11111 w Overijssel Noord-Holland Zuid-Holland Buren: In dit historische stadje in de Be tuwe wordt in het weekend van 23/24 januari 1982 een viertal concerten gege ven in de gerestaureerde kerk. De 15e tot 19e eeuwse muziek wordt vertolkt door Anner Bylsma, Gustave Leon- hardt, Lucy van Dael, Marius van Alte- na, Gruppo Musica Insieme en Harmo- nicon. De concerten vinden plaats ten bate van de Nationale Contact Commis sie Monumentenbescherming NCM, die de opbrengst zal bestemmen voor een reizende tentoonstelling over monumen ten. Zowel op zaterdag als op zondag wor den de concerten gehouden van 13.15- 15.00 uur en van 16.30-17.30 uur. Voor kleine kinderen is desgewenst een opvang georganiseerd. Tevens bestaat de mogelijkheid een tentoonstelling te bekijken van de NCM, op te stellen in de "Synagoge", waar ook Heemschut een informatiestand zal inrichten, en al rondwandelend door het stadje de mo len 'Prins van Oranje' en het Boerenwa genmuseum te bezichtigen. Nadere informatie te verkrijgen bij me vrouw C. Knuf-Jongman, tel. 03447- 1691 óf 03450-15241. Zwolle: In het Provinciaals Overijssels Museum is tot en met 4 januari a.s. een tentoonstelling te bezichtigen van nieuw verworven of in bruikleen gegeven wer ken, die in aanvulling op de aanwezige bezittingen een waardevolle collectie vormen: Stadsgezichten van Zwolle uit de 17e, 18e en 19e eeuw, waaronder "Gezicht op de Grote Kerk", van Cor- nelis Springer. Amsterdam: Bestemmingen van het West-Indisch Huis. Vele persmedia maakten reeds melding van de voltooiing van de restauratie van dit pand aan de Herenmarkt/Haarlem- merstraat. Wellicht is nog niet voldoen de bekend, welke bestemmingen het uit eindelijk heeft gekregen. - De Zuidvleugel aan de Herenmarkt- zijde bevat bejaardenwoningen. De binnenplaats van het W.Indisch- Huis met de door Turmac Tabacco Company geschonken fontein van Pie- ter Stuyvesant. Foto: Maarten Brinkgreve. - De gewelfde ruimten in het souter rain bekend als de "Piet Hein kel ders" zijn in gebruik genomen door het Sonesta Hotel tegenover de Ron de Lutherse Kerk aan het Kattengat, als ruimten te huren voor recepties, diners etc. - De twee gebouwen aan de Zuid- en Noordzijde langs de binnenplaats benevens de Westvleugel en aan bouw, herbergen vijf trouwzalen van de Gemeente Amsterdam (Compag nieszaal, Admiraalszaal, Schutters- zaal, enz.). - De resterende Oostvleugel en de Kap-verdiepingen tenslotte, hebben op 19 oktober j .1. hun bestemmingen gevonden in een pied-a-terre van de Volksuniversiteit Amsterdam. De voorzitter van het bestuur, prof. dr. G.W. Ovink, zei bij de opening o.a.: "De Amsterdamse samenleving is roerig en daardoor voor de bestuurders lastig. Er zijn bijzondere voorzieningen nodig om te zorgen, dat de stadsbevolking geestelijk gezond blijft. De Volksuni versiteit is een belangrijke voorziening in die zin Daarbij gaat het niet al leen om de kennisvergroting. De algemene-ontwik kelingscursussen zij n relatief minder belangrijk geworden dan de creativiteitscursussen enz. Van het vrijblijvende burgerinitiatief is de Volksuniversiteit een onmisbare instel ling geworden In. dit nieuwe, cen trale onderwijsgebouw wordt het onder wijs efficiënter, geriefelijker gegeven; omvangrijker ook en nu eindelijk op veel grotere schaal ook overdag. Moge dit fiere, drukbezochte, 's-avonds van uit alle ramen hel lichtende gebouw deze woon- en werkbuurt helpen opfleu ren!". Wassenaar: Een nieuw leven voor de oude Pastorie! - Ons lid uit Wassenaar, Mw. Zelders-Thomas meldt: "Tezamen met de Dorpskerk, het Baljuwhuis, het Regthuys en een aantal mooie oude woonhuisjes, vormt de "Oude Pastorie" een historische groep ge bouwtjes rondom het oude centrum van Wassenaar: het Plein, met de oude Pomp in het midden. Helaas heeft de Pastorie wel het meest van "de tand des tijds" te lijden gehad. In 1612 werd het pand door de kerkvoogden gekocht om als pastorie dienst te doen. Na 184 jaar werd het pand voor 4.370,- gerestau reerd. In 1959 raakt het huis in verval en wordt leeggeroofd. Nu, 184 jaar na de eerste restauratie, is men aan de tweede, grondige restauratie begonnen. Daar is heel wat aan vooraf gegaan. Het pand is voor de slopershamer gespaard gebleven dankzij Gedeputeerde Staten die het op de Monumentenlijst wisten te doen plaatsen; de kerkvoogdij besloot tot een subsidieaanvrage na uitvoerig overleg met Monumentenzorg en de Gemeente Wassenaar. Zodra de subsidie werd toe gezegd is het Architektenbureau (van der Sterre Peetoom b.v. in Voorburg) en het Aannemingsbedrijf Du Prie, uit Leiderdorp belast met de restauratie- Een bouwplaat van de oude Pastorie in Wassenaar. u 219

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 19