Algemeen nieuws hierop zh. b.v. UITVOERDERS VAN: tot 30 jaar garantie meer dan 40 jaar ervaring! Vraag vrijblijvend deskundig advies en offerte! 24 Wonen in een Amsterdams Grachtenhuis De schrijver van dit boekje, Hans Tulleners, heeft na zijn beschrijving van gevels aan Amsterdamse grachtenhuizen (Amsterdamse Grachtengids, 1978) waarlangs hij onver moeid talloze belangstellenden pleegt mee te nemen te voet of per fiets, dit keer vele trappen beklommen van de 28 huizen die hij nu ook van binnen heeft bekeken. Hij geeft een indruk van de inspanningen die allerlei soorten bewoners zich getroost heb ben hun oude huis weer bewoonbaar te ma ken. Enkele voorbeelden: Een huis aan de Keizersgracht waar een 17e eeuwse plafondschildering achter een laat 19e eeuws plafond tevoorschijn kwam; Hoe pak je het probleem aan van pakhuizen, tot 30 m. diep, aan de Rechtboomsloot en van de Kromboomsloot, wanneer je de restaura- Een zolderverdieping in een pakhuis aan de Lindengracht 7-9 waar de lichtinval is verkregen door het maken van een patio. tie zelf ter hand neemt? Hoe moet je een antieke keuken in een 'rivierhuis' aan de Amstel verantwoord inrichten? Anders dan de wetenschappelijke publicaties over Amsterdam, is dit boekje bedoeld voor de vele mensen die de voorkeur geven aan een minder diepgravende inhoud en aan le vendige en in verteltrant beschreven feite lijkheden over wonen in de binnenstad bijv, in een hofje aan de Palmgracht, die 'ze weer zouden moeten uitgraven'. Een uitgave, zeer geschikt voor vrijetijds- wandelingen en/of puzzeltochten waarbij.de lezer zich dan kan voorstellen hoe de inte rieurs van de beschreven panden er uitzien. Met talloze foto's (16 in kleur) van Nout Muller. Stadsdrukkerij van Amsterdam; ISBN 90.6274.015.4; 23,75. PAH-B. Nederlandse kunstnijverheid en interieur kunst In 1981 nam prof. Th. H. Lunsingh Scheur leer afscheid als hoogleraar in de geschiede nis van de kunstnijverheid aan de Universi teit van Leiden. Ter gelegenheid daarvan werd het kunsthistorische jaarboek 1980 als een liber amicorum samengesteld uit bijdra gen van collegae, vrienden en leerlingen. De opzet van de redacteuren van het jaarboek was dat de inhoud een beeld zou geven van de rijkdom, het gevarieerde karakter en de complexiteit van het. vakgebied kunstnijver heid. Prof. Lunsingh Scheurleer heeft op funda mentele wijze aan de verrijking van het vak gebied bijgedragen en deze uitgave is een hem toekomend eerbetoon. Van de 52 bij dragen hebben er enige direct betrekking op de oudere bouwkunst, met name het artikel van R. Meischke, - De grote trap van het Huis Honselaarsdijk 1633 - 1638, J. J. Ter wen, - de Tuin van het Mauritshuis, C. A. van Swigchem, - Het Huis Hodshon te Haar lem en C. E. Zonnevylle-Heyning,- in richting van de nieuwe vleugel van het Stad houderlijk Kwartier. Het jaarboek dient als een welkome verrij king van de vakliteratuur te worden be schouwd. Ünieboek B.V. Haarlem; ISBN 90 228 4435 8; 135,-. E. d. W. Woningbouw voor arbeiders in het 19de- eeuwse Amsterdam door Carol Schade, van Gennep Amsterdam, 34,50 Deze publicatie wijkt in zoverre af van vroe gere over hetzelfde ontwerp, dat een gedege- ner onderzoek in 19de-eeuwse archieven is gedaan, dat het zeer uitvoerig behandeld wordt (blz. 204) en dat het rijk geïllustreerd is, met name ook met woonhuisplatte gronden. De archieven van de Vereeniging ten behoe ve van Arbeidersklasse zijn bij het tot stand komen van deze uitgave van groot belang geweest. De motiveringen die bij de eerste 'sociale' arbeiderswoningen een rol speelden maar ook de gegevens over de eerste modelwonin gen en die over het blok 'in het Plantsoen' (thans Planciusstraat) komen aan de orde. Ook over de verhuurbaarheid en de inrich ting van de woning worden we ingelicht. Met deze uitgave is een gecombineerd over zicht van sociale geschiedenis en bouwge schiedenis vanaf 1850 tot 1900 op het terrein van arbeiderswoningen, vooral in Amsterdam, op de markt gekomen, dat voor zowel sociologisch, geschiedkundig als bouwkundig geïnteresseerden van belang kan zijn. Van Gennep Amsterdam; ISBN 90.6012.448.0; 34,50 E. d. W. De jaarlijkse nationale Monumentenstudie dag zal in 1982 gehouden worden op don derdag 11 maart in het Jaarbeurs Congres en Vergadercentrum te Utrecht, van 9.30 - 16.00 uur. De organisatoren van de Nationale Contact commissie Monumentenbescherming (N.C.M.) kozen als thema: 'Economische aspecten van het monumen tenbeleid', met speciale aandacht voor de volgende vragen: - Wat zijn de consequenties van het huidige monumentenbeleid? - Wat is het macro-economische kader rond de monumentenzorg? - Wat zijn de beleidsalternatieven, met na me op korte termijn? Antwoord op deze vragen wordt gegeven in een rapport tot de samenstelling waarvan het Economisch Instituut voor de Bouwnijver heid opdracht kreeg van de N.C.M. Zoals gebruikelijk zullen een aantal actiepunten aan de orde komen in enige werkgroepen. In de kosten van deelneming aan deze dag is toezending van een samenvatting van het rapport inbegrepen: 65,60 p.p. mèt of 47,50 p.p. zonder lunch. Opgave door storting van het betrokken be drag op giro 29 66 786 t.n.v. de Stichting N.C.M., St. Antoniesbreestraat 69, 1011 HB Amsterdam. IMPREGNEERBEDRIJVEN Hoofdkantoor en administratie Curatieve en preventieve houtimpregnering tegen houtworm-, boktor- en zwamaantasting Gevelreiniging en steenimpregnering Leveranciers van „ITOX" hout- en steenimpregneermiddelen. Postbus 52 - 2400 AB ALPHEN A/D RIJN - Telefoon 01720-44836 Uitvoering en levering door geheel Nederland Postbus 48 - 5298 ZG LIEMPDE - Telefoon 04113-1718

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 24