Nederlandse monu 1 i in meer technische zaken van een restau ratie. De voor vrijwilligerswerk benodig de financiën staan in geen verhouding tot het vele werk dat ermee kan worden gedaan. Vrijwilligers zullen misschien geen hoog staand vakwerk afleveren, maar als we zien dat steeds meer mensen zich bewust worden van het belang van het behoud van onze monumenten, als we er van uitgaan dat vrijwilligers hart voor de zaak hebben zal er geen knoeiwerk gele verd worden en heb ik veel vertrouwen in de opzet van een vrijwilligersorganisa tie. Over de precieze opzet van vrijwilligers werk kan ik hier nog weinig zeggen. Een opzet zoals die bij het vrijwillig natuur- en landschapsbeheer bestaat komt mis schien het meest in aanmerking. Ver schillende groeperingen uit het natuur werk hebben een Landelijk Overleg Vrijwillig Landschapsbeheer ingesteld, dat het vrijwilligerswerk van de diverse organisaties coördineert en de belangen ervan behartigt naar buiten toe. Waar schijnlijk zal in restauratie- vrijwilligerswerk het werkgelegenheids probleem een veel grotere rol spelen dan in het natuur- en landschapsbeheer. In deze laatste sector heeft het vrijwilligers werk reeds een plaats veroverd en is wei nig vakkennis vereist. Daarnaast zijn er ongetwijfeld meer pro blemen die hier niet aan de orde geweest zijn. Niettemin nodig ik de verschillende organisaties die zich met monumenten zorg bezighouden uit een gedachtenwis- seling te beginnen over vrijwilligerswerk in de monumentenzorg. Naschrift Het pleidooi van de voorzitter van de Nederlandse Jeugdbond ter bestude ring van de Geschiedenis (N.J.B.G.) is ons uit het hart gegrepen! Heeft niet Heemschut al drie jaar gele den initiatieven genomen om een vrijwil ligers werkproject voor jongeren te coördineren voor N.J.B.G., Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (1. V.N.) en Heemschut, waarbij in een tweetal gecombineerde werkkampen historische kluunplaatsen in Overijssel werden blootgelegd. In navolging van soortgelijke en andere activiteiten in Engeland is Heemschut nu in het stadium van onderzoek naar een geschikt object waaraan voorberei dende onderhouds-restauratie- werkzaamheden zouden kunnen worden verricht door Nederlandse en buiten landse jongeren, dit in overleg met een tot samenwerking gereed staande archi tect. Coördinatie van reeds bestaande activiteiten van middelbaar technische scholen e.d. zou ook denkbaar zijn. Ook wordt gedacht aan een soort S.OS.- service tot wie eigenaars van monumentale eigendommen zich in een bepaald stadium kunnen wenden ter verkrijging van vrijwilligers hulp b.v. bij provisorisch consolideren ter voorko ming van te betreuren ontwikkelingen. Een en ander behoeft goede begelei ding, dus samenwerking op alle fronten is dringend gewenst. Red.Secr. Monumentenwachters in actie, foto: Jacques Akerboom. door H. W. Herwig, voorzitter van de Stichting Monumentenwacht Nederland' Regelmatig verschijnen kleine berichten in 'Heemschut' over de steeds groeien de instelling, Stichting Monumenten- wacht. In een volgend nummer zal 'Een dag uit de praktijk' worden beschreven door een redacteur van Heemschut die een hele dag een provinciaal team van monumentenwachters zal begeleiden. Op 'stands' en tijdens congressen in binnen- en buitenland propageert Heemschut het voortreffelijk werk van de Nederlandse Monumentenwacht. 180

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 34