Heusden Heinenoord Wijlre 23 sterdam is bij de vaststelling ervan door de Gemeenteraad ten dele tegemoet gekomen. Dit is echter niet het geval met enige van principiële aard, bij realisering waarvan het karakter van dit gebied in belangrijke mate zou worden aangetast, reden waarom wij on der meer de volgende bezwaren en kritische opmerkingen handhaven: - Wij achten het van belang dat de vele (kleine) complexen sociale woningbouw zich in ieder geval 'aanpassen' aan het histo rische bebouwingsbeeld. Hiervoor is het on der meer van belang: - rekening te houden met de bestaande ste- debouwkundige structuur - het kleinschalig toepassen van oplossingen - een weloverwo gen plaatsing van openingen als ramen en deuren - dakoplossingen in overeenstem ming met het karakter van de bestaande be bouwing. - Het pand Vierwindenstraat 4A dient in de plankaart nieuwbouw opgenomen te worden. Het betreft hier namelijk een pakhuis, date rend van omstreeks de helft van de vorige eeuw, dat zeer evenwichtige neo-klassicis- tisch van vorm is. - Wij handhaven onze bezwaren ten aanzien van de geplande aanplemping in de Realen gracht en het naar de gracht toe te open karakter van de ontworpen bebouwing aldaar. De door de Gemeente gehanteerde weerleg ging dat appreciatie van deze elementen be rust op een door haar niet gedeelde 'subjec tieve - stedebouwkundige - esthetische op vatting' gaat voorbij aan het objectieve feit dat de kenmerken strakke historische stede- bouwkundige structuur van dit in de 17de eeuw aangeplempte eiland hierdoor wordt aangetast. Hoewel wij waardering uitspraken voor de verlegging van de grens van het beschermd stadsgezicht tot aan de Herptseweg ten noord- oosten van Oud Heusden, maakten wij een zevental bezwaren tegen het ont- werp-bestemmingsplan- 'Landelijk Gebied'; Aan het gebied van het bestemmingsplan 'vesting Heusden' wordt een deel onttrokken en toegevoegd aan het onderhavige bestem mingsplan en wel in de noordoosthoek ten oosten van de Bakkersdam. Wij achten dit onjuist, temeer omdat dit ge bied een agrarische bestemming krijgt zon der enige speciale bescherming. Bovendien valt dit gebied al onder het beschermd stads gezicht. - Het landelijk gebied aan de oostgrens van de gemeente wordt bestemd tot industrieel terrein. Hiertegen is geen bezwaar mits die bestemming beperkt blijft tot steenfabriek. - Voor het fort Hedikhuizen gelden in dit bestemmingsplan geen bijzondere bescher mende maatregelen, hetgeen wij betreuren. - De grens van het beschermde stadsgezicht wordt bij Oud Heusden aangetast, tenzij het toekomstige bestemmingsplan Oud Heusden dit deel van het beschermde stadsgezicht gaat beschermen. Daar wij in onzekerheid verkeren over dit laatste, maken wij hierte gen bezwaar. - Het kernrandgebied - hierin is het be schermd stadsgezicht met uitzondering van de strook bij de Bakkersdam opgenomen - mist voldoende bescherming. De bestem ming is namelijk agrarisch zonder enige be perking. Voorts bieden de bebouwingsvoor schriften onvoldoende bescherming, omdat alle vormen van agrarische bedrijfsvoering daar mogelijk zijn, bijvoorbeeld champig nonkwekerijen, nertsfokkerijen, tuinbouw (kassenteelt) en loonwerkersbedrijven. - Het vrije zicht vanuit het oosten op de vesting dreigt belemmerd te worden door zowel de bestemming van een deel van het beschermende stadsgezicht tot 'agrarisch ge bied algemeen' (zie onder 5) als door de omvang van het bouwblok ten behoeve van agrarische bestemming in het kernrandge bied. Dit bouwblok heeft nl. een oppervlakte van ca. 80x 100 m. - De bouw van torensilo's in het 'agrarische gebied algemeen' is toegestaan tot een hoog te van 30 m. In het 'agrarisch gebied met landschappelijke waarde' is dit slechts toe gestaan nadat het College van B. en W. van haar wijzigingsbevoegdheid gebruik heeft gemaakt. Een hoogte van 30 m is in het agrarisch gebied met landschappelijke waar de en in de 'algemene' agrarische gebieden rond de vesting te hoog. Deze torens zullen het silhouet van de vesting schaden en zullen daarmede afbreuk doen aan de bescherming van de kwaliteit van Heusden, die elders in dit bestemmingsplan wordt nagestreefd. Bij B. en W. maakten wij bezwaar tegen het voornemen een vergunning te verlenen voor het bouwen van een sporthal, alsmede mede werking te verlenen aan de aanleg van een parkeerterrein voor vrachtauto's nabij het sportvelden complex. Hierdoor zou de cultuurhistorische en land- Aanzicht van de boerderij Oost-Leeuwenstein dat door de aanleg van een afrit vanaf ca. 4 meter hoge dijk naar de polder waarin een sporthal is bestemd. schappelijke waarde van het beschermde monument Oost-Leeuwenstein met directe omgeving ernstig worden aangetast. Respect voor dergelijke hoge waarden mag een more le plicht van een gemeentebestuur worden genoemd! Tegen het ontwerp-bestemmingsplan 'Indus trieterrein Brand' maakte Heemschut be zwaar omdat het betreffende agrarisch ter rein tussen de kern Wijlre en de zuiverings installatie van grote landschappelijke waarde is. Wij hebben er zeker begrip voor dat de gemeente een belangrijke bedrijvigheid als die van de betreffende brouwerij wil behou den en medewerking wil verlenen aan verde re uitbreiding daarvan. Daarom adviseerden wij de mogelijkheden nabij de bestaande brouwerij te benutten, zoals een thans in gebruik zijnd parkeerterrein, en dit in een aanvaardbare vorm te doen. Het grootschali ge bouwplan waarvan thans sprake is (100 a 150 m lengte, 100 m breedte en 8 a 12 m hoogte) is onmogelijk in het ter plaatse ge voelige en fraaie landschap in te passen en zal in hoge mate de cultuurhistorische waar devolle verschijningsvorm van het dorp en zijn omgeving verstoren. De Bond wees in dit verband op de brief van het provinciaal bestuur van 15 april 1980, waarin de ge meentelijke aandacht gevraagd wordt voor de grote zorg, die in het raam van de verdere planontwikkeling gewenst is ten aanzien van de inpassing van de bebouwing in het land schap en voor de zorg, die bij de inrichting van dit bedrijfsterrein moet uitgaan naar het voorkomen van hinder voor de woonomge ving. Voorts verzocht Heemschut de gemeente Wijlre af te zien van de verdere uitbreiding van dit industrieterrein waartoe al in principe besloten is en waardoor de karakteristieke openheid van het Geuldal ter plaatse volledig teniet zou worden gedaan. Ander aanzicht van genoemde boerderij; middenvoor moeten een weg en links op de wei parkeerterreinen worden aangelegd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 23