/sbbwsr eemsdiut iri akfïe Zuid-Holland Deventer Borculo Amsterdam 22 meer een moderne variant daarvan. Het ge bouw is onderdeel van een groter complex van een klooster en woonhuizen in dezelfde stijl. De 'monumenten-aanvrage' heeft niet als di recte aanleiding dat de kerk gevaar loopt in de nabije toekomst op enigerlei wijze aange tast te worden, maar een dergelijke status biedt het voordeel dat dit ook in de toekomst zoveel mogelijk voorkomen kan worden. Den Haag: bescherming van het Willems park. (Van onze medewerker in Den Haag, J.E. van der Wielen). Javastraat, Den Haag, onderdeel van het beschermde stadsgezicht Willemspark e.o. Gevels in de z.g. eclectische stijl uit de jaren zestig van de 19e eeuw. foto: bureau Monumentenzorg, Den Haag. Omstreeks het midden van de vorige eeuw werd door Zocher de stedebouwkundige uit leg van 's-Gravenhage, omvattende de om geving van het Plein 1813 en het zgn. Wil lemspark ontworpen. Dit inmiddels door de minister van CRM als beschermd stadsge zicht aangewezen randdeel van het Haagse centrum, weliswaar geïnspireerd op buiten landse voorbeelden, geldt, ondanks partiële aantasting nog altijd als een der fraaiste de len van de residentie, dat redelijk goed be waard is gebleven. Aanwijzing tot be schermd stadsgezicht verplicht het gemeen tebestuur een bestemmingsplan te maken, waarin zeer nauwkeurig de beoogde bescher ming en conservering wordt vastgelegd. Een daartoe strekkend voorontwerp bestem mingsplan is thans aan de gemeenteraad voorgelegd. Naar B. en W. opmerken wordt hiermee tegemoet gekomen aan de algemeen levende wens voor bepaalde karakteristieke delen van de stad, de scherpst mogelijke beschermingsregeling te maken. In die bete kenis is het plan voor het gebied Willems park een primeur. Elke eventuele nieuw- of herbouw kan met deze regeling in feite niet méér zijn dan een kopie van het oude. In het bestemmingsplan Willemspark I is elk pand(je) gedetailleerd opgenomen en uitge tekend. Deze 'gevelwandregeling' legt de bebouwing exact vast, zoals: de kleur en het materiaal van de gevel, de verdiepingshoog te, de aanwezigheid van kapvormen en kroonlijsten en de vorm en het aantal ramen in de gevel. Elke verdere afneming van de woonfunctie in het gebied wordt door het bestem mingsplan onmogelijk. Alle panden die op dit ogenblik worden bewoond en de panden die qua omvang geschikt zijn voor individue le bewoning hebben in het plan een woon functie gekregen. Alleen in het smalle deel van de Zeestraat en de Javastraat is voor de bestaande winkels en andere daarvoor ge schikte panden de afwijkende bestemming 'detailhandel' toegestaan. Voor niet-Hagenaars lijkt de toelichting nut tig, dat het smalle gedeelte van de Javastraat tussen Nassauplein en Koninginnegracht vrijwel zonder uitzondering winkels heeft; in het smalle gedeelte van de Zeestraat is dit minder het geval. Volgens het bestem mingsplan krijgen grote, voormalige woon huizen, die nu veelal in gebruik zijn als kan toor, een gemengde bestemming. Deze zijn dikwijls door hun omvang niet meer geschikt voor individuele bewoning en (bovendien) zodanig verbouwd, dat het terugbrengen van de woonfunctie niet meer rendabel lijkt. De gemengde bestemming laat voor de toekomst de mogelijkheid open van wonen, kantoor, verblijfsdoeleinden en welzijnsvoorzie ningen. Alphen aan den Rijn Naar aanleiding van de in voortgang zijnde restauratie van de Ned. Hervormde Oudshoornkerk, alhier, werd een film-reportage gemaakt door de heer P. J. Eijer, Bredenhofstraat 1-a, te Zaandijk. De kerk ligt aan de Oude Rijn, in baksteen opgetrokken in de vorm van een Grieks kruis met achthoekig klokketorentje, naar ontwerp van Daniël Stalpaert. Dé kerk is nog in het bezit van alle 17 gebrandschilderde glazen uit 1666-1671. Het uit 1783 daterende orgel (rococo-stijl) is van H. H. Hess. Eind 1982 hoopt men de restauratie te heb ben voltooid. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot de heer Eijer. Hardinxveld-Giessendam Opnieuw publi ceerde (in augustus 1981) de gelijknamige historische vereniging een boekje 'Zeven honderd jaar Dam', waarin de geschiedenis wordt verhaald hoe sinds 1281 de twee dor pen zeven eeuwen aan elkaar werden ver bonden door middel van een dam in de Gies- sen, eeuwenlang de enige rechtstreekse voet verbinding tussen beide gemeenten. Een eenvoudige dam, vele malen verhoogd en verzwaard, voorzien van een houten ko ker met afsluitbare deuren. Over de ontwik kelingen sindsdien 'op 't Sluisie' en even verder 'op de dam', evenals over het Water schap de Overwaard wordt in hét boekje, met een voorwoord van burgemeester, Mr. R. W. Dijkstra, uitvoerig ingegaan. Weer een bijdrage van de vereniging om dankbaarheid te tonen voor hetgeen door het voorgeslacht tot stand werd gebracht en waarvoor derhalve de plicht bestaat tot be houd en goed beheer. Verkrijgbaar bij genoemde vereniging, a 12,50, Secretariaat, Tel. 01846-4563. ss?» a-4'j Ons bezwaarschrift ingebracht tegen het ont werp bestemmingsplan 'Burseplein (zie ook ons novembernummer) is door de gemeente raad ongegrond verklaard. Dit gebeurde in een langdurige raadsvergadering, waarbij veel begrip werd getoond voor onze princi piële bezwaren. In de brief die wij van het gemeentebestuur ontvingen vraagt dit colle ge of wij ons bij eventuele verdere stappen willen realiseren dat deze het volkshuisves- tingsbelang - het bouwen van betaalbare wo ningen binnen afzienbare tijd - kunnen door kruisen. Wij blijven echter van mening, dat op grond van dit bestemmingsplan een verre van opti male ruimtelijke inrichting in het te bescher men stadsgezicht kan ontstaan. Daarom stuurden wij Gedeputeerde Staten een af schrift van het door ons bij de gemeente ingebrachte bezwaarschrift. In vervolg op het bezwaarschrift dat Heem schut inbracht tegen het ontwerp-bestem- mingsplan 'Centrum Stad, herziening Korte Molenstraat 1981' zijn wij in overleg met de gemeente getreden. In prettige samenwer king met het gemeentebestuur kwam een bouwplan tot stand, dat esthetisch gezien veel beter ïn de omgeving past dan het oor spronkelijke. De gemeente heeft zich tevens bereid verklaard de meerkosten van een nieuwe gevel op zich te nemen, zodat de berekende huur niet verhoogd zal behoeven te worden. Omdat ons voorstel is aanvaard, is aan onze bezwaren tegemoet gekomen. Aan onze bezwaren ten aanzien van het ont- werp-bestemmingsplan 'Realeneiland' Am-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 22