ïeuws uit de I s Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland 21 ft 1 PV* Albergen: In het septembernummer 1981 werd reeds melding gemaakt van de tentoon stelling "Van Boom tot Boerderij', eerst in Albergen en later in Almelo gehouden. De landelijke primeur van dit initiatief verdient nog enige aandacht, zeker nu gebleken is dat de tentoonstelling een record aantal bezoe kers (1500) heeft getrokken. De Stichting Heemkunde Albergen is erin geslaagd om een complete inventarisatie van het gereed schap, vroeger gebruikt bij de bouw van boerderijen, bijeen te brengen. De speur tocht naar gereedschap van ca. anderhalf jaar leverde o.a. een zagenset annex ritsmes op, aangetroffen in een schuur. Men schat dat dit instrument 130 jaar geleden door de dorps smid werd gemaakt. In het door mevrouw M. Hesselink-van der Riet geschreven en gelijktijdig met de ten toonstelling uitgegeven boekje wordt o.a. de unieke verzameling beschreven en wel zoda nig dat ook aandacht wordt geschonken aan het dialect. Met behulp van oud-aannemer H. Booyink wordt de naam van ieder stuk in het Albergs en daarna in het Nederlands genoemd, waar na functie en formaat worden beschreven. Dit initiatief verdient inderdaad grote be langstelling en zeker navolging in andere de len van het land. Het boekje is uitgebracht in samenwerking met het Historisch Boerderijonderzoek en te verkrijgen a 10,- bij genoemde Stichting en bij de Stichting Heemkunde Albergen p/a Floris Rade wijnsstraat 14, 7665 AS AL BERGEN en bij de Twentse boekhandels. Kasteel Zypendaal te Arnhem: Voor de restauratie van dit kasteel zal de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen te Arnhem, een obligatielening uitgeven van nominaal 1.000.000,-; 8 pet obligaties 1982 per 2007, in stukken van nominaal 1.000,- en nom. 500,- aan toonder. De Stichting voert het beheer over 21 monu menten waarvan er reeds 13 gerestaureerd zijn en 4 andere in restauratie zijn. Een groot gedeelte van de kosten wordt ge dekt door subsidies van de overheden, maar een aanzienlijk restant moet door de Stich ting zelf worden opgebracht. In verband met de veelsoortige bestemmingen van het on derhavige project, het kasteel Zypendaal, zijn de niet subsidiabele aanpassingen zeer kostbaar. Het kasteel zal na restauratie dienst doen als hoofdzetel en kantoor van de Stichtingen Vrienden der Geldersche Kastelen en Het Geldersch Landschap, informatiecentrum over landschap en kastelen in Gelderland, terwijl de fraaie hoofdverdieping een musea le functie krijgt en in historische aankleding ter bezichtiging zal worden opengesteld voor het publiek. Informatie en het prospectus zijn verkrijg baar bij de Stichting: Zypendaalseweg 44, 6814 CL ARNHEM, Tel. 085-420944. Ofschoon de sluitingsdatum van de inschrij ving formeel in januari 1982 is, kunnen geïn teresseerden zich zeker nog melden, zij het met enige spoed. wil zien en daarover een uitspraak van de Kroon vraagt; dit in tegenstelling tot de vele verzoeken om juist niet tot plaatsing over te gaan. Na een pleidooi in 1980 voor de Raad van State kwam kortgeleden de beslissing en werd het huis alsnog op de lijst geplaatst. De Kroon achtte het huis wèl van voldoende oudheidkundige waarde. Daarbij werd gewe zen op de bouwmuren van het huis waarin, onder de pleisterlaag, zeventiende eeuwse raambogen aanwezig bleken te zijn, zodat de zeventiende eeuwse romp nog goeddeels in tact is. Ook inwendig is het zeventiende eeuwse karakter nog afleesbaar in trogge- welfjes en een schouw in de kelder, de oor spronkelijke kapspanten en enkele zgn. sleu telstukken onder de balken. De Kroon achtte het bovendien ook van belang dat het huis bijna twee eeuwen lang (tot 1842) in gebruik is geweest als pastorie bij de voormalige schuilkerk van O.L. Vrouw van de Heilige Rozenkrans, die erachter heeft gestaan op de plaats, waar nu het kantoor van het Monu mentenfonds is gehuisvest. Utrecht In 1978 vroeg het Utrechts Monu mentenfonds aan de Staatssecretaris van CRM het uit de I7de eeuw daterende doch in de 19e eeuw ingrijpend verbouwde huis Lan ge Nieuwstraat 53 op de rijksmonumenten lijst te plaatsen. Na een afwijzende beschik king besloot het Fonds in beroep te gaan bij de Kroon. Het komt maar zelden voor, dat een eigenaar zijn huis op de monumentenlijst opgenomen Lange Nieuwstraat 53-53bis Utrecht. foto: Tommie Hendriks Amsterdam (Van een onzer medewerken den, Elle de Wijs) Hoewel een afgewogen eindoordeel over bouwkunst uit deze eeuw in lang niet alle gevallen reeds volledig vorm heeft gekregen en er zich daarin nog wel verschuivingen zullen voordoen, zijn er toch wel gebouwen waarvan nu al onderkend kan worden dat ze ook in de toekomst van bij zondere waarde zullen blijken. De Bond Heemschut is evenals de direct betrokkenen van mening dat dit het geval is met de R.K. Parochiekerk van de Heilige Martelaren van Gorcum, Linnaeushof 93 in Amsterdam, waarvoor onlangs door Paro chiebestuur en -vergadering een aanvrage voor opname op de monumentenlijst werd gedaan. Deze kerk van architect A. J. Kropholler uit 1927-29 is geïnspireerd op de neo-stijlen, maar is door zijn sobere vormgeving toch Parochiekerk van de Heilige Martelaren van Gorcum te Amsterdam foto: Parochie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 21