koren metershuis ït:^ len, een snelle en onherroepelijke ach teruitgang. Het Gild wil de Friese wind molens daarom laten draaien en ze in bedrijf houden', aldus de voorzitter van het Gild, de heer H.J.C. van der Wou- de. 'Om dat doel te bereiken, is natuurlijk geld nodig, maar het zal vooral ook noodzakelijk zijn dat mensen zich wil len inspannen, onder meer door een cur sus te volgen voor 'vrijwillige molenaar'. Deze duurt anderhalf jaar en wordt op de zaterdagen gegeven. Op Friese molens die in vol bedrijf zijn, on derwijzen oude vakmolenaars en erva ren leden van de vereniging de cursisten in het molenaarsambacht, dat als be roep gedoemd is uit te sterven. De cur sus wordt afgesloten met een theoretisch en praktisch examen om vast te stellen of de kandidaat in staat zal zijn op ver antwoorde wijze zelfstandig een wind molen te 'bemalen'. Slaagt hij, dan be- In Shell Venster, een maandelijkse publikatie van Shell Nederland B. V. troffen we onlangs dit enigermate verkorte artikel aan over de hout zaagmolen 'De Rat' in IJIst. In de veronderstelling dat vete lezers van ons tijdschrift Shell Venster niet on der ogen krijgen, verzochten we de redactie het in Heemschut te mogen overnemen. Voor de medewerking in deze zijn we bijzonder erkentelijk. Niet alleen om de inhoud van het ar tikel wilden we het gaarne in Heem schut plaatsen, maar ook vanwege het feit, dat Shell Venster aandacht heeft willen besteden aan een ge restaureerde molen met een rijke historie. Het is goed, dat een onder neming als Shell haar duizenden le zers ook vertrouwd maakt met mo numentenzorg. Het artikel is ge schreven door Theo Brand; de foto is van Gerard Eversteijn. Red. H. ianHHB tekent dat voor hem het begin van een mooie en tegelijkertijd verantwoordelij ke vrijetijdsbesteding', aldus de heer Van der Woude. Hij spreekt uit erva ring, want sinds enkele jaren behoort hij zelf tot de kleine groep van vrijwillige molenaars die De Rat in bedrijf houden en hout zagen voor opdrachtgevers, waarbij geen zaagloon in rekening wordt gebracht. De opdrachtgevers schenken een bijdrage aan de stichting die De Rat beheert. Toen De Rat in 1829 in IJlst aan zijn tweede jeugd begon, was de economi sche situatie in het stadje niet erg roos kleurig. Het midden van de 19de eeuw bracht enige verbetering. Rond 1860 draaiden in IJlst zelfs drie houtzaagmolens op volle toeren voor de zes scheepstimmer werven ter plaatse. Tot 1918 heeft De Rat op windkracht gedraaid en gezaagd. In dat jaar scha kelde men over op elektrische aandrij ving. Op dat moment heeft men al be langrijke onderdelen verwijderd. Later verdwenen ook de kap en de wieken. Ten slotte kon totale sloop op het nip pertje worden voorkomen. De gemeen teraad van IJlst besloot in 1956 de mo len te kopen. De eerste fase van de restauratie werd in 1968 afgesloten. In 1974 werden opnieuw plannen gemaakt: de molen zou weer houtzagen zoals voorheen! Een molen als De Rat is een goed voor beeld van de aan het einde van de zestiende eeuw ontwikkelde mechanisa tie van het zaagraam, met behulp van een drijfstang-kruk-mechanisme en met gebruikmaking van de reeds bekende windmolen voor de aandrijving. Door dat het vermogen van zo'n windmolen veel groter was dan de oorspronkelijke twee mankrachten, kon men in één zaagraam meer zagen plaatsen en ook meer dan één zaagraam tegelijk aandrij ven. In De Rat vindt men drie zaagra- men. Het restaureren van dit zogenaamde 'gaande werk' was zo mogelijk nóg in grijpender dan de uiterlijke verjongings kuur. Het karwei kostte veel geld en veel hoofdbrekens, maar op 27 mei 1978 kon men zien dat alles werkte zoals het be hoorde. De Rat is niet alleen een pronkstuk ge worden in het landschap, maar ook uit een oogpunt van industriële archeologie mag hij beschouwd worden als een waardevol monument! BESTUUR, REDACTIE EN MEDE WERKENDEN VAN DE BOND HEEMSCHUT WENSEN LEDEN, RELATIES EN ALLE ANDEREN, EEN IN ALLE OPZICHTEN VOOR SPOEDIG 1982. Contributie 1982 De contributie werd laatstelijk, ingaan de 1 januari 1977, (5 jaar geleden) met 10,- verhoogd. Intussen zijn de exploi tatiekosten door opgetreden prijsstijgin gen e.d. zodanig toegenomen, dat een - zij het matige - verhoging thans niet lan ger kan worden uitgesteld. Derhalve is de minimum contributie/ bijdrage, ingaande 1 januari 1982, vast gesteld op de volgende bedragen: individuele leden 45,- per jaar leden jonger dan 30 jaar (was 25 jaar) 20,- per jaar leden ouder dan 65 jaar 25,-per jaar donateurs en rechts personen 65,-per jaar Het bestuur vertrouwt erop dat de leden de redelijkheid van dit besluit zullen aanvaarden en begrip zullen hebben voor de moeilijke financiële situatie, waarin ook de Bond Heemschut zich, mede als gevolg van de economische re cessie, bevindt. Het verwacht, dat de leden, juist onder deze omstandigheden de vereniging trouw zullen blijven en dat op hun on misbare steun ook nu mag worden gere kend. Het zou bovendien bijzonder op prijs worden gesteld, indien men de 70-jarige extra zou willen gedenken door alsnog een lustrumgift - alle combinaties met het cijfer 7 zijn welkom - over te maken op postgiro 124326. Vele medeleden ga ven reeds het goede voorbeeldBij voor baat veel dank voor uw trouw en steun. 223

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 23