werkzaamheden, welke op 1 september jl. zijn begonnen. De kosten zijn ge raamd op 820.000 waarvan de Ned. Hervormde Kerk Wassenaar 200.000 zal moeten opbrengen. Hiertoe zijn een aantal aktiviteiten ontwikkeld, welke te vens weer eens de aandacht op het danig gehavende gebouw hebben gevestigd. Een van de aardige ideeën is geweest om alle inwoners van Wassenaar een kleine bouwplaat van het toekomstige pand toe te zenden met verzoek om financiële steun. Men verwacht binnen een jaar weer "nieuw leven" in de oude Pastorie te kunnen bengen!" Informatie kan worden ingewonnen bij: J. Haasnoot, tel. 01751-16802. Gouda: Op 6 november jl. kwam het Koninklijk Besluit af, dat de St. Joris- doelen, Lange Tiendeweg 79, niet mag worden gesloopt! B W van Gouda hadden beroep aan getekend tegen de beschikking in 1970 van de Minister van C.R.M., waarbij aan B W geweigerd werd het pand dat in 1966 op de Rijksmonumentenlijst was geplaatst, af te breken. Hoewel de bouwkundige toestand van het gebouw verder is verslechterd door achterwege blijven van onderhouds werkzaamheden, is de Kroon van me ning dat o.a. het inwendige van het ge bouw b.v. (het stucwerk van van Fran- cesco Mazza) en de oudheidkundige, ar chitectonische en geschiedkundige waarde ervan van dien aard zijn, dat het beroep ongegrond moest worden ver klaard. Er zijn nl. bestekken gevonden uit 1763 en later van alle bouwkundige ingrepen aan het pand. Hulde aan de schutters van de Vereni ging Behoud Stadsschoon Gouda, die met niet aflatend elan gevochten hebben en zullen blijven ijveren voor behoud en herstel van een stukje heem: de Goudse Doelen. De inmiddels opgerichte stich ting Gouds Monumenten Fonds heeft plannen gereed liggen voor restauratie en het vinden van een bestemming van het pand. Door het eerder in Heemschut genoem de boekje te bestellen "Goudse Schut ters en hun Doelen", (met voorwoord van Heemschut) steunt u de vereniging Behoud Stadsschoon Gouda (giro nr. 418.64.85) bij de realisering van de plan nen. Ook kunt u donateur worden van de Stichting: Rabobank Gouda nr. 116.920.769, giro van de bank: 34435. Delft: Onder het motto 'Geef fleur aan het interieur' van het stadhuis te Delft, waarvan de restauratie nagenoeg is vol tooid door architect J. Kruger en het aannemingsbedrijf Huisman en dat ge legen is aan het Marktplein tegenover de 600 jaar oude Nieuwe Kerk, is een actie comité in de weer gekomen. Het gaat er om enige, door de economische terug gang niet realiseerbare wensen ten aan zien van de "aankleding" van het inte rieur toch mogelijk te maken. Het comi té wil met veler hulp de gevolgen van het rode potlood helpen overwinning, op dat ook details weer kunnen worden hersteld en/of aangebracht (plaatsing van een schouw, koperen kronen enz.). Men wil voorkomen dat ooit gezegd kan worden, dat elke fleur ontbreekt aan het stadhuisinterieur. Postgironr. 4239056 t.n.v. Aktie Stadhuis Delft. GOUDSE SCHUTTERS EN HUN DOELEN Utrecht Utrecht: In maart van dit jaar werd in Utrecht een stichting opgericht, ge naamd Stichting MATRIJS, Postbus 670, 350 AR Utrecht, met het doel het vergroten van de belangstelling voor ge schiedenis bij een breed publiek door op niet-commerciële basis de uitgave van publicaties op historisch gebied te ver zorgen. Aangezien de stichting zonder winstoogmerk werkt en de boekhandels een lagere korting dan normaal geeft, kunnen de kosten daarmee laag worden gehouden. Het eerder door ons besproken boekje 'De Goudse Schutters en hun Doelen' (zie Heemschut nr. 6 1981) waarvoor Heemschut een voorwoord schreef, is de eerste uitgave in de reeks publicaties over de Godshuizen in Den Bosch, de Alblasserwaard en Vijfherenlanden enz. Utrecht: De Gemeentelijke Archief dienst, Alexander Neumankade 199, Utrecht, tel. 030-328511, houdt van 19 november tot en met 23 januari 1982 een tentoonstelling onder de titel "Bui tens binnen Utrecht". De verstedelijking, die sinds ongeveer 1870 steeds meer toenam, heeft alle Utrechtse buitenplaatsen opgeslokt voor stadsuitbreiding, voor de vestiging of uitbreiding van fabrieken of voor de aanleg van plantsoenen in nieuwe woon wijken. De meeste buitenhuizen zijn hierdoor vroeg of laat verdwenen; de huizen, die niet werden afgebroken, kregen een andere bestemming. De na druk van deze overzichtstentoonstelling valt op het architectonische aspect van de huizen en waar mogelijk ook op de omringende tuinen. Bij het organiseren van de expositie ble ken heel wat vragen voorlopig onbeant woord te moeten blijven. De Archief dienst hoopt dan ook op aanvullingen en verbeteringen, die bezoekers kunnen aandragen voor een goede documentatie over de Utrechtse buitenplaatsen. Daar door kunnen niet alleen de afbeeldingen in de gemeentelijke prentenverzamelin- gen uitgebreider worden beschreven, maar mogelijk ook tot nog toe onbeken de voorstellingen bekend worden. De openingstijden zijn: maandag - vrijdag: 10.00-16.00 uur; za terdag: 09.30-12.00 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 20