gft Algemeen nieuws Voorlopige regeling onderhoudssubsidie daterende 'Brunssumermolen' op de lijst gekomen. Ln Valkenburg de 'Kruitmo- len'. In Haelen, de uit 1788 daterende en tot turbinemolen verbouwde 'Vogelmo len', thans woonhuis. Deze molen was een watermolen op de Haelense beek. Ln Grevenbricht is de uit ca. 1600 daterende 'Kingbeekmolen' op de lijst geplaatst. Hij kan een goed en fraai voorbeeld wor den genoemd van een bedrijfsklare (tur bine) watermolen. In Neeritter (gemeen te Hunsel), de uit 1886 daterende 'Ar- menmolen', een niet meer als zodanig in gebruik zijnde onderslagmolen op de It- terschebeek. In dezelfde gemeente, in Ittervoort, kwam de niet meer in gebruik zijnde 'Schouwsemolen' uit 1630 in aan merking. In Grathem, een vermoedelijk enige eeuwen oud molencomplex, een oor spronkelijke watermolen op de Uffel- sche beek. In Holtum(gemeente Bom), de oor spronkelijke uit 1662 daterende 'Pool- molen' die in 1900 werd gemoderniseerd en nog steeds als watermolen op de Ge- leenbeek functioneert. De z.g. 'Vogelmolen' te Haelen, L.) op de lijst. foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Zeist. De z.g. Kingbeekmolente Grevenbricht, (L.) op de lijst, foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist. De Werkgroep Nationale Molendag te Alkmaar van de Vereniging 'De Hol- landsche Molen' heeft een molenbestand samengesteld, dat een overzicht geeft van alle Nederlandse wind- en watermo lens (peraug. 1981). Liefhebbers kunnen deze uitgave bestel len door overschrijving van 12,50 op postrekening 2903693 t.n.v. bovenge noemde werkgroep o.v.v. 'Molenbe stand'. In onze publicatie in het septembernum mer is enige saillante informatie omtrent bovengenoemd onderwerp weggevallen. De categorieën beschermde monumen ten waarvan sprake is, zijn: kerkgebou wen, kastelen, historische landhuizen en buitenplaatsen, zoals vermeld in het mo- numentenregister, alsmede monu mentwaardige orgels. Voor de goede orde vermelden wij hier nogmaals dat formulieren om voor subsi die in aanmerking te komen kunnen worden aangevraagd bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Broeder plein 41, 3703 CD Zeist. De aanvragen dienen te worden ingediend tussen I jan uari en 1 april volgend op het jaar, waarin de onderhoudskosten zijn ge maakt. In deze formulieren kan men precies aantreffen om welke onderhoudswerk zaamheden het in deze regeling gaat. Uit de toelichting bij deze regeling cite ren wij: De regeling zal alleen van toepassing zijn voor in technisch goede staat verkerende monumenten. In slechte staat verkeren de objecten dienen eerst gerestaureerd te worden. De toe te kennen subsidie bedraagt maximaal 30% van maximaal 10.000 per jaar te verwerken, zodat het subsi diebedrag maximaal 3.000 per jaar kan bedragen. Komen de kosten uit op een zodanig bedrag, dat de toe te kennen subsidie minder dan 400 zou bedragen, dan wordt de subsidie niet toegekend. Voor monumentale orgels geldt een maximum subsidiebedrag van 750 en een minimumbedrag van 75. Ten slotte kan worden opgemerkt, dat deze regeling een zekere analogie ver toont met de al jaren functionerende onderhoudsregeling voor molens. Van deze regeling kan worden vastgesteld dat daarvan een gunstig effect is uitgegaan op het behoud van het molenbestand in ons land. De regeling heeft een voorlopig karakter en geldt voor vijfjaar. Dat is gedaan om te bekijken of de regeling het beoogde effect heeft. Voorts kan dan bezien worden of nog andere categorieën monumenten onder de werking van de regeling gebracht zou den moeten worden, zoals bij voorbeeld de eigendommen van liefdadige instel lingen. 203

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 27