Het vroeg-zestiende-eeuwse pand aan de Molenstraat, gezien vanaf de Zuidoostwal. Herkenbaar zijn de gemetselde bakstenen (kruis)vensters, de muurankers en de pinakels, voor zover ze niet boven de trappen uitsteken. mentvormige middendorpels en boven- kalven. Om de druk van het muurvlak op de vensteropening op te vangen heeft men boven het venster een ontlastings- boog aangebracht. Deze samenstelling van meerdere bogen heeft ongetwijfeld behalve een konstruktieve ook een de- koratieve betekenis. In de top van de gevel herkent men nog een langwerpig smal venster met segmentvormige mid dendorpel en bovenkalf. Alle vensters zijn nu dichtgemetseld. Vijf gesmede vorkankers geven aan de buitenzijde de hoogte van de schoorbalken aan. De laatmiddeleeuwse pinakelgevel van het huis aan de Molenstraat is een be wijsstuk van de hoge graad van vakman schap, die men aan het einde van de gotiek in de zuivere baksteenbouwkunst bereikt had. Deze vorm van bouwkunst maakte uitsluitend gebruik van baksteen en wist, ondanks de eenvormigheid van het materiaal, toch grote afwisseling en levendigheid in het muurwerk teweeg te brengen. In zijn vormen sluit de Gennepse gevel geheel aan bij de voorbeelden die wij kennen van de Nederrijnse baksteenar- chitektuur uit het begin van de zestiende eeuw. Deze architektuur, die vroeger ook wel Oud-Gelderse of Gelders- Duitse stijl werd genoemd, treffen we bijna uitsluitend ten oosten van Maas en IJssel aan. Voor de datering richten we ons het beste naar voorbeelden in de direkte omgeving van Gennep. In vroe ger dagen was de hele Markt in het nabu rige Duitse Goch met pinakelgevels om zoomd en ook nu nog vindt men er enke le in Kalkar. Goede aanknopingspunten vinden we ook in Venlo bij het Romer huis. Daarvan is als bouwdatum bewe zen het jaar 1521. Het Romerhuis heeft ook pinakels, zowel vierkante overhoek- se als meerhoekige, die bij de restauratie in 1940 weer zijn opgebouwd. We vinden er ook identieke bakstenen kruisvens- ters. Tenslotte kent ook het in de gemeen te. Gennep gelegen kasteel Heyen een pinakelgevel, die echter gezwenkte con touren in plaats van trappen heeft en daarom iets later te dateren is. Het kunst reisboek voor Nederlands spreekt van de eerste helft van de zestiende eeuw. Dit alles rechtvaardigt het vermoeden, dat de Gennepse gevel rond het jaar 1525 gebouwd werd. Gotisch pinakelgevels zijn in Neder land betrekkelijk zeldzaam en die in Gen- Rekonstruktietekening van de pinakelgevel aan de Molenstraat. nep heeft dan ook meer dan plaatse lijke betekenis. Het waren de eerste ge vels in steen, die het aanzicht van straten pleinen bepaalden, maar waarvan er nog maar zeer weinige zijn overgebleven. In 1975 is de Gennepse pinakelgevel om onbegrijpelijke redenen van de monu mentenlijst afgevoerd en daardoor over geleverd aan spekulatie, willekeur en on wetendheid. Wanneer er niet snel een reddingsaktie ondernomen wordt, is de onherroepelij ke ondergang van het laatste overblijfsel van Genneps middeleeuwse stadskul- tuur in steen binnenkort te voorzien. Willem-Jan Pantus 191

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 15