Deventer Vught Markerwaard 1981 aan de gemeenteraad te sturen, op dat deze belangrijke planologische be slissing in het voltallige gemeentebestuur ter discussie dient te komen. Het ontwerp-bestemmingsplan- Burseplein - en een daarop afgestemd bouwplan voor 102 wooneenheden - gaf de Bond Heemschut aanleiding tot het maken van opmerkingen en bezwaren. Voor zover het het binnenterrein (het Burseplein) en het daarop ontwikkelde bouwplan met een afwijking van de his torische structuur betreft, heeft Heem schut geen doorslaggevende bezwaren, omdat dit deel van het plangebied maar weinig relatie heeft met de Assenstraat en de Polstraat. Assenstraat 24-26-28 te Deventer. Foto: Het Oversticht, Zwolle. Met het voornemen de historische straat breedte van de Assenstraat terug te brengen stemt de Bond vervolgens van harte in. Ook de mogelijkheid de bestaande pan den te verbouwen tot woningen voor één- en tweepersoonshuishoudingen beoordelen wij positief, omdat dit kan leiden tot bespoedigen van het herstel en daardoor tot het behoud van cultuurhis torische waardevolle panden in dit deel van de kern van Deventer. De voor beide genoemde straten ontwik kelde bouwplannen zijn echter ernstig in strijd met het historische karakter van de bestaande bebouwing, reden waarom wij tegen dit onderdeel bezwaar maak ten. Heemschut pleit dan ook voor nade re bestudering van de kenmerkende as pecten van de bestaande bebouwing en op grond daarvan regeling van: - gevelbreedten en -hoogten, zowel wat betreft maximum en minimummaten, als wat betreft diversiteit daarin; - bouwlaaghoogten, omdat de thans voorgeschrevene te gering zijn, met na me de begane grondlaag; - dakvormen, die voorschriften voor forse kappen, gedekt met pannen zou den moeten bevatten; - maat, schaal, plasticiteit, bijvoorbeeld door het toestaan van stoepen en daar entegen het verbieden van luifels; - onderlinge afstanden, waarbij loop gangen van maximaal één meter toelaat baar zouden kunnen zijn, maar in princi pe echter van een gesloten bebouwing dient te worden uitgegaan. Ten aanzien van het door de gemeente vastgestelde bestemmingsplan- 'Buitengebied 198 T achtte Heemschut het noodzakelijk de overgebleven be zwaren ook bij G.S. te laten horen. Allereerst spraken we echter onze er kentelijkheid uit voor het feit dat aan twee wezenlijke bezwaren onzerzijds door de gemeente tegemoet werd geko men. Ten aanzien van het oostelijk deel van de Gement blijven wij pleiten voor het als voorlopig opnemen van de bestemming agrarisch gebied en als definitieve be stemming de bestemming woondoelein- den op te nemen, hetgeen op een nader te bepalen tijdstip verder kan worden uitgewerkt. De beslissing omtrent de bouwplaats Gement mag o.i. niet we derom worden uitgesteld, omdat hier door een onverantwoorde vertraging in de woningbouw zal ontstaan, niet alleen in Vught, maar ook in 's-Hertogenbosch en het gehele stadsgewest. Voorts protesteert de Bond tegen het feit, dat de huidige situatie van de dagre creatie wordt gestimuleerd ten nadele van het toch al zo smalle en uiterst kwets bare landschap bij de IJzeren Man. De Gemeente sluit dus aan op de reeds jaren voortwoekerende wildgroei. Dit oogmerk is voor ieder, die de feitelijke situatie en gebruiksvormen van de laat ste jaren kent, fatóal voor een van de mooiste (wat de directe omgeving be treft) en een van de beste (wat de kwali teit van het water betreft) watersportge bieden van Nederland. Sommige leden vonden de korte samen vatting in het juli/augustusnummer van onze reactie ten behoeve van de 'In spraak Planologische Kernbeslissing'on bevredigend, gezien het grote belang dat hier in het geding is. De beargumente- De inpoldering van Zuidelijk Flevoland bevindt zich dichtbij de Historische kustlijn. De visuele aantasting is duidelijk. Foto: Gem. Bunschoten. 205

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 29