Heemschut Gezelschapsfoto 70 jaar actief (1911-1981) In actie Nieuwegein Achter 't Wild Varken Slechte beurt Heemschutserie i De foto van de aanwezigen tijdens de al gemene vergadering van de Bond Heem schut in 1927, die de redactie voor raad- J seis stelde en die wij in het bijzondere lustrumnummer van oktober j.1. plaatsten, heeft ons enige reacties opge leverd, zodat wij een aantal personen (folleCtebuS kunnen thuisbrengen. Wie herkent nog meer leden van dit achtenswaardige ge zelschap? Wij houden ons aanbevolen en hopen in een komend nummer de fo to nog eens af te kunnen drukken, mèt namen!! x K De Bond Heemschut betuigde in het voorjaar van 1973 adhesie aan een ver zoek van de vereniging "Oud-Utrecht". Die vereniging had aan de gemeente Nieuwegein dringend verzocht de na men van de voormalige gemeente Jut- phaas en Vreeswijk niet te laten verval len doch een volwaardige functie in het grotere geheel te geven. De raad van Nieuwegein heeft het voorstel van B. en W., aldus bericht Heemschut in het april-nummer van 1973, niet overgeno- men. "De namen Jutphaas en Vrees wijk verdwijnen dus". Achter 't Wild Varken is in 's-Hertogen- bosch een aantrekkelijk stadsgezicht. Daar zijn de Bond Heemschut èn de ge meente Den Bosch het roerend over eens. Maar ze zijn het in het Monumen- X tenjaar 1975 niet eens over de bouw al daar van een administratiegebouw voor de gemeentesecretarie. De Bond Heem schut achtte een nadere bestudering van de situatie gewenst. B. en W. antwoord den op het adres van de Bond dat het "beschermd stadsgezicht" slechts reikt tot de door Heemschut in ogenschouw genomen panden. De gekozen uit gangspunten voor de nieuwbouw acht- zij dan ook "alleszins verantwoord", zoals dat in ambtelijke taal heet. ten De collectebus vraagt en het is Sinter klaastijd! Aldus een artikeltje in het de cembernummer van Heemschut in het jaar 1958. Er volgt een vermelding van een aantal gironummers... voor het her stel van de St. Maartenskerk in het door de oorlog getroffen Tiel, voor de molen De Maagd te Hierden, voor het conser veren van de gevonden muurresten van het slot Oosterstein te Oosterland op Schouwen-Duiveland,... 'En voor wie nog vergat de contributie van ons aller bond Heemschut te betalen is misschien óók het gironummer kwijt.' Het is 124326. Nog altijd. In de rubriek 'op heemwacht' in het or gaan van de Bond van april 1958 maakt Ton Koot melding van het voornemen tot sloop van de oude stadsherberg op het eiland te Enkhuizen. Een merkwaar digheid van het oude gebouw, in 1598 van stadswege gebouwd, was dat de vloer in de gelagkamer zo hoog lag, dat men van daar met één blik de haven en een deel van het Krabbersgat kon over zien. 'Het is ons niet duidelijk waarom deze, zo niet de oudste dan toch een der oudste herbergen van ons land, niet be houden kon blijven', verzucht Ton Koot. Hierbij nog een aantekening: aan de ge meente Enkhuizen is destijds door jour nalisten, begaan met het lot van de oude stadsherberg nog mededeling gedaan van het feit, dat de Amstel Brouwerijbij monde van jhr. Six, wel belangstelling had om het voortbestaan van de oude herberg mogelijk te maken. Het aanbod is botweg afgewezen. Een slechte beurt voor Enkhuizen. In het augustusnummer 1974 van het or gaan van de Bond Heemschut, dat dan geredigeerd wordt door de heer J.E. van der Wielen, komt voor het eerst de ru briek "Heemschut in actie" voor. Eer der heette deze rubriek "Heemschutbe- richten" maar, aldus de redactie: de (nieuwe) kop dekt een attractievere op zet van de rubriek èn onderstreept het feit dat de Bond Heemschut op tal van punten actie voert. Het eerste bericht onder de nieuwe titel is een pleidooi voor het ongemoeid laten van het IJssel- front te Deventer. Voor de Rotarians vertelde de toenmali ge oud-secretaris van de Bond Heem schut architect A. A. Kok in de zomer van 1939 in Krasnapolsky te Amsterdam iets over Oud-Amsterdam. Hij besloot met Vondels Slot van Konstantijntje: Leer dan reizen met gepeinzen Naer pallaizen uit het slick Desu werrelt, die zoo dwerrelt Eeuwig gaet voor oogenhiick. De andere dag kreeg hij een telefoontje van de bedrijfschef van de uitgeverij Al- lert de Lange. Hij kwam met de vraag of Kok een boek zou willen schrijven over de Amsterdamse grachten. Maar daar zou jaren studie voor nodig zijn. Geza menlijk kwamen ze tot een andere op zet: klein boek, historische schoonheid van Amsterdam, Heemschutserie. Dat was het begin van een vooral gedu rende de bange oorlogsjaren bijzonder populaire serie boekjes. A. A. Kok ver telde in Heemschut van 14 februari 1951 over deze reeks boekjes. Dat van burge meester Van Lanschot over 's- Hertogenbosch noemde een kunsthisto ricus 'kletskoek'. Maar er zullen weinig delen in de Heemschutserie zijn, die de Heemschutgedachte meer bevorderd hebben, aldus A.A. Kok. Korte tijd later overleed Kok. x kxte IX IC IX KI ix k: IX KI IX KI IX KI IX XI IX te IX KI IX te ix te ix te X IX 221

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 21