Utrecht Zuid-Holland ontwerplijst van beschermde monumen ten geplaatst als een van de eerste in de categorie 'Jongere bouwkunst'. Hiermee is een belangrijk sociaal monument, voortgekomen uit de financiering door diamant-arbeiders en gesticht als na zorgkolonie met arbeidstherapie, be houden. Sinds 1953 fungeert 'Zonne straal' als algemeen ziekenhuis, waar door enige noodzakelijke uitbreidingen en verbouwingen wel enige afbreuk heb ben gedaan aan de oorspronkelijke ar chitectuur. De architectuur van de ge bouwen was in die jaren zeer vooruitstre vend, zoals het welbewust zichtbaar toe passen van gewapend beton, dat in de jaren '20 architectonisch maar nauwe lijks werd geaccepteerd. Door de grotere overspanningsmogelijkheden van het gewapend beton ontstond een wezen lijk nieuwe bouwstijl, de Nieuwe Zake lijkheid genoemd, die ook in het buiten land navolging vond. Nog steeds geldt 'Zonnestraal' als één van de meest bij zondere bouwkunstige Nederlandse bij dragen aan de ontwikkeling van de he dendaagse architectuur. De stad Utrecht heeft er sinds de opleve ringsdatum van 3 oktober jl. weer een gerestaureerde kerk bij, nl. de Janskerk, de vijfde in de serie van zeven oude bin- nenstadskerken (architect is T. van Hoogevest, aannemingsbedrijf H. J. Jur- riëns bv). Op de restauratie-aspecten ko men wij nader terug. Bij deze gelegen heid werd een boekje uitgegeven 'In en om de Janskerk', door A. Graafhuis en K. M. Witteveen, verkrijgbaar bij het Kerkelijk bureau, Bernadottelaan 11, Utrecht, 030 - 940644. De kerk krijgt een aantal functies: zij zal diénen als studentenkerk en is zetel van de Stichting COMU (Coördinatie Oude Muziek), waarbij de kerk zal dienen als centrum voör oude muziek. Het is zeker niet toevallig dat hier op 24 oktober jl. de Vereniging van Beheerders van Monu mentale Kerkgebouwen in Nederland werd opgericht. In de statuten zijn de doelstellingen als volgt omschreven: de bevordering van een goed beheer en gebruik van monumentale kerkge bouwen de vergroting van het maatschappelijk draagvlak voor functie en gebruik van deze gebouwen de behartiging van de collectieve en individuele belangen van haar leden. De leden van de vereniging (beheerder of eigenaar van monumentale kerkge bouwen, dus zowel kerkelijke instellin gen, overheid als particuliere stichtin gen) delen de overtuiging dat het kerkge bouw een functie vervult in de maat schappij en dat blijft doen. Het landelijk steunpunt zal trachten met alle mogelij ke middelen hiertoe steun te verlenen ter instandhouding van binnenstads- en dorpskerken. Op de activiteiten van deze vereniging hopen wij in een volgend nummer terug te komen. Voorlopig secretariaat: Sint Antonies- breestraat 69, 1011 HB Amsterdam. Gerestaureerde Janskerk te Utrecht, foto: fotodienst Gemeente Utrecht. Het Provinciaal bestuur van Zuid- Holland bracht een aantrekkelijke fol der uit waarin de instelling van de pro vinciale Monumentencommissie (met o.a. een vertegenwoordiger van Heem schut en van Menno van Coehoorn) wordt genoemd en waarin de meest es sentiële punten ten aanzien van de subsi dieverlening voor monumenten (gedu rende enkele jaren in verband met de beperkte financiële middelen alleen be schermde monumenten) zijn opgeno men. Genoemd worden de percentages van subsidie voor de verschillende catego rieën (kerken, kastelen, landhuizen, boerderijen en woonhuizen - ook beeld bepalende panden en degene die zich in een beschermd stads- of dorpsgezicht be vinden -, die Gedeputeerde Staten kun nen verlenen in de subsidiabele kosten. De folder is aan te vragen bij: Provincia le Griffie van Zuid-Holland, Koningska de 1, 2596 AA DEN HAAG, tel. 070 - 264111. Delft In de Technische Hogeschool is tot 31 december 1981 een tentoonstelling'Pira mides en Moskeeën' te zien. De exposi tie is een soort rapportage van een be zoek aan Egypte door een aantal studen ten en enkele stafleden van de Afdeling Bouwkunde van de Technische Hoge school te Delft. Het doel van het bezoek was kennis te maken met de cultuur en de geschiedenis van Egypte en de achter gronden van de Islamitische architectuur te onderzoeken. Nadere inlichtingen via tel. 015 - 783038. Leiden De Nederlands Israëlietische Gemeente Leiden heeft besloten tot restauratie van de in hoge mate in verval geraakte Jood se begraafplaats te Katwijk, maar is niet in staat om het grote niet-subsidiabele bedrag van bijna 400.000,- uit eigen middelen te bekostigen. De uit 1758 daterende begraafplaats ligt verscholen en omgeven door een bos schage in het oude dorp Katwijk aan de Rijnstraat. Hij werd in 1977 door CRM op de lijst van beschermde monumenten geplaatst van belang zijnde wegens de geschiedenis van het joodse volksdeel in Leiden, Katwijk en Noordwijk. Uit his- 201

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 25