Signaleren en eerste hulp bij onvolkomenheden KOOS EN WIM, de monumentenwachters van Oost-Brabant De herfstregen slaat tegen de verweerde muren van het pittoreske hervormde kerkje van Helvoirt. De forse servicebus van de Brabantse Monumentenwacht is op het stenen pad, voor de kerkdeuren, geparkeerd. Kerk en toren krijgen de jaarlijkse inspectiebeurt. Hoe is de 'con ditie' van dit monument, zijn er ouder domskwalen? De kerkvoogdij van de hervormde ge meente van Helvoirt is abonnee. Dat wil zeggen, dat ze als verantwoordelijk be heerster behoort tot de groeiende groep van vierhonderd abonnees in het Bra bantse, die voor hun monument gebruik maken van de preventieve zorg van de Monumentenwacht. Daarvoor betaalt men een contributie van minimaal 75,— per jaar. 'Bij regenweer kun je vrij gemakkelijk lekkages vaststellen', zegt senior wachter, de heer J. (Koos) van Bergen (50), uit Rijen, die als vrijwel alle monu mentenwachters uit het bouwvak afkom stig is. Voorheen was hij werkzaam als uitvoerder bij een grote aanne mingsmaatschappij, die ook restauraties verricht. Collega-wachter, de heer W. (Wim) van Boxtel (35), uit Haarèn - met een knob bel voor monumentenrestauratie - is naar de pastorie om de sleutel te halen. Het duo kondigt zijn komst nimmer aan, het werk laat niet toe er een scherp tijd schema op na te houden. Koos heeft het rapport van hun bezoek van vorig jaar opgezocht. In zo'n jaarrapport wordt de eigenaar, dan wel de beherende instantie van een kasteel, kerk, molen, toren, huis gewezen op gebreken. 'Achterstallig onderhoud, onkunde, on geïnteresseerdheid, laksheid, er zijn heel wat redenen op te noemen, waardoor een monument extra aandacht nodig heeft.' Inmiddels is Wim met sleutel gearri veerd. We gaan naar binnen. De onderzoeken de wachters hanteren een oplaadbare draaglamp. Wim heeft ook een pikhaak- je bij zich, eigen ontwerp. Trouwens-in een groter verband - de servicebus is destijds helemaal op hun wens ingericht, inzonderheid de magazijnruimte. Licht strepen glijden dan over de wanden en de zoldering van het portaal. Hoe is de 192 gesteldheid van hout- en metselwerk? Het duo weet het eigenlijk al, dit bouw werk is een redelijk gaaf monument. De rondgang door de kerk al speurend, hoog en laag. De tegelvloer is uitstekend, de raamsponningen, het gehele raamwerk, de schuiframen in de consistorie worden gecontroleerd op openen en sluiten; dat alles is in goede staat. De preekstoel is vrij van houtworm en dat zou ook boktor kunnen zijn. Er wordt scherp op vocht gelet, een groot monumentenbelager! 'Naar de zang', mompelen de speurders. Dat betekent het balkon, de gaanderij, met het orgel, vanwaar in de regel ook koorzang klinkt. Ze controleren met de lamp de orgelkast. We gaan de kerkto ren in, klimmen naar de eerste en de tweede zolder. Op het laatst wordt het handen- en voetenwerk, in halfduistere penetrant geurende ruimten, waar de lichtbundels van Koos en Wim geheim zinnige schaduwen veroorzaken. Geen vochtplekken, evenmin valt schade te constateren veroorzaakt door vogels of insecten. De eerste zoldervloer is overigens wel bezaaid met een kleed van duivenveer- tjes. De wachters achten die aanwezig heid niet zo schadelijk. Het tweetal vermoedt - en het heeft in dit verband al enige jaren ervaring in dit nieuwe beroep - dat het de 'buitenboel' zal zijn, waarover te rapporteren valt. Er is dan de blik van wat veraf om dakpan nen en leien in het oog te vatten, de blik dichtbij voor de conditie van de buiten muren. Er wordt op geduid: vegetatie in een dakgoot, ongewilde en ongedachte groenvoorziening, al zó hoog opgescho ten, dat die over de dakgootrand bloest. 'Dat is het nou, hè. Je kunt de mensen er niet genoeg op wijzen, je kunt het niet duidelijk genoeg in je rapport zetten. En waar het kerken betreft, vraag je je af, of er in kerkbesturen en voogdijen iemand is, die het rapport deskundig kan lezen en vooral, iemand die maatregelen kan treffen. Verstopte goten geven onver mijdelijk lekkages, wateroverlast, ver oorzaken verrottingsverschijnselen. In een kerkelijke gemeente, in een paro chie, moet er toch iemand te vinden zijn, die een kéér per jaar de ladder tegen de kerkmuur zet en de goten schoonschept? Wim haalt al de aluminium uitschuiflad- der uit de bus. De monumentenwachters treden niet op als onderhoudsdienst of als aannemersbedrijf. Ze verlenen wél service in die zin, dat ze kleine gebreken verhelpen, zoals een gescheurde lei ver vangen, verstopping van een dakgoot ongedaan maken, kortom kleine voor zieningen. Inmiddels is vastgesteld dat het metsel werk, laag bij de grond, herstel behoeft. Verankeringsbalken zijn op invloed van roest gecontroleerd. 'Het is altijd zo geweest dat grote gebou wen, waarin het 's avonds en 's nachts stil is, vogels aantrekken. Ze vinden er dan meestal wel een beschutte plek. Hun uitwerpselen tasten het materiaal aan, maar - de duiven bijvoorbeeld - kunnen ook indirect lekkages veroorzaken. Een nest waait in een goot, een kadavertje belandt in een goot en verstopt - en dat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 16