Boekennieuws Rechtzetting volledig onafhankelijke positie. Zo doende bent U in staat met een grote mate van gezag Uw adviezen, commen taren, aan- of opmerkingen, gevraagd of ongevraagd, te leveren. Voorzitter Hamm bood de heer Rijpstra onder dankzegging voor zijn toespraak het eerste exemplaar van de nieuwe Heemschut-das aan en overhandigde mevrouw Rijpstra bloemen. Tenslotte dankte hij Heemschut's Provinciale Commissie voor de uitgebreide organisa tie van deze Heemschutdag 1981 in de personen van voorzitter B. Nauta en de heer G. F. Kooyman, welke laatste de aanwezigen uitnodigde tot deelneming aan de vier aardige en goed verzorgde excursies waarvoor veel belangstelling bestond. In het kader van 70-jaar HEEMSCHUT: De Heemschut stand in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar zeven weken lang aandacht werd gevestigd op Heemschutactiviteiten. De Heemschut-etalage op het Muntplein te Amsterdam, waar diegenen die onbekend z.ijn met het bestaan van Heemschut kunnen kennismaken met onze vereniging tot 6 december a.s.) Foto's: Jaap van der Veer Het idee van de Hollandse stad; ste debouw in Nederland 1900-1930 met de internationale voorgeschiedenis, door Egbert J. Hoogenberk. Hoewel het laatste woord over de stedebouw uit de periode 1900-1930 met deze dissertatie nog wel niet gezegd is, is hier toch in handzame vorm (247 blz.) ingegaan op vele factoren, die het ste debouwkundig denken in het begin van deze eeuw mede bepaald heb ben. Op de buitenlandse invloeden wordt ingegaan en op wat genoemd wordt 'het zoeken naar een oorspronkelijke en eigentijdse Hollandse schoon heid'. Het boek is voorzien van vele citaten: De selectie op grond waarvan deze uitgekozen werden is, zoals de auteur ook in de inleiding aangeeft, subjectief. Als voorstander van orga nische stedebouw en kleinschalige aanpak heeft hij citaten gekozen van geestverwanten uit het begin van de ze eeuw. Helaas blijft het boek wel wat steken in de beschouwing van de theoretici en architecten: het zou in teressant geweest zijn als eens nage gaan was welke aspekten (vorm- en materiaalgebruik en ruimte inrichting analyserend) in de stadsuit breidingen uit het begin van de eeuw nu 'Hollands' zijn. Hier ligt een onder zoeksveld waar nog wel wat te doen valt. (Ook op het planologisch insti tuut van de Universiteit van Amster dam is onderzoek naar deze periode gestart.) In de door de auteur behandelde pe riode is stedebouw nog de vormge ving van de bebouwing én de buiten ruimte als één geheel. Met de studie 'Het idee van de Hollandse stad' wordt beoogd om door analyse daarvan de kwaliteit van het bouwen nu te verho gen. Als 'bijprodukt' heeft dit een zeer leesbaar boek over de periode 1900- 1930 opgeleverd. Delftse Universitaire Pers, Delft; ISBN 90.6275,047.8; Prijs 49,90. Dutch ClassicistArchitecture, a Sur- vey of Dutch Architecture, Gardens and Anglo-Dutch Architectural Rela tions from 1625 to 1700. door W. Kuy- per. Deze publicatie over 17de- eeuwse Nederlandse architectuur heeft met name betrekking op de pe rioden vanaf welke de eerste voort brengselen van classicistische bouw kunst in Holland tot stand kwamen (met het Mauritshuis en het huis van Huygens in Den Haag als belangrijke specimina) en behandelt de invloed van de Hollandse bouwkunst op het bouwen in Engeland en vice-versa. De handel bracht veelvuldige contac ten tussen Nederlanders en Engelsen met zich mee en ten gevolge hiervan vond er ook een levendige culturele uitwisseling plaats. Publicaties en prenten van architectuurtekeningen, topografische prenten en eigen aan schouwen verspreidden de kennis over de nieuwste ontwikkelingen op architectuurgebied. W. Kuyper heeft de kennisoverdracht via bovenge noemde bronnen als uitgangspunt genomen en het boek bevat dan ook een overzicht van 17de-eeuwse archi tectuurpublicaties. Op de voor kunsthistorici 'klassieke' manier h la Wollfin, waarop veel oude re kunsthistorische studies tot stand gekomen zijn, - van deze traditie was ook H. van der Waal, hoogleraar in Leiden, aan wie het boek is opgedra gen, een respresentant - kijkt en ver gelijkt hij afbeeldingen en gebouwen en trekt daaruit conclusies ten aan zien van overname van motieven. Hoewel hij ook recente publicaties en andere gegevens, waaronder archief materiaal, daarbij betrekt, bevatten zijn conclusies elementen van onze kerheid. De hoeveelheid materiaal die hier bijeen is gebracht kan verder onderzoek op dit terrein zeker tot steun zijn. Een uitgave derhalve die een aanwinst is voor allen die de bouwkunst uit de 17de eeuw als interesse-gebied hebben. Delft University Press; ISBN nr. 90.6275.040.0, 93,60. E. de W. In het Lustrumnummer (oktober 1981 ,nr. 10) staat op bladzij 160 tlm 162 een artikel over Gebrandschilderd glas, verwerking en restauratie. De redactie van Heemschut betreurt het bijzonder dat door een misverstand verzuimd werd onder de titel de naam te vermelden van de tweede auteur, de heer P. A. Terwen, restaurateur glas, ceramiek en sculptuur aan het Rijksmuseum te Amsterdam. 209

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 33