Uit het Korenmetershuis ,7. C AMSTERDAM eeuw is weliswaar pas laat onderkend maar die waardering komt er steeds meer. Probeer een culturele functie voor het gebouw te vin den, waarbij de oorspronkelijke functie ge handhaafd kan blijven, schreven we voorts. De gemeente gaf gelukkig geen sloopver gunning, de 'Vrienden' hadden inmiddels hun eerste 10.000,- bij elkaar en het besef bij de parochie dat zij wel eens niet meer alleen de verantwoording voor hun dure, on beschermde - dus niet voor subsidie in aan merking komende - monument zou behoe ven te dragen, groeide. Een jaar later besloot de gemeente in te zullen springen als de 'Vrienden' een bedrag van 200.000,- bij elkaar zouden weten te krijgen. Daar moest zij, uit geldgebrek, later weer op terugko men. Een grote tegenvaller, maar de Vrien den gingen verder met het inzamelen van geld (waaronder een grote donatie van het Prins Bernardfonds), goodwill en goede ideeën. Hoe de Parochie en de Vrienden uiteindelijk tot de nu bereikte oplossing kwamen is van zelfsprekend een lang en ingewikkeld verhaal. Natuurlijk hebben er zich in de periode van toenadering problemen voorgedaan, dat kan niet anders als je het eens moet worden ten aanzien van een financieel gezond beleids plan in een situatie als deze. De hoogst noodzakelijke restauratie van het dak van de 'Josef'. foto: Twentsche Courant, Hengelo. Maar het resultaat is er naar! Beide partijen brengen 200.000,- (gedeeltelijk nog bij een te brengen) voor de restauratie en de toekomstige exploitatie in de nieuwe Stich ting in, die het eigendom en het beheer heeft overgenomen. De Vrienden hebben zich ver plicht 20.000,- per jaar in de exploitatie te blijven bijdragen en de parochie 15.000,-, in de vorm van huur. Deze overeenkomst geldt voor de eerstkomende 10 jaar. Daarna zal de situatie opnieuw worden bezien en kan beslist worden of de overeenkomst verlengd wordt. Naast de eredienst zal het gebouw gebruikt worden voor concerten en andere culturele doeleinden, waarvoor de gemeente adviseur van de nieuwe Stichting is. Ook zal de gemeente deze activiteiten coördineren. Wat hier bereikt is, is niet alleen voor En schede van belang. De mentaliteitsverande ring die het groepje enthousiastelingen mede heeft weten te bewerkstelligen en die tot voorbeeld zal blijven dienen is een veel gro tere winst. Zowel bij de bevolking, als bij het gemeentebestuur, als bij het bétrokken kerkbestuur, dat deze inmenging in 'zijn' zaken uiteindelijk positief is gaan beoorde len, bestaat nu de wil dit kerkgebouw zinvol te laten gebruiken door de gehele gemeen schap. Dit monument is dus niet meer alleen voor de eigen kerkelijke gemeenschap een sym bool, dat blijkt ook uit het voornemen van de gemeente om de St. Josef op een gemeente lijke monumentenlijst te plaatsen. j. b. -r. *)Er is een aardig boekje verschenen in de cember 1980 toen de toekomst van de St. Josef nog niet zeker gesteld was, waarin fo to's en een beschrijving van het interieur zijn opgenomen. Auteur is de oud-voorzitter van de Stichting Vrienden van de St. Josefkerk, W. J. E. Berns. DOELSTELLING BOND HEEMSCHUT Volgens haar Statuten, laatstelijk gewijzigd door de op 7 mei 1981 gehouden algemene vergadering, stelt de vereniging zich ten doel de bescherming van de schoonheid en het historisch-ruimtelijk karakter van Nederland in het algemeen en van monumenten in het bijzonder. CONTRIBUTIE 1982 In het algemeen hebben onze leden snel ge reageerd door de hun ultimo december 1981 toegezonden acceptgirokaart voor de beta ling van de voor 1982 verschuldigde contri butie te retourneren. Wij zijn daarvoor bij zonder erkentelijk, omdat onze vereniging in hoge mate afhankelijk is van de contributie van haar leden. Tegen de in het november nummer 1981 aangekondigde contributiever hoging zijn practisch geen bezwaren ge maakt. Hieruit mag o.i. worden afgeleid, dat begrip bestaat voor deze maatregel. Boven dien heeft een groot aantal leden tot nu toe hogere bedragen overgemaakt dan zij regle mentair verschuldigd zijn. Ook daarvoor dank en waardering. Verwacht wordt, dat die goede voorbeelden nog door velen zullen worden gevolgd. Mocht U de accept-girokaart nog niet hebben teruggezonden, wilt U het dan alsnog zo spoedig mogelijk doen? GIFTEN EN SCHENKINGEN Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van onze vereniging (1911 - 1981) is verleden jaar een groot aantal giften ontvangen, waar bij ruimschoots gebruik is gemaakt van alle mogelijke combinaties met het cijfer 7, dik wijls voorzien van verrassende bijschriften. Daaruit de volgende bloemlezing: van een 70-jarige voor een 70-jarige, uit dank voor het vele, dat Heemschut heeft gedaan; extra gift voor Heemschut 70 jaar jong; t.g.v. van mijn zilveren ambtsjubileum als trouw lid Uw zeer waardevolle bond bedacht met bij zondere extra-bijdrage; proficiat 70-jarige; 49,- omdat ik deze maand 7x7 word; een wens: na 70 jaren tienvoudig succes ver garen (70 x 10 700,-). Alle goede geefsters en gevers hierbij (nogmaals) onze welgemeende dank! Voor de goede orde: giften en schenkingen zijn onder bepaalde voorwaarden fiscaal aftrekbaar. Voor bijzonderheden wordt ver wezen naar het maartnummer 1981, blz. 47. Wegens de hoge portokosten wordt voor gif ten tot 100,- slechts een ontvangstbevesti ging gezonden als daarom wordt gevraagd. Onze dank is er uiteraard niet minder om! Kijken naar monumenten in Nederland Hebt u deel II reeds besteld? Zie de bijsluiter in het januarinummer van Heemschut. 18,50; gironr. 124 326 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam) Tot onze spijt moeten wij U berichten dat de uitgave van 'Kijken naar Monumen ten' deel II niet eerder zal geschieden dan 1 medio maart. Vriendelijk verzoek hierover niet op te bellen! Direct na verschijnen wordt tot verzending van de boeken overgegaan. Red de stationsrestauratie Amsterdam C.S. door adhesie te betuigen aan de actie; Uw handtekening op een briefkaart aan ons secretariaat is voldoende (zie het januari nummer van Heemschut). postbus 18156

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 19