wmm M v 'Ïf-Sks Door vermenigvuldiging van de opgra vingen in terpen zal men te weten kun nen komen of de 'met een kluit aarde omringde' structuren niet algemeen zijn geweest in alle eerste bezettingsfasen; aangezien daarna - de grond was inmid dels ineengedrongen - de heuvel een bouwwerk kon dragen zonder dat dit laatste de kans liep in te storten. Deze ontwikkeling kan men trouwens bij en kele heuvels waarnemen en heeft men goed doen uitkomen bij de opgravingen van plaatsjes zoals het hiervoor reeds ge noemde Douai (of van peilingen zoals in Gisors of Briequebec). In de laatste fase is de stenen toren van Douai weer met aardkluiten omringd op een heuvel die op zijn beurt weer een rechthoekige hou- Motte in Oostbierum (Fr.) Foto: H. Halbertsma voorbeeld onder beding van verdediging en ontginnen van een gebied dat leen goed of 'eer' werd. In het eerste geval kan men zich moeilijk voorstellen dat een toren zomaar op aarde gebouwd werd zonder dat deze wankelde. Als de terpen nou alleen als reisposten of uit kijktorens hadden gediend, dan was het genoeg geweest ze op een berg te bou wen.... Maar waarom dan al die 'vlakte heuvels' en vooral, waarom werden er daarnaast ook terpen op bergen ge bouwd? Dit is omdat het in de eerste plaats gaat om een militaire verdedi- mééfi ten bouwwerk uit de Xle Eeuw omring de. Konden dus bouwwerken worden ge bouwd op terpen en heuvels zonder dat de fundamenten op de natuurlijke grond rustten of zonder dat de fundamenten erg diep waren, dan betekent dat in ieder geval nog niet dat het in de stadia daar voor ook zo gebeurde. Wat de heuvels betreft zijn er geen serieuze of vooral compléte opgravingen die geen 'met een kluit aarde omringde' structuren hebben getoond. In de leentijd had men er alle belang bij om over te gaan op het omrin gen van de torens met aardkluiten gezien de vooruitgang van de 'poliorcétique' en ter vergroting van het voordeel voor de verdediging een kelder en een put en een souterrain te hebben. Al deze onderde len veronderstellen inderdaad een techniek van glooiend maken, vooral in het geval van de kunstmatige heuvels die in één keer gebouwd werden voor het gemak van de militaire campagne of van de leentijd heuvels gebouwd ten gevolge van een begeving van een leengoed, bij- Ruine van het kasteel op de motte van Aackinga State te Hissum. gem. Leeuwarderadeel, naar een tekening van Jacobus Stellingwerf, 1723 (Fries Museum) Foto: H. Halbertsma gingstechniek: het installeren van een fortje omringd door een geul. De aarde van de geul gebruikte men om de muren op te hogen. De eerste heuvels gebouwd door de Noormannen (of missschien door de Vikingen) waren slechts een soort blockhaus'Maar het is goed mo gelijk dat in Friesland oorspronkelijk de ze constructie vooral gebouwd waren op dat men zich kon verdedigen tegen de aanvallen van de Noordzee die minstens even erg waren als die van andere vijan den. Om deze reden moeten wij veron derstellen dat het idee van de heuvels en terpen in deze omstreken geboren is (tenminste: hier zijn de oudsten gevon den!) en dat sommige terpen geëvo- lueerd zijn tot collectieve toevluchtsoor den, dit in tegenstelling tot de situatie in andere landen in Europa waar de terpen slechts woonplaatsen waren voor landheren! Waarom zouden de Vikingen deze soort van verdediging niet kennen van hun Friese buren die zij zelfs veroverd heb ben en bij wie zij zelf zeker sinds de Noormannen 11e Eeuw) overal bouw den. Het idee van de terpen werd wel nagebootst en werd verspreid in het gunstige landheerlijke tijdperk omdat de landheren zich graag vestigden op een terp. Bovendien verschilden deze forten niet veel van de forten die de Vikingen gewend waren te bouwen: de zgn. 'curtis' waren omheiningen van aarde en van hout die de Vikingen goed konden ver dedigen. Als het erom ging een terp of heuvel te bouwen (of dat nu op een bestaande om heinde vestiging of op een 'honneur' was) dan moest er vanwege het water probleem en het feit dat men een stevige toren moest bouwen die zowel als verde- 228

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 28