Leerlingbouwplaats op restauratieprojekten De "klasjes" van leermeester Joop Hofmeijer Het zijn twee Utrechtse jongens, Bert Balk (19) en Jos Rutten (18). Met de kaphamer en de sabel hakken ze - zo no dig - bakstenen op maat, dat is onder meer hun weerkerend aandeel in de mo numentenzorg. Ze dragen op hun wijze bij tot vernieuwing van de oude, ten de le verweerde en verzwakte werfmuren, halverwege de grachtenwand en de ver keersweg, waaraan de panden staan. Deze hebben een verborgen, onder grondse verbinding met de oude werf- pakhuizen, die in onze tijd veelal uiteen lopende bestemmingen hebben gekre gen. Leerling-metselaars op een Utrechts restauratieprojekt, dat mede geldt als een leerlingbouwplaats, de eigentijdse, nog bescheiden poging om het vakman schap in de restauratie te beklemtonen, maar zeker ook om het aantal vaklieden op dit specialistische terrein voor de na bije toekomst te waarborgen, liefst ook te versterken. Een broodnodig streven, dat echter de schaduw ondervindt van de zorgwek kende economie, die onder meer tot ge volg heeft dat de aannemingsmaat schappijen, zeer tegen hun zin, de ont wikkeling van de leerlingbouwplaats, slechts met mondjesmaat kunnen bege leiden. De ironie is, dat het destijds elf aannemers zijn geweest, die het initia tief tot deze gespecialiseerde vakoplei ding hebben genomen. Bert en Jos behoren tot de medewerkers van het Utrechtse Aannemersbedrijf van H. J. Jurriëns, dat met tien collega's deelneemt aan de Stichting Vakgroep Restauratie. Jurriëns heeft van de ge meente Utrecht de opdracht gekregen om delen van de inferieur geworden werfmuren aan de waterkant van de nog immer pittoreske binnenstadsgrachten voor de toekomst veilig te stellen. Bert en Jos houden van buitenwerk, restau reren is een leuke klus. Ze kennen hun restauratie-leermeester, de heer Joop Hofmeijer, die de jongens probeert op te leiden tot all-round vaklieden. Vleugje geschiedenis De werkplaats die uiteraard ook door timmerlieden kan worden bemand, is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Ten kantore van de aannemer luisteren we naar de spilfiguur van deze belang wekkende en hopelijk beloftevolle opleiding, genoemde Joop Hofmeyer. Destijds, in de jaren zeventig, is de heer G.J. Woudenberg in Ameide op de ge dachte gekomen jongeren, schoolverla ters, met bij voorkeur het LTS-diploma op zak, te interesseren voor het oude handwerk: herstel van monumenten. Nadat er op dit veld enige organisatori sche vormen in het leven waren geroe- Leerling Willie de Veer, bezig met het "pas" maken van het kinderbint in de moerbalk. pen, is tenslotte - ruim een jaar geleden - onder auspiciën van elf toonaangeven de aannemingsbedrijven, die restauratie in hun pakket hebben, opgericht de Stichting Vakgroep Restauratie. Deze is 'min of meer te beschouwen als een ver volg op de eerste leerlingbouwplaats, in Vianen. Het ging toen om de in april 1978 gestarte restauratie van een patri ciërshuis eveneens een initiatief van eer dergenoemde G.J. Woudenberg. In dit verband aardig te vermelden dat begin Leerling Wim van der Meer tijdens het metselen van een nieuwe muurvoet. oktober 1981 door Hare Majesteit de Koningin het predikaat Koninklijk werd verleend aan de B.V. Aannemersbedrijf Woudenberg-Ameide! Voorhoede Wanneer men de helaas onvoldoende bedrijvigheid ten aanzien van monu mentenrestauratie in ogenschouw neemt, zijn er op dit terrein - de renova tie inbegrepen - ongeveer 7000 vaklieden werkzaam. Dat zijn voor een groot deel ouderen, die met dit werk zijn ver groeid. Het is van ingrijpende betekenis dit waardevolle ambacht niet verloren te 224

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 24