Ontvangen boeken Monumentenzorg in Overijssel ons nog resterende historisch belangrij ke bebouwing. Als positief punt kunnen wij ten slotte vermelden, dat de Historische Vereni ging Hardinxveld-Giessendam, ondanks de vele moeilijkheden, gemeend heeft na de sloop een fraai boekwerkje over de boerderij te moeten uitgeven om als nog iets van de boeiende geschiedenis door de loop der eeuwen vast te leggen. Het boekje werd geschreven door de heer W. van Wijngaarden, die geboren is in de boerderij. Hij geeft, on dersteund door fraai fotomateriaal, de lezer een indruk van de geschiedenis van het pand en in breder verband een goed inzicht in het boerenbedrijf aan de Gies- sendamse dijk. Het fraaie boekje wordt tegen betaling van 13,45 (incl. verzendkosten) op gi ronummer 38.79.69 t.n.v. de penning meester van de Hist. Ver. Hardinxveld- Giessendam aan belangstellenden toege zonden. (Gaarne op girostrookje vermelden "Publikatie Buitendams 118"). (zie voorts pag. 230 en 233) "Ampsen", de geschiedenis van een Gelders kasteel en zijn bewoners" werd gepresenteerd bij de officiële ope ning van het kasteel na restauratie. De heer B. Olde Meierink is de auteur van het boekje over dit in oorsprong uit de 14e eeuw daterend, bij velen weinig be kende kasteel. Daarvoor is een bestem ming gevonden, door het te verhuren aan het reklame adviesbureau Schulte Partners BV, dat opdracht gaf voor het schrijven van het interessante boek en het kasteel deels uit eigen middelen liet restaureren. ISBN 90.90.00.2324; 24,95. "Amsterdam, wat een stad!" - voor de liefhebbers van tekeningen van W.G. Hofker - bevat zijn laatste werk, be doeld als eerbetoon aan de restaurateurs van deze stad. Ton Koot schreef de teksten bij de tekeningen alsmede een passage ter nagedachtenis van de on langs overleden tekenaar. Uitgave Leo- pold B.V./Nijgh van Ditmar/W.P. van Stockum Zn; ISBN 90.236.6687.9; 65,-. De redactie van Heemschut heeft de provinciale besturen gevraagd in een ar tikel hun visie ten aanzien van de monu mentenzorg te geven. De Heemschut- brief werd doorgezonden aan Het Over- sticht met het verzoek te reageren. Het artikel moet in beginsel uit 750 woorden bestaan en ingaan op knelpunten, wen sen en bereikte resultaten! Het toegestane aantal woorden dwingt tot beperking. Daarom puntsgewijs en kele noties. Voor de noodzaak de lezer te informe ren over de provincie Overijssel en over hetgeen zich aldaar op het gebied van monumentenzorg afspeelt, wordt ver wezen naar het artikel in het extra dikke Heemschut ledenwervingsnummer van april-mei 1979. Het Oversticht is een in 1925 opgericht genootschap dat zich ten doel stelt "het bevorderen en instandhouden van het landelijk en stedelijk schoon in de pro vincie Overijssel". De Monumentencommissie van het Oversticht adviseert het provinciaal bestuur in alle zaken de uitvoering van de monumentenwet betreffend. Knelpunten De aanwijzing van beschermde stads-en dorpsgezichten geschiedt in een te laag Schaapskooi aan het Bornse voetpad te Ambt Delden gerestaureerd in het kader van de landelijke bouwkunst. foto: Het Oversticht. tempo. In 1967 werd door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg een lijst van 37 in de toekomst te bescher men gezichten vastgesteld. Per 31 de cember 1980 kwamen nog 19 nederzet tingen op het aanwijzingsprogramma voor. Hiervan zijn slechts vijf gezichten aangewezen. Het restaureren heeft een te geïsoleerde aanpak. De zorg voor de monumenten dient een voortdurend regeneratieproces te worden. De negatieve gevolgen van de economi sche situatie van de restauratieactivitei ten (een hoog rentepeil, achteruitgang inkomens van particulieren en een groot financieringstekort van de overheid). Gespecialiseerde restauratievakmensen moeten ontslagen worden wegens ge brek aan werk. Gelijktijdig worden jeugdige werklozen opgeleid tot o.a. restauratievakmensen! Een verhoging van het restauratiebudget kan jonge én oudere vakmensen een hoogwaardige werkgelegenheid bieden. Wensen De reeds jaren aangekondigde decentra lisatie en de beleidsvernieuwing van CRM dient eindelijk organisatorisch en bestuurlijk in daden te worden omgezet. De uitvoering van delen van het monu mentenbeleid kunnen in afwachting van de decentralisatie nu al gedelegeerd wor den aan bijvoorbeeld particuliere orga nisaties. De minister heeft volgens art. 22 van de monumentenwet de bevoegd heid instellingen aan te wijzen die, in re latie tot archeologische monumenten, ^'1 217

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 17