r* mentale achtzijdige traptoren, die de in gang bevat en de gevel in twee gelijke delen snijdt. Bovenin bevindt zich een uurwerk. De toren wordt bekroond door een gezwenkte helm met een open lan taarn en een uivormig spitsje. Het bak stenen muurwerk met stenen kruisven- sters wordt veelvuldig doorsneden door lichte natuurstenen banden en lijsten, wat het voor de Hollandse renaissance zo karakteristieke kleurkontrast oplevert. De groeiende politieke en ekonomische invloed van de burgerij in de zeventiende eeuw en, daarmee samenhangend, de ontwikkeling van een echt burgerlijke bouwkunst ten tijde van de renaissance moeten ook in Gennep meegewerkt heb ben aan het ontstaan van dit monumen taal stukje burgertrots. Ik wil hier nu niet ingaan op kunsthistori sche aspekten, zoals de wat archaïsche De gerestaureerde westelijke zijgevel van het raadhuis met voluten en vuurbollen. stijl en de interessante typologie van het Genneps raadhuis, maar laten zien, dat de ogenschijnlijk historische kontinuï- teit tussen de gravure van 1758 en de situatie op de foto van 1981, die ik U voorspiegelde, eigenlijk bedrog is. Want de tussenliggende tweehonderdeen entwintig jaren zijn niet ongemerkt aan het gebouw voorbijgegaan. Oude foto's van de Markt laten zien, hoezeer het oude stadhuis in de tweede helft van de vorige eeuw (in de jaren 1849, 1878 en 1888) door verbouwingen en modernise ringen verminkt was. De gevels gingen verborgen onder een dikke laag pleister werk, waarin door voegen grote blokken natuursteen geïmiteerd waren. De oude vensters waren omlijst met nepkozijnen van negentiende-eeuws model met de gebruikelijke stucversiering middenho ven, terwijl men de torenbekroning ver vangen had door een vereenvoudigde uitvoering met holle zijkanten. Op de foto's, die dateren van het einde van de negentiende eeuw, maakt het gebouw een tamelijk desolate indruk. Het is nu opvallend te zien, dat het inte resse in het oude stadhuis juist opbloeit in een tijd, waarin de invloed van de burgerij weer groeit. Rond 1900 ontstaat namelijk in kringen van de gezeten bur gerij het plan om het deerlijk vervallen raadhuis weer in zijn oude renaissance- vörmen te herstellen. Een technokraat, P. van der Weiden, direkteur van de Noordbrabantsch-Duitsche Spoorweg maatschappij, die in het grensstation Gen nep zijn hoofdkantoor had, begon met de rekonstruktie van de torenspits. Daarna, in 1905, volgde C. F. Grönert, bouwkundige bij de Staatsspoorwegen, met de voorgevel. Nu waren de restauratiemethoden van toen niet zo ver ontwikkeld als tegen woordig en dat had tot kwalijk gevolg, dat Grönert in zijn ijver alles goed te herstellen, wat al te grondig te werk ging. Hoog witgepleisterd huis op de hoek Niersstraat-Torenstraat. De trapgevels en de korjboognissen, waarin de vensters zijn gevat, doen vermoeden dat het pand nog een zestiende-eeuwse oorsprong heeft. De achttiende eeuwse vensters en ingang zijn na 1945 nog vernieuwd. 188

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 12