Nieuws uit de provincies Gelderland bevoegd zijn graafwerk te verrichten. Een analoge aanwijzing zou nu reeds kunnen leiden tot het overdragen van bevoegdheden. Het is wenselijk dat pro vincie, gemeenten en particuliere orga nisaties niet op het rijk wachten, maar spoedig met een eigen standpunt en con crete voorstellen komen. Het restauratiebeleid dient afgestemd te worden op een bouwbeleid. Op basis van de restauratie-aanvragen die in het stuwmeer drijven, kan een systematisch en continu programma voor korte en lange termijn restauraties ontwikkeld worden. Hierdoor blijven gespeciali seerde bouwbedrijven op gang en ar beidsplaatsen behouden. Het vervangen van het koppelsubsidie stelsel door een overzichtelijk en effi ciënt systeem van één subsidient. De sinds kort in werking getreden on derhoudsregeling voor een beperkte ca tegorie monumenten dient uitgebreid te worden tot woonhuizen en boerderijen. Deze regeling voorkomt dat de geïn vesteerde bedragen door verwaarlozing van onderhoud verloren gaan. Meer juridische en financiële middelen dienen ter beschikking te komen voor de restauratie en het onderhoud van histo rische tuinen en parken. Bij archeologische monumenten, welke structureel een samenhang vormen, dient de waardebepalende omgeving in de bescherming te worden betrokken. Het samenstellen van een wetenschap pelijke documentatie van Overijsselse monumenten en karakteristieke neder zettingen dient te worden opgebouwd. Naar het voorbeeld van de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek kan een systematiek worden ontwikkeld voor woonhuisonderzoek en documentatie. Meer reserveringen voor de restauratie van kerkorgels, klokken en luidwerken. Provenierswoningen a.d. Rosmolen straat te Hasselt (eigendom: Hendrick de Keijser) foto: Het Oversticht. Meer dan tot nu toe bestaat de wens ge bruik te kunnen maken van de docu mentatie die aanwezig is bij de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. De spreiding van die kennis is een belangrij ke voorwaarde voor het slagen van de decentralisatie. De bereikte resultaten in Overijssel De onderhoudstoestand van de be schermde kleine landelijke bouw- kunstobjecten is dank zij de daarvoor in het leven geroepen subsidieregeling de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd. De "uitstralende" werking heeft ook gunstige gevolgen gehad voor het totale dorpsbeeld. In het kader van het Integraal Struc tuurplan Noorden des Lands maakte een aanvullende middelenstroom een aantal urgente restauraties in NW- en NO-Overijssel mogelijk. De samenwerking tussen het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (Rijksdienst voor de Monumentenzorg) heeft het behoud en het herstel van historisch waardevolle bebouwing in en kele beschermde of nog te beschermen stads- en dorpsgezichten mogelijk ge maakt. Dankzij afspraken op meerja- renbasis is de financiering hiervan gega randeerd. D. Reeskamp, Secretaris van de Monumentencommissie van Het Oversticht.. Aalten: De gemeente Aalten gaat de ge meentelij ke monumentenverordening aok toepassen op Aalten-dorp. De ver ordening functioneerde tot nu toe alleen ten behoeve van het beschermd stadsge zicht Bredevoort. Giesbeek (gem. Angerlo): De Giesbeek- se Molen (officieel: molen De Hoop), gaat volgend jaar weer draaien. Het grootste deel van een drie ton kostende restauratie is inmiddels achter de rug. De molen (een tot stellingmolen ver bouwde beltmolen) werd in 1979, door gemeentelijke aankoop, van een drei gende ondergang gered. De molen, in 1972 op de monumentenlijst geplaatst, dateert van 1888. Herstel van de oor spronkelijke belt bleek bij de restauratie niet mogelijk, omdat een gedeeltelijk aangebouwde supermarkt (voorlopig) gehandhaafd moet blijven. Lochem: Twee lange tijd met sloop be dreigde panden in hartje Lochem blij ven behouden. Het zijn een uit de vorige eeuw daterend stadsboerderijtje aan de Blauwe Torenstraat en het karakteristie ke - voormalige hotel 'Stad Lochem', dat uit de twintiger jaren van deze eeuw dateert. Het in de schaduw van een 100 jaar oude kastanje gelegen stadsboerde rijtje is te koop onder restauratie verplichting. Het is vooral aan het 'Ver fraaiingsgezelschap Lochem' te danken, dat beide panden niet tegen de grond gaan. Lichtenvoorde: Het deels uit 1723 date rende orgel uit de Nederlands Hervorm de Kerk in Lichtenvoorde is momenteel in restauratie bij Flentrop in Wapen veld. Het orgel, dat in 1936 en 1942 in grijpend werd verbouwd, wordt - met behoud van de 18e eeuwse onderdelen - gerestaureerd naar de toestand van 1842. Toen zorgde Jacobus Armbrost uit Haaksbergen voor een omvangrijke restauratie, waarvan nu nog gedetail leerde beschrijvingen aanwezig zijn. 218

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 18