Restauratie Joodse begraafplaats Wageningen? definitief vestigden in 1862 (zij kochten er grond voor 2,50 per hectare) werd in april 1886 tot stad verklaard en brandde twee maanden later nagenoeg volledig af. Van voor die tijd is er dus zo goed als niets meer te vinden. Een der oudste delen van de stad is Gastown, naar men zegt vernoemd naar 'Gassy Jack' Deighton, een Brit uit Yorkshire, die hier een café (saloon) begon dat al spoedig grote faam verwierf en waaromheen een soort wijk groeide. Toen Canada het eeuwfeest vierde, was Gastown vervallen. Een krottenwijk. Maar kenners van Canadese bouwstijlen be treurden dat bijzonder want er was achter het verval veel moois te ontwaren en te ver moeden. In de jaren '60 waren er boze plannen om de krottenwijk te vervangen door nieuwbouw, maar op tijd werd er ingegrepen. In het einde van de jaren '60 werd het gered en wordt, deels nog steeds, gerestaureerd. Nu ja, ook een beetje 'dolled up' zoals de Amarikanen dat noemen, 'opgetut' is misschien een goed Nederlands aequivalent ervoor. Inderdaad is de stadswijk boeiend gerestaureerd, maar ze is meteen een modieus gebied voor toeristen, flaneurs en uitgaanders geworden. Daar is natuurlijk niet zo veel op tegen, de wijk is mede daardoor aantrekkelijk voor bezoekers uit veler heren landen - maar een oude woonwijk zoals eens is Gastown niet meer. Nu, dat probleem dat aan restauraties inhe rent kan zijn, kennen we in Europa ook. Dat neemt niet weg dat Gastown een bezoek zeer waard is en dat men er met name een aardige indruk krijgt van de wijze waarop honderd jaar geleden Canadese bouwers bestaande Europese bouwstijlen overnamen, maar net een tikje wijzigden, zodat er toch stijlen van zeer eigen karakter ontstonden. In dit artikel kon, gezien de uitgestrektheid van zelfs maar die éne provincie van Canada en gezien ook de, zeker tegen de achtergrond van de jeugd van deze natie, grote rijkdom aan cultureel erfgoed uit de laatste honderd jaar, maar het een en ander worden aange stipt. Er is meer - veel meer. Wie daarover informaties wenst, kan zich wenden tot Heri- tage Conservation Branch, Parliament Buil dings, Victoria BC, Canada V8V 1X4. A. C. W. van der Vet 18 In de laagte tussen de Gen. Foulkesweg en de Veerstraat bevindt zich, schilderachtig gelegen in een verwaarloosde bomenwereld, de oudste Joodse begraafplaats van Wage ningen. Als 'Object van belang uit oogpunt van oud- dan het tegendeel. Restauratie zou eigenlijk betekenen het kunstmatig vernieuwen van alles wat er ligt aan stenen enz. Want het is niets meer. Wij begrijpen dan ook niet hoe men dat een monument kan noemen'. Blijkbaar was de voorzitter zich niet bewust heidkundige waarde' werd zij in 1967 toch op de lijst van beschermde monumenten voor de gemeente Wageningen geplaatst. Terecht, want zij is een stille herinnering aan de vele Joden, die in het verleden hier ge leefd en gewerkt hebben. Bovendien blijkt deze begraafplaats één van de oudste op het platteland te zijn. Bij de behandeling van de voorlopige monu mentenlijst in de betreffende gemeente raadsvergadering stelden B. en W. nog voor de begraafplaats niet op de lijst te plaatsen. Het raadsverslag liegt er niet om. De toen malige voorzitter van de raad meende te moeten zeggen: 'Wij menen dat dit geen enkele piëteitswaarde heeft. Het is particu lier eigendom. Er wordt helemaal niets ge daan. Het is nooit gebleken, dat één van de potentieel belanghebbenden daar enige be langstelling voor heeft of maar iets aan be steedt. Het tegendeel is wel gebleken. Wij vinden het eerder een vlek, dat een begraaf plaats van deze bevolkingsgroep er zo uitziet Joodse begraafplaats te Wageningen sterk verwaarloosd. dat de waardering voor dergelijke monumen ten is toegenomen en niet op de hoogte van het artikel over de geschiedenis van de Joden in onze stad dat in 1966 verscheen in een plaatselijke courant. In dit overzicht wordt ingegaan op het ontstaan van deze begraaf plaats, een monument van bijzondere docu mentaire waarde. GESCHIEDENIS In 1667 vroeg een zekere Isaac Adolphs de Jode, pachter van de stedelijke bank van lening, aan de magistraat of hij, zijn gezin en andere geloofsgenoten te zijner tijd hier be graven mochten worden. Voor dit doel werd door het stadsbestuur een stuk grond in een zandafgraving in de zuidelijke helling van de Wageningse berg aan de oostzijde van de stad beschikbaar gesteld. De begrafenissen mochten er volgens Joods ritueel plaats vin-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 18