Uit het Korenmetershuis Heemschut in Friesland BOND HEENlSCHU SSi-» Bij de opening van de Heemschutdag in Friesland op 26 september jl. zei voorzit ter Hamm dat de aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in Friesland bewees hoezeer de provinciale overheid met aandacht het werk van Heemschut volgt. De voorzitter memoreerde het veel geciteerde Rapport van de Bunt - onderzoek naar de structuur van de Mo numentenzorg waarin tevens de particu liere organisaties een grote rol spelen. Ook stelde hij ten aanzien van de provin cie Friesland dat er een grote harmonie tussen landschap en gebouwen bestaat en complimenteerde de provincie en zijn bewoners, die dat zo hebben weten te houden. De gesignaleerde functie van Heemschut voorkomt bedrijfsblindheid, aldus de Commissaris der Koningin, mr. H. Rijp- stra, die in zijn toespraak begon met Pro fessor van der Leeuw te citeren: Een volk dat geen monument eert, wil zichzelf niet kennen, noch zijn voorgeslacht. Aan dat volk ontbreekt wat in ons leven het allerwez.enlijkste is: de eerbied. Hij vervolgde: U hebt uw aanvankelijke doelstellingdie ik enigszins vrij ver taald zou willen omschrijven als: het waken over de schoonheid van Neder land, in de loop der jaren een vastere omlijning gegeven in de huidige, on langs in de statuten opgenomen doel stelling de bescherming van de schoon heid en het historisch ruimtelijk karakter van Nederland in het algemeen en van monumenten in het bijzonder. Onversaagd blijft Uw Bond actie voeren ter bereiking van de zojuist geformuleer de doelstelling. Ik vraag mij wel eens af, of er niet een zekere tragiek is in de mate van erken ning, die Uw Bond thans ondervindt. Laat mij dit illustreren aan de hand van het volgende. In het verslag omtrent de Bond Heem schut, uitgebracht in de algemene ver gadering van 27 mei 1918, las ik het volgende: 'De gemeenteraad van Fra- neker nam het besluit, bij wijze van werkverschaffingandermaal een bol werk te doen afgraven. Heemschut ver zocht dit lichaam om terwille van het behoud der schoonheid op dit besluit terug te komen.' Aan dit verzoek werd voldaan. In het jaarverslag, dat werd uitgebracht in de algemene vergadering van Uw Bond op 27 mei 1921is te lezen: 'De voorgenomen demping der Tuinen te Leeuwarden kon worden voorkomen, daar het mogelijk bleek aan de eischen van het verkeer op andere wijze te vol doen.' Het is zeker de vraag of destijds de be trokken gemeentebesturen ingenomen waren met de oppositie van Uw Bond tegen de genomen of voorgenomen be sluiten. Een feit is, dat heden ten dage een ieder bijzonder dankbaar is, dat de besluiten, waartegen Uw Bond zich des tijds keerde, niet ten uitvoer zijn ge bracht. De erkenning van de werkzaamheden en de activiteiten, die Uwerzijds worden ontplooid, zal veelal pas vele jaren later algemeen zijn. De vraag zou kunnen worden gesteld, of wanneer wij de economische omstan digheden van vandaag in ogenschouw nemen, de activiteiten van Uw Bond niet in gevaar zouden komen. Ik waag dit te betwijfelen. Vrij willekeurig heb ik een jaarverslag uit één van de jaren dertig opgeslagen en daaruit bleek mij, dat juist in die zeer donkere economische omstandigheden er voor Uw Bond allerminst aanleiding was om bij de pakken neer te zitten. Zeker, U zult dit met mij eens zijn, de beschikbaarheid van overheidsfinan ciën is in alle sectoren aan beperking onderhevig. Dit behoeft evenwel naar mijn mening niet een reden te zijn voor Uw Bond de veelsoortige activiteiten ook ingrijpend te beperken. In dit op zicht moeten wij elkaar niet een pessi misme aanpraten. Een belangrijk uitgangspunt voor de wijze waarop Uw Bond zich kan opstel len, is naar mijn mening gelegen in zijn BOND MCCMSCHU

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 32