Nieuws uit de Provincies B Noord-Holland Oosterblokker De oude Hervormde Kerk alhier, een monument van grote waarde in velerlei opzicht, is in de jaren '60 voor de helft gerestaureerd. Het herstel is, jaren gele den stopgezet om aan dat van de Venhui- zer kerk voorrang te kunnen verlenen. Sindsdien is het gebouw in toenemende mate een prooi van verval, van vandalis me, van diefstal en er is voortdurend ge vaar van vallend gesteente. Kortom, een onhoudbare toestand. De torenklok uit 1601 is als het ware een noodklok geworden! Naar aanleiding hiervan heeft Provin ciaal Statenlid Schilstra, lid van het Alge meen Bestuur Heemschut, vragen ge steld aan Gedeputeerde Staten, o.a. of zij bereid zijn a) mee te helpen zoeken naar een bestemming voor dit monu mentale kerkje, b) maatregelen te ne men om verval, vandalisme en diefstal enz. te voorkomen, c) financiële midde len te verschaffen enz. Inmiddels heeft zich ter plaatse een comité gevormd om actie te voeren voor het behoud van de kerk. lVIarquette te Heemskerk Kasteel Marquette te Heemskerk dat tot 1977 werd bewoond door de familie Ge vers heeft een grondige restauratie ondergaan. Er bleken ook aanzienlijke bouwkundige voorzieningen nodig, om dat o.a. de balzaal, die aan het begin van deze eeuw uit het andere kasteel van Heemskerk, Assumburg, werd overge bracht onvoldoende gefundeerd bleek. De Spiegelzaal, op de eerste verdieping langs de voorgevel bleek zo slecht te zijn dat eerst een stalen skelet moest worden aangebracht om de vloer te dragen. De middeleeuwse gewelven werden uitge graven. Een bijzonderheid vormt het Chinese kabinet. De voorstellingen op de wand- bekleding zijn in de 18de eeuw door Chinezen in Londen op met aluin door drenkt papier aangebracht. Het be hangsel is geplakt op beschilderd linnen, Het onlangs gerestaureerde kasteel Marquette te Heemskerk, foto: Stremming Public Relations, Haarlem. schilderingen van Andries van der Groen die o.a. de decors voor de in 1772 afgebrande Amsterdamse stadsschouw burg heeft beschilderd. Het bleek niet mogelijk het Chinese behang te verwij deren. Het is dan ook gerestaureerd. Er is een klein strookje geopend waardoor men een stukje van de schildering van Van der Groen kan zien. In totaal heeft de restauratie omstreeks zes miljoen gulden gekost. Het kasteel dat weer de oude naam 't Huis te Heems- kerck voert, wordt nu door particulieren geëxploiteerd als partycentrum en conferentie-oord. Ook het andere kasteel te Heemskerk, Assumburg, is grondig gerenoveerd. Op 4 oktober vorig jaar is het heropend. Het gebouw is sinds jaar en dag in gebruik als jeugdherberg. Hilversum Het complex 'Zonnestraal' alhier, ge bouwd in 1926 - 1928 naar een ontwerp van J. Duiker en B. Bijvoet, is op de Het complex 'Zonnestraal' te Hilversum, beschermd monument in de categorie jongere bouwkunst, foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist. 200

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 24