mentenwacht Heemschut 70 jaar actief (1911-1981) Voor en tegen witkalk Daarom laten wij graag de landelijke voorzitter, H. W. Herwig, aan het woord over deze preventieve monumen- tenhescherming. Onze huisartsen achten een jaarlijks contröle-bezoek gewenst; een goede zaak. Onze auto's krijgen regelmatig een onderhoudsbeurt; het behoud van de au to. Voorkomen is beter dan genezen! Zulks geldt ook voor monumenten! Zo dachten enige in Friesland werkzame restauratie-architecten, acht jaar gele den. Walter Kramer, J. F. Stallinga, FF J. Zijlstra en R. E. C. Estourgie zijn toen naar een notaris gestapt: de oprich tingsakte van de Stichting Monumen- tenwacht werd gepasseerd. 'Door het ne men van preventieve maatregelen verval van historische bouwwerken voorko men', zo luidde de doelstelling van de stichting. Door genoemde initiatiefnemers werd gedacht aan: a) een regelmatige inspectie van histori sche gebouwen door deskundigen, opdat de eigenaars tijdig geïnfor meerd worden over de bouwtechni sche situatie van hun monument. Met name aan kleine bouwtechnische ge breken, die nog gemakkelijk te her stellen zijn als men er maar vlug bij is, dient aandacht besteed te worden. b) het doen verrichten van kleine her stelwerkzaamheden door vakbe kwame bouwtechnici tijdens hun in- spectiewerk op doorgaans moeilijk bereikbare plekken. Op basis van deze globaal weergegeven filosofie werden in 1973 in Friesland en Groningen Monumentenwacht-stichtin- gen opgericht. Sindsdien zijn in alle elf provincies Regionale Stichtingen Monu- mentenwacht opgericht, samengebun deld in de overkoepelende Stichting Mo- numentenwacht Nederland. In 1981 gingen de twee laatst opgerichte regionale stichtingen in Limburg en Overijssel van start. Dagelijks trekken de 12 teams monu mentenwachters, gedetacheerd bij de verschillende regionale stichtingen, er twee aan twee op uit met hun, speciaal voor hun werk ingerichte monumenten- wacht-busjes om dié monumenten te gaan inspecteren waarvan de eigenaren een abonnement bij de Regionale Mo- numentenwacht afsloten. Meer dan 2500 beschermde monumenten - hoofdzake lijk kerken, torens, kastelen en andere grote monumenten - worden zo regel matig gecontroleerd. Dank zij subsidies van het ministerie van C.R.M. en van alle provincie-besturen in de loonkosten van de 24 monumenten wachters die een dienstverband met de Stichting Monumentenwacht Nederland aangingen is het mogelijk dat deze pre ventieve monumentenzorg op de boven beschreven wijze uitvoerbaar is. Niet te kostbaar voor de eigenaren van monu mentale gebouwen, maar ook financieel aantrekkelijk voor de Overheid omdat aanvragen voor restauratie-subsidies worden uitgesteld en wellicht zelfs ach terwege zullen kunnen blijven. Regel matig en goed onderhoud, het tijdig her stelwerkzaamheden uitvoeren wanneer de gebreken nog maar klein zijn, dat kan kostbare en grote reparaties en restaura ties overbodig doen worden. Preventieve monumentenbescherming verkleint de noodzaak van curatieve monumentenzorg! Dat gecombineerd met de door C. R. M. afgekondigde Re geling Onderhoudssubsidie Monumen ten maakt dat wij in Nederland - ook in jaren van financiële depressie - met ver trouwen mogen hopen op behoud van ons nationale, gebouwde cultuurbezit. De particuliere instelling Monumenten- wacht wil en kan, dank zij de steun van Rijk en provincies, aan het behoud van ons nationale cultuurbezit, onze monu menten, daadwerkelijk hulp verlenen; Monumentenwacht wil, ja is preventieve monumentenbescherming! Een organisatie als Heemschut die actief is op het gebied van het behoud van mo numenten en die dit belang waar en wan neer nodig propageert, is onze natuurlij ke bondgenoot. Het kerkje van Zoutelande draagt een oude verweerde toren. 'Wat het pittores ke van de oude toren aanmerkelijk ver hoogt', aldus schrijft de amateur kunstschilder B. von Brucken Fock aan Heemschut,'is het witsel dat op de spits bogen, het maaswerk, de spaarnissen en galmgaten is aangebracht'. Dat contras teert mooi met het bruinrood van de baksteen en dat doet schilders gretig naar het penseel grijpen. Ontelbaar zijn dan ook de doeken waarop de toren van Zoutelande als hoofdmoment voor komt. De toren zal in het midden van de jaren twintig gerestaureerd worden en dan rijst de vraag: het witsel behouden of niet. Nee, zegt de directie van het Rijks monumentenbureau, ja, zegt Von Bruc ken Fock, als woordvoerder van de kunstschilders in Zoutelande. Het ge meentebestuur is verdeeld, een provin ciale instantie houdt zich afzijdig. Wat denkt Heemschut er van, wil Von Bruc ken Fock weten. A. A. Kok wil als bestuurssecretaris wel zijn persoonlijk oordeel geven. De wit kalk moet er af! In originele staat is na tuurlijk geen witkalk aanwezig geweest. 'Dit is knoeierij van later tijd'. De natuur zal het metselwerk een zodanige kleur geven dat 'ene nieuwe doch nu degelijke en echte schoonheid verkregen wordt', aldus de secretaris van de Bond Heem schut. 181

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 35