Discussie over Amsterdamse Stopera'-plannen moet doorgaan Heemschut Jaargang 58, no. 11 - november 1981 Heemschut verschijnt 10 keer per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Amsterdam en zijn Stopera". Bedreiging in Gennep Monumenten wachten in Brabant Het station van Gouda Foto omslag: - De gereconstrueerde refter (eetzaal), onderdeel van de in 1980 gerestaureerde en aangepaste kloostergang van het Haarlemse Stadhuis, waar eind oktober de lezing voor Heemschutleden over luchtvervuiling plaats vond. Foto: Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg Haarlem Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020 - 22 52 92 öf 020-230994 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Koggeschip Periodieken B.V. Postbus 1198,1000 BD Amsterdam tel. 020 - 22 97 21 Velen onder onze lezers zullen teleurge steld geweest zijn over het feit dat Heem schut zich niet heeft gemengd in de dis cussie over de omstreden plannen voor de combinatie van een stadhuis en een muziektheater op het Amsterdamse Wa- terlooplein, de zg. Stopera. Anderen die, net als wij, zich konden verenigen met de oplossing deze twee echte centrumfuncties samen te voegen op een goed bereikbare plaats in het hart van de stad, zullen onze afzijdige opstel ling daarentegen hebben toegejuicht. De beide niet van de grond te krijgen gebou wen kregen immers, door het gecombi neerde gebruik van een aantal ruimten en voorzieningen - het twee halen, één betalen-argument - bij de regering nu dan eindelijk 'gestalte'? Eindelijk, want de plannen voor de opera dateren al van 1956, die voor het stadhuis al van 1968, en - zoals bekend - beide hadden vele voorgangers. Onze instemming met de opzet om de beide gebouwen samen te brengen was gebaseerd op het vertrouwen in de ont- werpkunst van de beide gerenommeerde architecten en de verwachting dat naar goede stedebouwkundige oplossingen gezocht zou worden om dit enorme com plex in het bestaande historische stads milieu in te passen. Er mocht toch verwacht worden, dat bij het ontwikkelen van de bouwplannen voor één van de voor ons land belang rijkste gebouwencomplexen van deze eeuw, ook bij het stadsbestuur inmiddels veranderde ideeën ten aanzien van het stedelijk functioneren een belangrijke rol zouden spelen. Thans zijn wij er echter van overtuigd geraakt, dat de plannen zoals deze on langs door de gemeenteraad werden aan- Maquette Stopera van de Amstel gezien. Op de voorgrond gedeelten van het stadhuis. Daar achter de opera met de opdringerige vorm van de foyers. genomen, niet gerealiseerd mogen wor den. De eind oktober door de Stichting Wonen georganiseerde openbare discus sie hierover had dan ook onze steun. Wat echter bedoeld was als een discussie tussen voor- en tegenstanders is, omdat er ondanks veel moeite daartoe vrijwel geen voorstanders te vinden waren voor deze discussie, het nog eens op een rij zetten geworden van de veelsoortige kri tiek die de plannen geoogst hebben. De rol van de afwezige voorstanders werd overgenomen door verschillende gemeenteraadsleden die eerlijk uitkwa men voor hun pragmatische instemming met de plannen. Uit de gevoerde discus sie bleek overigens wel, dat de program ma's van eisen niet voldoende omlijnd waren en dat ten aanzien van de exploitatie-opzet van de beide onderde len het overleg met de gebruikers en het Rijk nog niet is afgerond. De meest essentiële conclusie was echter dat bijna niemand, en dit geldt zelfs voor de leden van het gemeentelijke wel standstoezicht dat over de uiterlijke mé rites van de plannen heeft geadviseerd, erg gelukkig is met het combinatie- ontwerp dat binnenkort uitgevoerd moet gaan worden. Sinds twee jaar geleden het principebe sluit tot het bouwen van de Stopera werd genomen, heeft namelijk nauwelijks bij stelling van het eerste schetsontwerp plaats gevonden. Daar was wel aanleiding toe, gezien de reacties en 'opbouwende' kritiek van de zijde van stedebouwkundigen, architec- 185

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 9