Brltish Columbia koploper Canadese monumentenzorg Si lil ld 15 Canada is een jonge natie, pas ruim een eeuw geleden gesticht. Mensen wonen er, voor zover bekend, al meer dan 15.000 jaar. Europeanen arriveerden hier - alweer: voor zo ver nu bekend - voor het eerst in de zestiende eeuw. Jacques Cartier, een Franse ontdekkingsreiziger, die in 1534 uit Saint Malo was weggezeild om een nieuwe weg naar de Oriënt te vinden, wordt beschouwd als de eerste. De meest westelijke van de tien provincies waaruit Canada bestaat is British Columbia, met de hoofdstad Victoria en belangrijkste haven en grootste stad Vancouver. Die ene provincie is ruim zo groot als de Benelux, Frankrijk en de Bondsrepubliek sa men. In Canada is - stellig mee als gevolg van nostalgische gevoelens die ook de Euro peanen onzer jaren niet onbekend zijn - de laatste jaren de belangstelling voor het cultu reel erfgoed sterk gegroeid. En met name in British Columbia wordt er aan het verwerven door de staat, en vervolgens aan het restaure ren, meer gedaan dan men wellicht zou ver wachten in een zo jong land. Natuurlijk: monumenten van bouwkunst van een zo ho- Barkersvilie: Hoofdstraat ge ouderdom als in Europa normaal is, vindt men hier niet. De Indianen, nomadenstam men, hebben op dat gebied niets nagelaten. (Wel rotstekeningen enz.). Typische gebou wen die een halve eeuw oud zijn kunnen in Nederland nét onder de werking van de Mo numentenwet komen. In Canada echter is een gebouw van een halve eeuw knap oud. Wanneer hieronder verder uitsluitend wordt geschreven over de monumenten van British Columbia, wil dat niet zeggen dat er in de andere negen provincies van Canada geen zouden zijn of dat daar niets aan bescher ming zou worden gedaan. Alleen: van een zo immens land (7000 km van Oost naar West) kan men niet alles beschrijven en bovendien is British Columbia op het gebied van monu mentenzorg de koploopster onder de Cana dese provincies. BARKERVILLE Zij is dat nog maar kort. In feite sinds 1958, als onderdeel van het honderdjarig bestaan van de provincie. In dat jaar werd een begin gemaakt met de restauratie van, naar mijn mening, wel het boeiendste monument-op-grote-schaal in dit land: het stadje Barkerville. Een stad die aan de benedenloop van de indrukwekkende Fra- ser River is ontstaan twee jaren nadat hier in de buurt goud werd ontdekt. Goud, een to verwoord dat tienduizenden mensen van heinde en verre aantrok. De 'goldrush' leid de in dit gebied tot aanleg van wegen, boer derijen, steden. Barkerville werd de belangrijkste stad van dit gebied. Geheel uit hout opgetrokken. 'De grootste stad ten westen van Chicago en ten noorden van San Francisco', pochten de in woners - en inderdaad: meer dan 20.000 inwoners waren er toen de stad op 16 sep tember 1868 in brand vloog en nagenoeg werd vernietigd. Herbouw begon direct, maar het hoogtepunt van de Goldrush in dit gebied was al voorbij en de stad begon leeg te lopen. Dat is met veel stadjes in Canada het geval geweest (ik noem er straks nog een paar), maar het merkwaardige van Barkerville is dat het als 'dode stad' redelijk bewaard bleef. Er ontstond verval, natuurlijk, maar er was toch nog voldoende over - en voldoende betrouwbaar te reconstrueren - om in 1959 aan een groots opgezette restauratie van de gehele stad te beginnen. De stad en haar omgeving werden tot Provinciaal historisch park verklaard en het werk begon. Vorig jaar is er weer vijf miljoen dollar door het bestuur van British Columbia uitgetrokken om het Barkerville Restoration Program tot een 'versnelde ontwikkeling' te brengen. Dat is een ontwikkeling die in de komende Vrijmetselaarstempel (rechts) jaren van het inmiddels voor een zeer groot gedeelte gerestaureerde stadje een levend openluchtmuseum moet maken. Men pro beert er niet alleen alle oude gebouwen in de stad (saloons, hotels, werkplaatsen van am bachtslieden, praktijkruimten van artsen en tandartsen, winkels, magazijnen, dagbladre dactie, stallen, een bordeel) na het herstel dat grotendeels gereed is in goede staat te hou den, men probeert er bovendien het 'leven van toen' in terug te brengen. Met name in de zomermaanden zijn heel wat winkels geo pend en men wordt er bediend door perso neel dat uitgedost is als omstreeks het mid den van de vorige eeuw, en waar dat onmo gelijk is (in de praktijkruimte van de tand arts, in de scheerwinkel enz.) staan levens grote poppen aanschouwelijk onderricht te geven. Het is allemaal heel mooi en zorgvul dig gedaan, misschien in de ogen van meni ge Europeaan een tikje kinderlijk, Disney- land-achtig, maar het is behalve mooi en zeer verzorgd toch ook wel bijzonder in structief. En het is een genot te wandelen langs de magazijnen van de Chinese handelaar Wa Lee, te kijken in de scheersalon van Welling ton Moses, de oude drukpersen te zien in het gebouw waar eens de krant Cariboo Sentinel werd vervaardigd, of in Denny's Saloon een slokje te nemen. Barkerville werd gedurende de Goldrush be reikbaar gemaakt van de kust af door de aanleg van een weg waarop - met moeite, en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 15