Behoort de actie-Oude Weeshuis niet tot de monumentenzorg in Purmerend? In tegenstelling tot omringende stadjes als Monnickendam en Edam wordt het silhouet van Purmerend niet reeds van verre bepaald door een grote gotische kerk met een forse toren. Dichterbij ge komen pas, vallen twee kleine torentjes op. De één is van het stadhuis, de ande re van de Koepelkerk. Deze kerk, een centraalbouw, is echter pas na veel actie vanuit de bevolking enige jaren geleden gerestaureerd. Het belang van deze kerk in eclectische stijl uit de tweede helft van de 19de eeuw sprak het gemeente bestuur kennelijk niet zo aan. Van stijl gesproken, het gemeentelijk monumen tenbeleid in de afgelopen decennia spreekt vele bewoners niet zo aan, want het heeft van oude bebouwing die tot de jaren vijftig grotendeels nog aanwezig was, weinig overgelaten. Waarschijnlijk wordt, door het feit dat Purmerend een overloopgemeente werd van Amsterdam, het accent meer gelegd op nieuwbouw en de accomodaties die daarvoor nodig zijn, zoals winkels, scholen, wijkcentra e.d. dan op het be houd van de historisch gegroeide omge ving. In bovenstaande context is ook de bouw van het Willem Eggert centrum te plaat sen, een modern overdekt winkelcom plex met uitgebreide parkeerfaciliteiten, waarvoor helaas 100 panden moesten wijken. Na de bouw van dit centrum is het gehele (historische) stadshart hierbij aangepast, straten werden omgetoverd tot promenades en uitbreiding van het winkelbestand, dat krachtig door de ge meente werd gestimuleerd, had tot ge volg dat de binnenstad langzamerhand ontvolkte. De bekende cityvorming: overdag levendigheid, 's avonds na zes sen: doodse stilte. Duidelijk is dat in bovenstaande filoso fie monumenten moeilijk inpasbaar wa ren. Het gevolg was dan ook dat vaak sloopvergunningen werden verleend voor beeldbepalende panden en helaas ook voor monumenten, zoals het 16de- eeuwse pand Dorland, Peperstraat 46, Wagenbeurs 3, Slotplein 2-3, Willem Eggertstraat 15. Maar dan verschijnt in 1980 het beleidsplan stadsvernieuwing 1981-1984! Op pag. 22, onder het hoofdstuk 'Monumenten' staat ver meld: 'Een nader onderzoek ten behoe ve van de monumenten is niet uitge voerd, zie hoofdstuk 4, beleidsoverwe gingen.' In dit hoofdstuk wordt echter de vraag gesteld of het wel gewenst is pogingen te ondernemen om panden aan de rijkslijst toe te voegen, daar men toch niet op subsidies behoeft te reke nen. Vervolgens concludeert men dat het beter is een gemeentelijke monu mentenlijst te maken en bepaalde delen van de stad aan te wijzen als beschermd stadsgezicht, zoals het Whereplantsoen, de Veemarkt, en de gevelwanden van Bierkade, Venediën, Weerwal, Heren gracht, Kaasmarkt en Koemarkt. Op het eerste gezicht een loffelijk streven. Alleen wordt in hetzelfde rapport onder het hoofdstuk Verkeer voorgesteld de Gedempte Where te reconstrueren, om dat dit een doorgaande verkeersader wordt... Hieraan liggen dan de Bierka de, Venediën en de Weerwal! Dat die gemeentelijke lijst wel noodzakelijk is, blijkt ook bij nadere bestudering van de tekening die bij het rapport is gevoegd: Villa Ramhof, de oude burgemeesters woning aan de Jaagweg, welke is ge bouwd in 1873, blijkt helaas in een sane- ringsgebied te vallen. Die is dan ook weggedacht. In het gemeentelijke concept-welzijns- plan 1982-85 staat: 'Wij zuilen daadwer kelijk het behoud van de historische De huidige toestand. De streep geeft aan van welk punt af de zijvleugel vervan gen wordt. Rechts op de foto het Wil lem Eggert Centrum. Foto: Jaap van der Veen. 231

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 31