iet vast op pinakels Daarvan is nu niets meer over. De poor ten - er waren er drie: de Zandpoort in het zuiden, de Maaspoort in het westen en de Nierspoort in het oosten - zijn al lang afgebroken. De torens zijn verdwe nen en alleen van de muren ontdekt men af en toe nog een spoor: in straatnamen als Zuid- en Zuidoostwal, maar ook in de vermomming van kerkhofmuur, onder dicht struikgewas. Aan die Zuidwal heeft een stadsbestuur, dat zich kenne lijk bewust was van de rijke stedelijke historie, de fundamenten van de muur zowaar laten opmetselen tot een wel wat erg keurig muurtje, dat net niet over het hoofd te zien is. De voormalige gracht wordt gemarkeerd door een krans van vochtige volkstuintjes. Probeert men het standpunt van Rade- Gravure van A. Raciemaker in: Kabinet van Nederlandsche Outheden en gezichten (Amsterdam 1725). Het onderschrift luidt: 'De Stadt Gennip in het Hertogdom Kleef aen den Niersstroom by de Maes, tusschen de steden Grave en Venlo. tsrjEP maker in of kort vóór 1725 vandaag weer op te sporen, dan zal men niet licht teleurgesteld zijn, wanneer men in plaats van de trotse torenstad slechts het beeld van eennaar huidig begrip, middelgroot dorp voor zich ziet verschijnen. Het eni ge vaste punt van herkenning blijkt de toren van de oude Martinuskerk te zijn, die na de afbraak van de verwoeste mid deleeuwse kerk, vlak na de oorlog, al leen op het kerkhof achterbleef als zichtbare verwijzing naar duizend jaar christendom op deze plaats. Een andere gravure, van J. de Beyer en P. van Liender (1758), laat een welhaast tegengesteld beeld zien. Ditmaal gaat het niet om een aanzicht van de stad van de veldzijde, maar om een echt stadsge zicht, een afbeelding van het hartje van Gennep: de Markt met het raadhuis en de protestantse kerk. En anders dan bij de eerste prent lijkt hier in meer dan tweehonderd jaren nauwelijks iets te zijn veranderd. Want ook nu nog maakt het Gravure van P. van Liender naar een tekening vanJ. de Beyer in: Aanhangsel van 'Verheerlijkt Nederland'getiteld 'Het verheerlijkt Kleefschland of Kabinet van Kleefsche Oudheden en Gezichten' (Amsterdam 1773) De Markt met het raadhuis en de protestantse kerk in 1981 rond het midden van de zeventiende eeuw gebouwde raadhuis diezelfde ver rassende en trotse indruk, die destijds de architekt doelbewust nastreefde. Hij plaatste het gebouwtje namelijk precies in de zichtas van de lange Zandstraat, aan de tot marktplein bestemde driehoe kige verwijding van die straat. Het staat aan alle kanten vrij, zodat ook de dekoratief behandelde, in- en uitge- zwenkte zijtopgevels met rolwerk en vo luten bewonderd kunnen worden. De voorzijde wordt beheerst door de monu- 187

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 11