Buitendams 118 Heemschut "Heemschut" in een nieuwe jas In het komende jaar schiet ons tijdschrift een nieuwe jas aan, die het, naar wij hopen, goed zal staan en onze lezers zal bevallen. "Heemschut" gaat dan namelijk naar een andere drukker, Bosch Keuning te Baarn. De omslag gaat er anders uit zien, de presentatie van de inhoud zal enigszins verschillen met de te genwoordige, maar de lezers toch vertrouwd aandoen. Gehand haafd wordt de tekstletter die al in de loop van dit jaar was inge voerd en die onzes inziens zeer duidelijk en niet gewild van vorm is: de Times new roman. Wij zul len proberen de lay-out van ons blad nog meer de dienende func tie van de typografie te laten zijn: het verschaffen van duidelijk heid, van gemakkelijke leesbaar heid. Nu wij, na 15 jaren 't Koggeschip aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam verlaten is het de re dactie een behoefte, mede na mens het bestuur, haar bijzonde re dank voor de prettige en vruchtbare samenwerking te be tuigen aan directie en medewer kers, in het bijzonder aan de heer Rob Teulen die de opmaak ver zorgde en die aan de wensen van de redactie altijd met grote wel willendheid tegemoet is geko men. In de gemeente Hardinxveld- Giessendam (Zuid-Holland) heeft een uitgebreide discussie plaats gevonden over het behoud van een bijzonder fraaie, authentieke, begin 18de-eeuwse dijkboerderij. Het betrof hier de laatste originele dijkboerderij aan de zuidzijde van de Alblasserwaard (gebied tussen Gorinchem en Alblasserdam). De discussie had, na vele verwikkelin gen, een voor de Giessendamse boerde rij fatale afloop. Aangezien wij van me ning zijn, dat het door verschillende in stanties en betrokkenen gevoerde beleid ten aanzien van deze boerderij illustra tief kan zijn voor de overwegingen en afwegingen bij het behoud van onze historisch gebouwde omgeving, hebben wij hieraan uitvoerig aandacht besteed. Giessendam (in 1957 samengevoegd met Hardinxveld tot de gemeente Hardinxveld-Giessendam) is van ouds her een boerderijendorp. Deze panden liggen in lintbebouwing aan de dijk, die deels hoofdwaterkering van de rivier de Merwede was (Buitendams) en een dijk langs het riviertje de Giessen (Binnen- dams). Ook hier werd de ruilverkaveling toege past met voor de cultuurhistorische waarden de bekende desastreuze gevol gen. De boerenbedrijven die dóórboe- ren brengen land en soms de boerderij in en krijgen hiervoor dieper in de Al blasserwaard land terug en de mogelijk heid een nieuwe boerderij te bouwen. De vaak eeuwenoude huizen geraken tussen wal en schip, aangezien op de vrijkomende gronden veelal woning bouw en nieuwbouwwijken worden ge projecteerd. De boerderij Buitendams 118 was de minst aangetaste boerderij en ook in wendig met de prachtige schouw en unieke tegeltableaus van bijzondere al lure. De plaatselijke historische vereniging kwam bij naspeuring tot de ontdekking dat deze boerderij nog niet de bescher ming genoot van de Monumentenwet en richtte zich in augustus 1978 tot de Mo- numeritenraad met het verzoek het pand te plaatsen op de lijst van beschermde monumenten. In die tijd was de ruilver- kavelingsproblematiek voor Giessen dam nog niet zo aktueel. De boerderij was in gebruik bij een boer die hem pachtte van een in Frankrijk wonende erfgename van een familie die in vroeger jaren vele bezittingen heeft gehad in Giessendam. In februari 1979 kocht echter de pachtér de boerderij van de eigenaresse en bracht de grond in in de ruilverkaveling. De nieuwe eigenaar verkocht de monu mentale boerderij diezelfde maand nog door aan het kerkgenootschap van de Gereformeerde Gemeente, dat op zoek was naar bouwgrond ter vervanging van zijn kerk en pastorie. In mei 1979 werd de koop definitief en werd de boerderij met 5.000 m2 eigen dom van het kerkgenootschap. Volgens het vigerende bestemmingsplan wordt ter plaatse nog steeds een "agrarische bestemming" aangegeven. Ter plaatse van de boerderij was een parkeerterrein voor de nieuwe kerk gepland. De plaatselijke historische vereniging had de ontwikkelingen gevolgd en trok na passering van het voorlopig koop- kontrakt in februari 1979 aan de bel bij de Minister van CRM (Rijksdienst voor de Monumentenzorg) en bij onze Bond. Beide instanties werden op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen en van het feit, dat het kerkgenootschap de boerderij voor sloop had aangekocht. In augustus 1979 werd de boerderij door de Minister van CRM op de voorlopige lijst van beschermde monumenten ge plaatst, waardoor sloop zonder vergun ning gedurende twee jaar niet mogelijk was. Toen het kerkbestuur in die maand door de minister op de hoogte werd gesteld van de voorlopige plaatsing kwa men de gemoederen pas goed in bewe ging. Het bestuur van het kerkgenoot schap ging direkt tegen de plaatsing in beroep. Ook binnen de gemeenteraad, om wiens mening bij de kennisgeving van voorgenomen plaatsing op de lijst door de minister, zoals gebruikelijk, werd gevraagd, leidde dit onderwerp tot heftige discussies, zelfs zo zeer, dat de raad begin 1980 een extra vergadering, speciaal voor de boerderij in kwestie, moest beleggen. Ondanks het feit dat het kerkgenootschap een nogal grote in vloed heeft binnen de gemeenteraad, stemde uiteindelijk de raad na uitvoeri ge discussie er in meerderheid mee in ak- 215

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 15