Ontvangen boeken veis van Husterknopp, Haus Meer, Bü- derich van het Rijnland (7) of van Bors- sele in Nederland, dank zij volledige op gravingen wat die heuvels betreft, 'alle typerende eigenschappen vertonen van terpen' zoals M. de Bouard (8) schrijft. Ondanks dit alles verwerpt deze me- diaevistische archeologie de Friese origi ne van de terpen.... hoewel ze wel toe moeten geven dat deze theorie verleide lijk is! Om af te sluiten - men mag niet vergeten hieraan te herinneren W. Meyer- Lübke houdt vol dat het zelfstandig naamwoord 'motte' een Germaanse oor sprong heeft. Hij verwijst hierbij naar het Friese woord 'mote'. O. Bloch en W. von Wartburg daarentegen beweren dat het woord van oorsprong pre-latijns is hetgeen wel duidelijk de oudheid van het woord laat zien! 'Motte' correspondeert in het Nederlands zeer vaak met 'hege Wier'. Jean Frangois Marechal Bibliografische noten: 1) bijv. de beroemde terp van Ezinge (Gr.), in gebruik van 800 v Chr. tot de 13e eeuw. 2) Hier kan worden verwezen naar de studie van Dom Boutry, Haies et palissa des défensives, dans Derentiacum, Rev. de la Soc. Drancéenne d'Hist. et d'Ar- chéol., Drancy, nr. 2, 1977. 3) Maréchal J. F., L'Origine des Mottes féodales et la Genèse des donjons, in Heimdal, nr. 25, Bayeux, 1978. 4) Demoion, A., Fouilles Médiévales a Douai (Nord) in Derentiacum, nr. 3 spe ciaal, Actes du Colloque sur les ChS- teaux a motte, Drancy, januari 1979. Voor de Husterknupp, zie Herrnbrodt, A, Beihefte der Bonner Jahrbucher, VI, Keulen 1958. 5) Ritter, R., Architecture Militaire au Moven-Age, Larousse, Parijs, 1953, p. 20. 6) Trimpe Burger (J. A.), Onderzoekin gen in Vliedbergen Zeeland, in Berich ten van de Rijksdienst voor het Oud- heidskundig Bodemonderzoek in Ne derland 1957-1958. 7) A. Herrnbrodt. 8) Bouard (M. de), L'archéologie du vil- lage médiéval, 3e deel, la Motte, Centre Beige d'Hist. rurale, nr. 6, Leuven 1967, p. 42. Liber Gastel lorum, 40 variaties op het thema kasteel, verschenen bij een jubi leum van prof. dr. J.G.N. Renaud, een vooraanstaand archeoloog in Neder land, werkzaam op het gebied van de middeleeuwse archeologie met bijzon dere belangstelling voor het middel eeuws kasteel. Het centrale thema is dan ook het kas teel in al zijn verschijningsvormen en aspecten. Het boek geeft een inzicht in de veelheid aan gegevens, die het kasteel-onderzoek in N.W. Europa heeft opgeleverd. 37 kasteel-deskundigen uit binnen- en buitenland schreven artikelen, samenge vat in de hoofdstukken o.a. over "Het kasteelterrein als archeologisch monu ment", "Kasteeltypen", "Moated sites", "Architecten en handwerkslie den", "Iconografie", "Van kasteel naar vesting", "Gevonden voorwer pen" enz. Het rijk geïllustreerde, 400 pagina's tellende boekwerk staat onder redactie van T.J. Hoekstra, H.L. Jans sen en I.W.L. Moerman en de uitgave werd mogelijk gemaakt door financiële steun van C.R.M. en Provinciale over heden, alsmede van een aantal Fondsen en Stichtingen. Hierdoor werd de rela tief lage prijsstelling dan ook mogelijk gemaakt. De Walburg Pers, Zutphen; ISBN 90 60 11 436 1; 59,50. Raglan-castle in restauratie. Foto: Country Life, London. In de serie "In oude Ansichten" ver scheen weer een nieuw deeltje: "Molens in Friesland", deel 1, samengesteld door D.M. Bunskoeke en P. Timmer mans, als resultaat van een poging om een globaal overzicht te geven van het rijke molenverleden in deze provincie. Mede ten behoeve van verzamelaars is getracht zoveel mogelijk gegevens per foto en een goed beeld van de molen en zijn omgeving te bieden. Europese Bibliotheek, Zaltbommel, NL ISBN 90.288.1356.x; 30,50. In "Het Waterschap, Wat doet dat?" worden de verschillende onderdelen van de waterschapszorg, waarmee de water schappen te maken hebben, beschreven. Daarnaast wordt aandacht besteed aan het bestuur en de diensten van het wa terschap en tenslotte wordt iets verteld over het waterschap in actie: de praktijk van alle dag: de bescherming tegen en de zorg voor het water in plassen, meren, kanalen, beken en sloten. Uitg. Boekencentrum B.V. 's-Graven- hage, ISBN 98.239.2965.9; 16,90. "Kunst- en Antiekveiling 1981, deel 6, is een handboek voor verzamelaars waarin 1900 afbeeldingen met bijbeho rende gegevens; een overzicht van het geen Nederlandse en Vlaamse veiling huizen in de eerste helft van 1981 te bie den hadden. Vonk/Uitgevers B.V., Zeist; ISBN 90.70.41.342.6; 47,50. 230

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 30