De Twentenaar Joop Hofmeijer, heeft in Goor de L. T.S. doorlopen. Daarna heeft hij door zelfstudie onder meer het diploma voor aannemer B U en G.W. W. gehaald. Ongeveer 15 jaar geleden heeft hij, als voorman, bij aannemersbedrijf Woudenberg, Ameide, de gemeentetoren van Diepenheim gerestaureerd. Hier begreep hij dat er meer bij kwam kijken dan alleen maar vakmanschap. Kende hij de geschiedenis van de toren, de bouwstijl? Dit was een voldoende appellerende vraag, om zich te gaan verdiepen in het monument. Na de toren in Diepenheim kwam Hofmeijer bij de restauratie van de Walburgtoren in Zutfen waar hij veel ervaring opdeed. Op de vraag van het aannemingsbedrijf Woudenberg wie er wat voor voelde om het Fort Zeelandia in Suriname te restaure ren, reageerde hij en werd met enkele anderen uitgezonden. Geen wonder dat het vak van ambachtelijk restaurateur hem in zijn greep had gekregen. Na een afwisselende loopbaan, werd de nu 43-jarige Hofmeijer, bedrijfsleider voor het rayon Groningen, nog steeds voor de firma Woudenberg. In 1976 kwam hij als opzichter in dienst van architektenburo P.B. Offringa in Leeu warden, waar hij ondermeer betrokken was bij de herbouw van de Bonifatiustoren in voornoemde stad. Vanuit dit buro heeft Hofmeijer eerst de leerlingen van aannemersbedrijf Wouden berg begeleid. Vorig jaar augustus is hij in dienst van de Stichting Vakgroep Restaura tie getreden. Deze Stichting wordt gevormd door tien aannemers op restauratiege bied. Behalve dat Hofmeijer het vak in zijn vingers heeft, daarover soms publiceert, heeft hij ook de gave het vak over te brengen op jongeren. (Een hofmeijer was, historisch gezien, opzichter over een hofhouding, een machtig man. Dat is ver verleden tijd, maar iets van de sfeer van het verleden en de praktische benadering daarvan, komt in zijn levendige werkkring min of meer tot uiting). er dus daadwerkelijk drieëneenhalve dag aan het projekt gewerkt kan wor den." Doelstellingen En waaruit bestaat dan die serie doelstellingen van de jonge Stichting? Verdiepen van kennis en inzicht en het vergroten van vaardigheid, het motive ren en oriënteren van de leerling, leren communiceren en leren aanpassen en maatschappelijke vorming. In dit pa troon van doelstellingen gaat het bij voorbeeld om inzicht in de technische uitvoerbaarheid, de financiële aspecten, de tijdwinst en zo meer. De theoretische begeleiding richt zich ook op achter grondinformatie, enige kennis van de bouw- en kunstgeschiedenis, dakbedek kingen, natuursteen en oude of nieuwe methoden in de restauratie. We laten ze ook werkstukken tekenen. Maar voor alles vinden we het heel belangrijk als ze wéten waarmee ze bezig zijn. Door alles heen gaat het om hun motivatie. Iedereen zal begrijpen, dat een goede handvaardigheid een eerste vereiste is. Met deze jongens wordt een leerove reenkomst gesloten. Voorts moet het projekt passend zijn als restauratie bouwplaats en bij voorkeur een duur hebben van één tot twee jaar. Architekt en opdrachtgever moeten achter de leer lingbouwplaats staan. Er moet ruimte zijn voor zes tot achttien leerlingen. De opzichter moet de leerlingen willen be geleiden. We hebben in onze cursus een lijst van eisen samengesteld voor de metselaar en de timmerman. Verloopt alles naar wens, dan ontvangt de leerling na afloop van de cursus een diploma." Er is overleg gepleegd met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, met Monu- Hofmeijer behandelt in de les een pro fielsteen. laten gaan. Daarom is er die ernstige po ging een voorhoede van jongeren te vor men. Deze aparte vakopleiding steunt vooralsnog op het particuliere initiatief: de financiële steun en daadwerkelijke belangstelling van een deel van het be drijfsleven. Hofmeijer: "Ik geef een ochtend of een middag per week les, aan kleine klassen in het land. Mijn functieomschrijving luidt: wetenschappelijk begeleider, en ik ben de enige beroepsfunctionaris van de stichting, aldus Hofmeijer. Verder gaan de leerlingen nog de gebrui kelijke dag naar de streekschool, zodat .Sa'.- 225

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 25