Ontvangen boeken EEN GOEDE DAAD IN HET NIEUWE JAAR: WERF EEN LID VOOR HEEMSCHUT, LIEFST EEN PAAR! Omstreeks het midden van de 19de eeuw wordt het gebouw aanmerkelijk uitge breid met een grote zijvleugel, waardoor het gebouw een U-vorm krijgt. Waar schijnlijk is het toen ook geheel gestuca- doord. Deze stuclaag is omstreeks 1960 weer van de voorgevel gehaald. Helaas kwam het gebouw, eigendom van de Nederlands Hervormde gemeente, in 1977 leeg te staan, waardoor de constructieve toestand snel achteruit ging. De gemeente die dit constateerde, zocht contact met de eigenaar om het pand over te nemen. Maar de vraagprijs van 1,5 miljoen maakte hieraan een abrupt einde. Men liet toen de zaal^ver- der voor wat het was. Spoedig daarna kwam de Rabobank, die voor dit bedrag het gebouw wel wilde overnemen om er een vestiging in onder te brengen. Het monumentale woonhuis, dat uiteraard op de monumentenlijst staat, zal wor den gerestaureerd zonder subsidie. De hal van het woonhuis bevat prachtige Lodewijk XVI stucornamenten, de re gentenkamer unieke wandschilderingen op linnen en een fraaie schoorsteenman tel. Dit voorste gedeelte blijft groten deels ongewijzigd en zal een representa tieve functie krijgen. De gemeente ver leende vervolgens vergunning tot het slopen van de zijvleugel, omdat deze ka dastraal gescheiden is van het 18de eeuwse voorhuis, dus officieel geen mo nument is doch historisch gezien, hier wèl een eenheid mee vormt. Maar af braak van een deel van het monument is een aantasting van het geheel! Het argument om de zijvleugel te slopen ontstond nadat de architect hierin de kluis had gesitueerd. Deze grote belasting zou teveel zijn voor deze zijge vel, waarna de gemeente door de knieën ging. Wat blijkt nu? In het nieuwe plan is de kluis op een geheel andere plaats gesitueerd doch nu gebruikt men een nieuw argument, nl. de bank wil veel meer ruimte om ook in de toekomst eventuele uitbreidingen te kunnen op vangen. Duidelijk is, dat, indien alles verdwijnt behalve het voorhuis uit 1789, dit volledig geïsoleerd komt te staan tus sen de nieuwbouw van de Rabobank, terwijl tevens aan twee zijden reeds het Willem Eggert winkelcentrum het ge bouw volledig overschaduwt. Als men daarbij bedenkt dat binnenkort pal vóór het weeshuis een vestiging van P C wordt gebouwd, zal duidelijk zijn dat dit gebouw ieder contact zal hebben ver loren mét zijn historisch gegroeide om geving. Ieder protest tegen de plannen wordt de mond gesnoerd met de opmer king: "Als de Rabobank zich terug trekt, is het binnenkort slooprijp". Bezwaar (Zie ook 'Heemschut' nr. 7/8, blz. 135: heemschut in Actie) Zoals Heemschut in zijn bezwaar aan het gemeentebestuur stelde zou de gehe le zijvleugel behouden moeten worden om te voorkomen dat het voorgedeelte straks niet volledig wegvalt tussen de reeds bestaande en de nieuw geplande moderne bebouwing. Ondanks alle pro testen ligt het plan echter reeds bij G.S. voor de laatste goedkeuring. Dit is door die protesten wel steeds bijgesteld en als de plannen worden uitgevoerd zal een nieuwbouw ontstaan die op zich nu ac ceptabel is, mede doordat op alle manie ren getracht is de nieuwbouw aan te pas sen bij de bestaande bebouwing zowel door materiaalgebruik als door het doorvoeren van de oude traveemaat, de blokvorm van het stucwerk enz... Door dat bij de besluitvorming de Gemeente en de Rabobank op één lijn zaten, is waarschijnlijk de historische conceptie van voorhuis en zijvleugel tot de onder gang gedoemd. Het is te hopen dat via de binnenkort te installeren stuurgroep Stadsvernieuwing ambtenaren en particulieren samen zul len trachten, ieder via hun eigen kana len, een ombuiging van het gemeentelijk beleid t.a.v. monumenten te verwezen lijken. Alleen dan kan behouden blijven wat er nu nog over is van historisch Pur- merend. Jaap van der Veen "Archeologische Termen en Technie ken", van Sara Champion, uit het En gels vertaald en bewerkt door E. van Ginkel en A.B. Döbken. Bedoeld om archeologen en geïnteresseerden in ar cheologie vertrouwd te maken met be grippen en methoden, die o.a. gebruikt worden in opgravingsrapporten en handboeken. De gids is geen trefwoor- denboek: in het algemeen zijn termen opgenomen, die betrekking hebben op universele technieken toegepast op ar cheologisch materiaal in het verleden en heden. Een verscheidenheid van illustra ties geeft het boek een levendige indruk. Uitgave W. Gaade B.V., Amerongen; ISBN 90.6017 129.2/UGI 520; 29,50. "Portret van de IJssel" - van Wester voort tot in het Ketelmeer - bevat ca. 90 schitterende foto's (20 in kleur) van de mooiste onzer Nederlandse rivieren, de IJssel in al haar verschijningsvariaties, stemmingen en seizoenen. Con Mön- nich maakte de foto's; de aardige teksten vol wetenswaardigheden ernaast zijn van de auteurs van "Vijftig eeuwen volk langs de IJssel": W.H. Heitling/ Leo Lensen (zie 'Heemschut' Nr. 4/5 blz. 82). Landkaartjes ter oriëntatie completeren dit verrassend mooie boek. Uitgave: Terra, Zutphen, ISBN 90.62/55.099.1; 39,50 (na 31/12: ƒ48,-). "De Leidse Wagenmaker" is een boek over handkarren en wagens, nog enkele decennia geleden gebruikt voor het be zorgen van brood, groenten en melk- produkten - nü vrijwel geheel uit het stadsbeeld verdwenen. Over de enig overgebleven wagenmake rij in Leiden van Jacob de Groot, een familiebedrijf, dat ruim 80 jaar functio neerde, gaat dit aardig geïllustreerde boek. Het Nederlandse Openluchtmu seum maakte een inventarisatie van het bedrijf. Samenstellers J.F. Heybroek en C.R. Mönnich. Uitgave Terra, Zutphen, ISBN 90.6255.095.9; 29,50. 233

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 33