waarde op ons gaan nemen. Een monu mentenverordening zal worden inge voerd en een plaatselijke monumenten lijst zal worden opgesteld. Uit een gesprek met de wethouder voor Culture le zaken, de heer A.R. Verboom, blijkt dat er binnenkort een werkgroep Stads vernieuwing wordt opgericht. Deze Werkgroep zal onder meer een inventa risatie maken als voorbereiding op een gemeentelijke monumentenlijst. Verboom: deze lijst biedt alleen een pa pieren bescherming, een krachtdadig ge meentelijk beleid is op dit gebied niet te verwachten. Bij navraag blijkt dat in de afgelopen 10 jaar slechts één monument Het interieur van de 18e eeuwse regen tenkamer. Foto: Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. is gerestaureerd, nl. de Koepelkerk. Een cultuurnota uit 1977: "er zal een actief beleid worden ontwikkeld t.a.v. monumenten". Verboom: "inderdaad die plannen zijn er nog steeds. Concreet heeft het echter niets opgeleverd; er wordt hier ten on rechte veel verwaarloosd." Restauratie Hoe nodig zo'n daadwerkelijk monu mentenbeleid wel is zal duidelijk wor den gemaakt aan de hand van een voor beeld: de restauratie van het Weeshuis aan de Willem Eggertstraat. De geschiedenis van het Weeshuis gaat terug tot de 15de eeuw. Toen stond aan de Nieuwe Koestraat het klooster van de H. Ursula. Aan de zuidzijde stond een gebouw dat waarschijnlijk dienst deed als weeshuis. Het gehele klooster werd tijdens de reformatie, omstreeks 1573, verwoest door soldaten van Sonoy, al leen het gasthuis bleef gespaard. Toen dit gasthuis te klein werd, besloot men de ruïnes van het klooster te verwij deren om daardoor een groter weeshuis te kunnen bouwen. Dit gebeurde om streeks 1638. De huidige vorm ontstaat in 1789 als het geheel in eigentijdse stijl wordt vernieuwd. De trapgevel ver dween toen en de kruiskozijnen werden vervangen door schuiframen met een specifiek eind 18de-eeuwse driedeling. De gevel wordt sindsdien aan vier zijden beëindigd met een simpele lijstgoot; aan de voorzijde zijn drie fraaie dakkapellen geplaatst. De laatste maquette met de nu aange paste zijvleugels. Foto: Jaap van der Veen. 3Bi 232

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 32