Symposium Raad van Europa Veiling m«*Ccmschut bate van hulp/on 39 HET CULTUREEL ERFGOED - BESCHERMING EN WERKGELEGENHEID In oktober 1981 hield de Raad van Europa in Fribourg het vierde symposium van histori sche steden, waaraan ca. 300 vertegenwoor digers uit vrijwel alle lidstaten deelnamen. In aansluiting daaraan belegde Europa Nos- tra een Algemene Vergadering voor zijn le den die ook waren uitgenodigd voor het bo vengenoemde symposium. Heemschut woonde beide evenementen bij. Over het centrale thema van het symposium: cultureel erfgoed - bescherming en werkge legenheid, schreef de heer W. J. M. Nelis- sen in het decembernummer van het maand blad 'De Europese Gemeente', waaruit wij gaarne enige passages aanhalen, die betrek king hebben op citaten van sprekers. 'Prof. G. Kiesow van West-Duitsland wees er in zijn voordracht op dat monumentenzorg ogenschijnlijk een duur fenomeen is; restau raties kosten handen vol geld, anderzijds wanneer monumenten een gemeenschaps bestemming krijgen worden de kosten van nieuwbouw bespaardf.het beschermen van historische ensembles kan het behoud van vele banen betekenen ook de ba nen van mensen die hun zaak in deze oude panden hebben of via het toerisme een baan kunnen verwerven of behouden Het oude ambacht dreigt steeds weer te verdwij nen, zelfs bij restauraties van monumenten dreigt de moderne bouwtechniek het oude ambacht uit de markt te prijzen. Dit is een betreurenswaardige zaak, vooral als we daarbij bedenken hoeveel moeite het heeft gekost en hoeveel geld de laatste jaren is gestopt in het in ere herstellen van vakoplei dingen voor oude ambachten. Juist nu we weer gebruik kunnen gaan maken van goed geschoolde metselaars, schilders, timmerlie den, fitters, loodgieters, dakdekkers etc., is bij restauratieprojecten de tendens aanwezig om eerder door nieuw te vervangen dan het oude te repareren. In dit verband verweet hij de architecten, dat zij veelal kiezen voor nieuwe elementen, omdat zij daarvan finan cieel beter worden: ze krijgen een percenta ge van de materiaalkosten en hun honorari um wordt hoger naarmate de bouwsom stijgt. Van de vele andere sprekers werd genoemd de Italiaanse spreker, Carlo Cesare, die de moeilijk te omschrijven term 'integrale be scherming' behandelde. 'Een in Italië in het leven geroepen commis sie concludeerde dat landelijke onderwijs programma's in vakbekwaamheid en am bachtssfeer geen zin hebben: per regio en per plaats zullen opleidingen moeten komen die met de specifieke eisen van het plaatselijk en regionaal bepaalde ambachtswerk reke ning houden. Deze conclusie staat haaks op de gangbare praktijk Dit zou impliceren - hetgeen trouwens ook gedurende het symposium viel te beluisteren - dat internationale opleidingen zoals 'Pro Venetia Viva' weinig betekenis hebben. Wel jammer, aangezien deze Venetiaanse instel ling voor bijscholing van ambachtslieden een, naar werd verondersteld uitstekend, ini tiatief was van de Raad van Europa! De Engelse spreker, Stuchbury pleitte voor zodanige bijscholing met behulp van aanvul lende cursussen zowel voor de architect als voor de ambachtsman, dat zij de ethische principes ook in uitvoering kunnen brengen die in de 'conservation profession, (nl. de oude toestand moet zoveel mogelijk bewaard blijven) de laatste jaren inhoud hebben ge kregen. Dergelijke cursussen worden in En geland reeds gegeven. 'Volgens de heer Nelissen zou men in Ne derland uit dit symposium de lering kunnen trekken dat het reorganiseren van de l.t.s.- en, m.t.s.-en en h.t.s.-en in de richting van meer op de oud-bouw gericht onderwijs be paald geen overbodige luxe is. De vraag is hierbij of de gemeenten een taak op dit vlak hebben. Zijns inziens is het zeker in de ge meenten met een naar verhouding groot mo numentenbestand van groot belang om eens rond de tafel te gaan zitten met de leiding van de zoeven genoemde scholen om na te gaan in hoeverre het vakkenpakket en de inhoud van de vakken meer en beter op de restauratie kunnen worden afgestemd'. Wij betreuren het dat men er tijdens het sym posium in de z.g. Working Group niet in is geslaagd om een vruchtbare discussie over de werkgelegenheid te houden. Juist in deze tijd waarin vrijwel alle Europese landen de werkgelegenheid de hoogste prioriteit verle nen, is het wel zeer teleurstellend dat men deze kans heeft gemist om tot enige creativi teit ten aanzien van de werkgelegenheid in de monumentenzorg te komen. EUROPA NOSTRA Voorzitter Duncan Sandys wees tijdens de korte algemene vergadering van 1981 in Fri bourg o.a. op de komende Europa Nostra- conferentie in Straatsburg in juni 1982, waarbij de problemen van de aangesloten verenigingen weer opnieuw in extenso over het voetlicht zouden kunnen komen. (Europa Nostra conferenties worden om de twee jaar gehouden). Ook de 'Europa Nostra-Awards' kwamen aan de orde: onderscheidingen om de be langstelling voor het architectonische erf goed en het behoud ervan te stimuleren. De Europa Nostra medailles werden voor 1981 uitgereikt aan: Denemarken, Wosborg: restauratie van kasteel en boerderijen; Duitsland, Trier: herbouw van kerk na oor logsvernieling; Italië, Venetië: restauratie van Palazzo Bollani; Spanje, Miramabel: restauratie van deze oude stad; Engeland, Chesterfield: uitgebreide stadsvernieuwing en restauratie P. A. H.-B. Vorig jaar zomer is in haar laatste woonplaats Utrecht overleden me vrouw Drs. H. O. H. van Lessen- Douwes Dekker. In haar testament heeft mevrouw Van Lessen bepaald dat, naast een aantal andere organisa ties van algemeen nut (o.a. Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, het Wereld Natuur- fonds en 'De Hollandsche Molen') de Stichting Heemschut Restauratie Hulpfonds haar erfgename zou zijn voor 1/20 gedeelte harer nalatenschap. Tot de nalatenschap behoren een grote collectie sieraden (goud, zilver in al lerlei prijsklassen), tafelzilver (w.o. antieke stukken) en tinnen borden, va zen enz. De organisaties, die dit familiebezit hebben geërfd, besloten deze voor werpen ten behoeve van het goede doel onder de hamer te brengen. De veiling zal tevens omvatten een groot deel van de interessante bibliotheek, die tot de nalatenschap behoort. Ge zien het belang van Heemschut bij het welslagen van de openbare verkoop van dit alles, wordt deze veiling onder Uw aandacht gebracht. De veiling wordt gehouden dinsdag 16 maart a.s. in het Notarishuis te Utrecht, Achter St. Pieter 18, ten overstaan van notaris Mr. H. Minne- ma, Maliesingel 70, Utrecht, tel. 030- 515570. Aanvang 10.00 uur. Bij de notaris is ook de veilingcatalo gus te bestellen (vragen naar Mr. J. A. van Burik). De kijkdagen worden in de pers be kend gemaakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 15