Zeeland Gelderland Noord-Brabant Limburg torisch en cultureel oogpunt is deze laat ste rustplaats ook voor het niet-joodse volksdeel bezienswaardig. Een beknopt overzicht van de geschiede nis werd opgetekend en uitgegeven in een boekje waarmede de ingestelde res tauratiecommissie de aandacht wil ves tigen op de restauratie en de financiële problemen. Een comité van aanbeveling waarin o.a. de burgemeesters van Noordwijk. Kat wijk en Leiden zitting hebben, doet een dringend beroep op allen die dit monu ment in stand wensen te houden! Secretariaat: Jacob van Campenlaan 152, 2321 GH Leiden, tel. 071 - 769941. Postrekening 117566 t.n.v. bovenge noemde Israëlitische gemeente. Gouda: De Commissie Behoud Gouda's Sint Jan (voorheen: Commissie voorde restaura tie van de St. Jan's Kerk te Gouda) gaat door met fondsen te werven nu voor het onderhoud van de gerestaureerde kerk. Derhalve is ook voor 1982 weerde kunst kalender te bestellen met transparante afbeeldingen van de Goudse Glazen (met toelichting in andere talen), a 37.50: gironr. 402854 t.n.v. Fonds Be houd Gouda's Sint Jan te Gouda. Afbeelding van één der Goudse Glazen waarvan transparanten zijn gemaakt voorde kunstkalender 1982. Goes, De Stichting Stadsherstel Goes en de Stichting Maatschappelijke Belangen aldaar, die reeds vele projecten van Stadsherstel en Stadsvernieuwing op haar naam heeft staan (zie Heemschut nr. 9/1979 3/1981) hebben in gezamen lijk initiatief het eerste nummer van 't Telmerk' uitgegeven, waarin meer ken nis wordt verschaft over restaureren, re habiliteren van hetgeen (kunsthisto risch en ambachtelijk waardevol is in het Zuid-Bevelandse stads- en dorpsbeeld. Op oude kapconstructies kwamen en ko men telmerken voor die er toe dienden dat onderdelen van een houtconstructie in goede volgorde werden geplaatst. Het is een systeem van strepen en dwarsstre- pen op kapspanten en hanebalken, die een getal aangeven. Men onderscheidt gesneden (met een guts), gehakte (met een beitel) en ge zaagde telmerken, alsmede tekens in rood krijt of verf. 't Telmerk' beoogt eenzelfde doel: aan tonen het hoe en waarom van resultaten van restauraties, die dankzij veel en zorgvuldig telwerk, tot stand zijn geko men. Redactie-adres - Reigerstraat 10, 4461 RE Goes. In het Kasteel Middachten, De Steeg, vindt van zaterdag 28 november t/m za terdag 6 december a.s. een tentoonstel ling plaats van tekeningen-aquarellen van de bekende Joegoslavische schilder, Nenad Karpov, die een deel van de op brengst ten goede laat komen aan het Nederlands Venetië Comité en de vere niging 'De Poorters van Venetië'. Deze organisaties in Nederland beijveren zich, evenals overeenkomstige instellingen in andere landen, om fondsen bijeen te brengen voor de restauratie van een ei gen project in Venetië. Zo heeft Neder land o.a. met steun van de Stichting voor Culturele Samenwerking het orgel in de S. Zaccaria (een Renaissancekerk) ge restaureerd en zijn drie andere restau raties tiek van Antono Vivarini en de voorge vel van de S. Zaccaria) aanbesteed. Meer informatie over het werk van de Vereniging 'De Poorters van Venetië' is verkrijgbaar op de tentoonstelling in Middachten en op aanvraag bij het Se cretariaat: Postbus'132, 1850 AC HEI- LOO. De Stichting Geldersch Landschap heeft dit jaar enige vernieuwingen binnen haar gelederen ondergaan. Jonkheer Dr. C. C. G. Quarles van Ufford heeft de taak van de heer D. J. G. Buurman overgeno men als directeur van de Stichting Vrien den van de Geldersche Kasteelen en de Stichting Het Geldersch Landschap. Te vens is, mede als gevolg van modernise ring van de statuten, een nieuw stichtingsbestuur van 'Het Geldersch Landschap' geformeerd, waarmee een betere vertegenwoordiging van maat schappelijke groeperingen is bewerkstel ligd. De activiteiten van de stichting zijn waarneembaar in het aantrekkelijke kwartaalblad. Het secretariaat is geve stigd: Kasteel Zijpendaal, Zijpendaalse- weg 44 6814 CL Arnhem - Tel. 085 - 420944. St. Michielsgestel Heemschut verzocht een plaatsing van het tussen 1905 en 1907 door architect W. Th. van Aalst gebouwde Klein seminarie 'Beekvliet' aldaar op de mo numentenlijst (zie Heemschut Nr. 7/5 blz. 86) Het hoofdgebouw is thans op de aanvullende ontwerplijst van bescherm de monumenten geplaatst. Het gebouw is vooral berucht geworden omdat het van 14 mei 1942 tot 6 september 1944 door de Duitse bezetters gebruikt is als gijzelaarskamp. In negen gemeenten van de provincie Limburg zijn molens op de aanvullende ontwerplijst van beschermde monumen ten gekomen, t.w. in Vlodrop een - in oorsprong wellicht oude - watermolen op de Rode Beek met een uit 1875 date rende zuigturbine in ijzeren trommel. In Brunssum, is de, uit omstreeks 1500 202

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 26