Smeerling-Metbroek Het Hulst kampgebouw op het Noordereiland te Rotterdam. Witte Huis mag worden geconstateerd. In de gevelwand van de Maaskade, de noordelijke kade van het Noordereiland vindt men het Hulstkampgebouw met een bijna flamboyante variant van de eens zo gesmade maar nu met meer welwillendheid aanschouwde koeke- bakkersstijl uit de laatste jaren van de vorige eeuw. De bouwmeester heeft zich uitgeput in een overdadige detaillering waarbij gietwerk in brons duidelijk laat zien dat er niet op centen en dubbeltjes gekeken behoefde te worden. Jarenlang was er de distilleerderij van Hulstkamp in gevestigd. In 1979 werd de produktie naar Zoetermeer overgebracht en het grote gebouw met de markante fa briekshal kwam leeg te staan. Het ging in eigendom over naar de Westermeijer Groep, die ook het Witte Huis bezit. De faijade is grondig onderhanden ge nomen en ontdaan van de vervuiling van tientallen jaren, de fabriekshal werd een wintertuin voor recepties, bijeen komsten, feestelijkheden - iets wat he den ten dage wordt aangeduid als een partycentrum. In het gebouw is ook het mariniersmuseum gehuisvest, zijn feest en ontvangstzalen en een aantal kan toorruimten. Op 1 juli toen de nieuwe Willemsbrug werd geopend werd ook de laatste fase van de renovatie van dit opmerkelijke fabriekspand afgesloten. Steeds meer raakt men ervan overtuigd, en steilranden. Terecht wordt dan ook dat ook landschap bij een goed monu- het Metbroekbos door Staatsbosbeheer mentenbeleid betrokken dient te wor- zorgvuldig beschermd en worden de den. Smeerling-Metbroek is een project graslandjes slechts extensief beweid waarin de beide elementen op voorbeel- door wat Lakenvelders. dige wijze samengaan. De zeven boerderijen van Smeerling In Oost-Groningen is een parkachtig worden gerestaureerd en gereconstru- landschap, dat zich uitstrekt van Ter eerd, en er wordt overwogen om één van Apel tot Bellingwolde. Het gebied heet de laatste Westerwoldse 17e-eeuwse hal- Westerwolde, een naam die verwijst lehuizen naar een oude bouwplaats in naar een oorspronkelijk woud ten wes- Smeerling te verplaatsen. Er komt een ten van de Eems op een pleistocene rug, soort openluchtmuseum tot stand, maar geflankeerd door uitgestrekte heide en een massale recreatieve functie wordt moerasgebieden. Een oord, dat gezien gelukkig niet nagestreefd. Enige moge- de opgravingen van urnen in de omge- lijkheid tot verpozing komt er wel, maar ving van Wedde al in 8000 v.C. als zeer het gaat om het genieten van de beziens- leefbaar werd beschouwd maar ook waardigheden en van het rondwandelen daarna getuige de Saksische nederzettin- tussen de boerderijen, waarbij het Met gen in dit hoevenlandschap, waarvan nu broekbos als uitloopgebied fungeert, iedere meter grond bevochten moet wor- Een voor deze opzet gunstige bijeenkom- den tegen een ter plaatse als „operatie stigheid is dat het ligt aan de toeristische kaalslag" bekende ruilverkavelingswoe- route van de ANWB/ADAC de zg. Wes- de. terwolde-Hümmlingroute. Het gehucht Smeerling ligt langs de Dit kleinschalige project van de Stichting beekgronden van de meanderende Rui- Smeerling-Metbroek Staatsbosbeheer ten A tegen de rand van het Metbroek- en de gemeente Stadskanaal verdient al- bos. Het is zelf omgeven door bosjes, Ie aandacht en financiële steun al was het oude erfbeplanting en houtwallen en alleen al om het harmonieuze samenspel vormt een schakel in de idyllische maar van landschapsbescherming en monu- smalle landschapsketen van kleinschali- mentenbeleid. Hier wordt letterlijk ge landbouwgehuchten, die verwant zijn heem geschut. aan de Drentse brinkdorpen. De vele drs. H. R. Caderius van Veen, lid van de gradiënten, overgangen van grondsoor- provinciale commissie Groningen van ten en reliëf, van zand, leem, beekgron- onze bond. den en veen, maken het gebied natuur wetenschappelijk interessant maar ook Foto: Boerderij Hainingh landschappelijk door de afwisseling van (Foto: Werkgroep,,Smeerling- boomweiden, struikranden, beekdalen Metbroek" 199

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 23