12e eeuwse kerk te Bierum met con- terfort. Foto: Paul VogtTietjerk. met een korte omschrijving. Woordverklaring en literatuuropgave sluiten het boek af. Een enkele kritische opmerking zij mij veroorloofd. Er ontbreekt voor de rondtoerende toe rist een handig routekaartje met duide lijk aangemerkte plaatsen waar deze soms moeilijk te vinden kerkjes zich bevinden. In de provincie Groningen zijn o.a. ach terwege gebleven de romaanse kerkjes te Sellingen (restauatie 1972) en Wedde (restauratie 1976), het dwarsschip met middenschip der Martinikerk te Gronin gen (restauratie 1975), Siddeburen (res tauratie 1955), Spijk (restauratie 1971), Zandeweer. Dit verzuim kan bij een herdruk worden goedgemaakt. Evenzo ontbreekt er aan de literatuur opgave een en ander: o.a. een monogra fie van de restauratie-architekt van de kerk te Norg, welke werd gepubliceerd in de Mededelingen no. 10, 1976 van het Instituut voor Liturgie Wetenschap der R.U. Groningen, en een publikatie over de restauratie van de hervormde kerk te Wedde (Bellingwedde 1977). Al met al een fijn boek, prettig om in te kijken, te lezen en om op reis over het Noordererf mee te nemen. Het zij onze Heemschutlezers van harte aanbevolen. P. L. de Vrieze, Technisch adviseur Groningen. 'Amsterdam burgerwijkkaarten' *1 Deze Atlas omvat 35 facsimile repro ducties van Amsterdam, op één uitzon dering na afkomstig uit de collectie van de Gemeentelijke Archiefdienst. Het 18e-eeuwse Amsterdam was ver deeld in 60 wijken waarvan officieren van de Burgerwacht het commando voerden. Deze voelden zich genoopt plattegronden daarvan te laten tekenen of drukken. Ze zijn op grote schaal getekend, zodat ze veel details kunnen bevatten. De vroeger zo talrijke gangen in de stad staan erop met hun 18deeeuwse namen. Door symbooltjes worden vaak de func ties van gebouwen aangegeven. Soms vinden we woningen van de officieren en de plaatsen waar brandemmers en -spui ten werden opgeslagen. De kaarten dienden evenwel ook om de image van de opdracht gevende officier te versterken; in de vaak uitbundig ver sierde omlijsting vinden we (soms voor deze gelegenheid bedachtejfamiliewa- pens van kapitein, luitenant, vaandrig en sergeanten. Deze collectie van voortreffelijke facsi- miles is niet alleen een instrument waar van historici en kartografen dankbaar gebruik kunnen maken, maar ook een atlas waarin een (oud-) Amsterdammer steeds nieuwe ontdekkingen doet en niet uitgekeken raakt. W. Hofman, hoofd van de afdeling Cartografie van de Gemeentelijke Ar chiefdienst van Amsterdam, schreef een inleiding en gaf in een afzonderlijke ver handeling onder de titel 'Repertorium van de Burgerwijkkaarten' een overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van de burgerwijkkaarten. Uitgeverij W. van Hoeve B.V., Amsterdam. ISBN 90 222 02755: 425,-. (repertorium afzonderlijk 49,-). 184

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 38