h T# ss*. v»" •SWfcA koord te gaan met de plaatsing op de lijst. De discussies die er waren tussen pro's en contra's ten aanzien van sloop zetten zich vooral ook voort binnen het kerk genootschap zelf, waarbij een mogelijke nieuwbouw een zware financiële druk voor de leden van de vrij kleine gemeen te voorzienbaar met zich zou meebren gen. De gemeenteraad koos voor plaatsing en binnen het kerkgenootschap begon nen langzaam maar zeker de tegenstan ders van nieuwbouw de overhand te krijgen. Het beroepschrift van de voor standers van sloop binnen het kerkge nootschap liep echter nog steeds en werd in mei 1980 door de Raad van Sta te in behandeling genomen. Door het bestuur van de Gereformeerde Gemeen te werd tijdens de hoorzitting een nogal eenzijdig gekleurd beeld aan de Raad van State voorgelegd, dat niet voldoen de vanwege gemeentebestuur en het Mi nisterie van CRM werd gerelativeerd. Hierdoor kwamen in het uiteindelijke Koninklijke Besluit een aantal zaken als niet weersproken en dan als feitelijk juist vast te staan, hetgeen geleid heeft tot de voor een groot aantal betrokke nen teleurstellende opheffing van de voorlopige bescherming der Monumen tenwet. Geen aandacht werd b.v. geschonken aan het feit, dat de kerkbouw ter plaatse in strijd was met het nog steeds geldende bestemmingsplan. Namens het kerkge nootschap werd toegezegd dat bij sloop vrijkomende historisch belangrijke on derdelen, na eerst al via het gemeente bestuur aan de Historische Vereniging Hardinxveld-Giessendam toegezegd te zijn, nu ook nog eens aan de Staat ter beschikking zouden komen. Een van de voornaamste motieven die uiteindelijk toch tot opheffing hebben geleid van de bescherming bleek te zijn het feit dat enige weken vóór de kennis geving door de staatssecretaris er al een "definitief" ontwerp was ingediend. Bij navraag bleek dit slechts een zeer glo baal schetsje te zijn, dat ook na herhaal de wijzigingen nadien met moeite door de welstandscommissie gehaald kon worden. Het gaat in dit bestek te ver om de overi ge feitelijke onjuistheden te belichten die, daar ze niet weersproken werden, tot de voor dit pand fatale uitspraak van het Koninklijk Besluit hebben geleid. De dag nadat de uitspraak bekend ge maakt werd, is de boerderij, incl. de fraaie lindebomen aan de voorzijde, met de grond gelijk gemaakt. De bull dozer zorgde ervoor dat binnen 24 uur praktisch alle historisch belangrijke on- U rt nlrAn n u yv/r/1M D«l De inmiddels afgebroken boerderij Bui- tendams 118 te Hardinxveld-Giessen dam. Foto: Historische Vereniging Hardinx veld-Giessendam. derdelen voorgoed verloren gingen. Van alle gedane toezeggingen om bouwfrag- menten ter beschikking te stellen aan een organisatie met een ideële doelstel ling als de Historische Vereniging en/of de Staat werd er geen enkele gestand ge daan. Uiteindelijk werden vanuit het puin nog zelfs bouwmaterialen, zoals te gels, plavuizen, stenen e.d. voor baar geld verkocht door de Gereformeerde Gemeente. Nu, november 1981 is het zo dat het kerkgenootschap intern zó verdeeld is, dat de kans op de zo als urgent ge schetste nieuwbouw uitgesloten lijkt en zal naar verwachting de aangekochte grond nu zonder boerderij weer moeten worden doorverkocht. De laatste originele dijkboerderij aan de zuidzijde van de Alblasserwaard ging na vele onzorgvuldige afwegingen onder de slopershamer. Wij hopen, dat een en ander tot meer begrip mag leiden bij gemeentebesturen en overheid bij afwegingen omtrent de 216

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 16