Goed onderhoud, een voordelige manier van monumentenzorg Nadat ik uit dit ogenschijnlijk beschutte I gebied vertrok ging er een oorlog over heen. Het dorp werd grotendeels ver woest en de bomen werden weggeschoten Maar wat deze omgeving en mijn studie (sociale geografie en geschiedenis) mij geleerd hebben is kijken. De dingen zien in het bewustzijn van de onderlinge sa menhang der verschijnselen, en van de veranderingen en constanten in de tijd. Vooral de laatste geven een extra dimen sie aan de beleving van de gebouwde en ongebouwde omgeving van stad of dorp en landschap. De indruk die we van een bepaalde om geving krijgen, wordt zeker in een dichtbevolkt land als Nederland ener zijds bepaald door de zorg die er aan besteed wordt, anderzijds door de ge weldige rijkdom aan verscheidenheid, welke gebouwde omgeving en land schapsstructuren kunnen verkrijgen in de loop der tijden. Ook de vruchtbaarste nieuwe Flevopolder heeft iets onher bergzaams; en dat niet alleen omdat de bomen nog onvolgroeid zijn. In de Vere nigde Staten en Canada ziet men de ver schillen tussen oude en jonge ontgin- ningsgebieden: de oudere zien er uit als of men er met plezier wenst te wonen en zorg aan de omgeving heeft besteed. In de zeer recente is alles op het onmiddel lijk nut gericht. Hetzelfde eentonige landschapskarakter treft men aan in de jongste ontginningen in onze zandgebie den. Tot voor kort was het ook kenmer kend voor een recente ruilverkaveling. Gelukkig gaat men tegenwoordig bij ruilverkaveling voorzichtiger om met het cultuurlandschap. Mensen stellen wel degelijk belang in hun omgeving. Dit blijkt ook duidelijk bij de inspraak op planologisch gebied. In tijden van welvaart bloeien de vereni gingen ter bestudering van de geschiede nis van stad of streek. Als de economie met tegenstroom te kampen heeft is een instelling als Heem schut des te meer nodig, om de zorg voor ons woongebied te stimuleren. Want veel wat waardevol was verdween onbe doeld, en niet alles wat bestaat verdient geconserveerd te worden. Ook in de komende jaren zal de Bond Heemschut waardevol werk kunnen ver richten bij het stimuleren van de zorg voor ons woongebied en het bieden van deskundig advies als overheden 'priori teiten moeten stellen.In gewoon Neder lands: moeten beslissen wat zij met hun beperkte middelen het beste kunnen doen. Voor dit werk zal ik mij graag inzetten. door: J. Verschoor, voorzitter van de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiedenis. Allereerst wil ik van de gelegenheid ge bruik maken de Bond Heemschut te feli citeren met zijn 70-jarig bestaan. De NJBG hoopt dat Heemschut in de toe komst met net zoveel inzet als in het verleden zal strijden voor het behoud en verstandig beheer van ons cultureel erfgoed. De Nederlandse Jeugdbond ter Bestude ring van de Geschiedenis (NJBG) is een vereniging voor jongeren tussen de 12 en 25 jaar die zich bezig houdt met geschie denis in de ruimste zin van het woord. In de praktijk komt dat neer op verschillen de activiteiten: in de schoolvacanties zijn er archeologische kampen, waar de le den gedurende een aantal weken vrijwil lig meewerken in een opgraving van een van de professionele instellingen die zich in Nederland met archeologie bezig hou den, zoals de ROB, het BAI en de RIJP. Dit jaar zijn er ook weer kampen in het buitenland geweest. Door het jaar heen zijn er verschillende activiteiten: themadagen, excursies, congres enz. Daarnaast verschijnt het tijdschrift Fibula en zo nu en dan boekjes met verslagen van een congres of onder zoeken, verricht door de NJBG. Ook de afdelingen organiseren tal van activitei ten. Op het gebied van de monumentenzorg heeft de NJBG nauwelijks activiteiten. Hiervoor moeten we naar Frankrijk. Daar is vrijwilligerswerk in monumen tenzorg een normaal verschijnsel en in de zomer zijn er talloze projecten waar jongeren aan mee kunnen doen. De NJBG werkt samen met de Union R.E.M.P.ART. (Union de réhabilita- tion ét 1'Entretien des Monuments et du Patrimoine Artistique). Dit is een lande lijke organisatie die de aangesloten plaatselijke clubs voorlicht op het gebied van monumentenzorg en via welke orga nisatie jongeren zich kunnen inschrijven voor een restauratieproject van een van de aangesloten clubs. Naast R.E.M- P.ART. zijn er nog andere dergelijké organisaties. Wat monumentenzorg in Nederland be treft blijft het voor de NJBG bij het vol gen van de ontwikkelingen. Enkele ma len is getracht een restauratiekamp in het zomerprogramma op te nemen, maar zonder veel resultaat. Dat, terwijl er voor vrijwilligers eigenlijk best veel te doen zou kunnen zijn. Door de steeds krapper wordende financiële mogelijk heden is het van groot belang het onderhoud van huizen scherp in de gaten te houden, opdat niet op een kwade dag enorme sommen geld op tafel moeten verschijnen om te redden wat er nog te redden valt, voor het helemaal te laat is. Goed onderhoud is de beste en tevens goedkoopste manier van monumenten zorg. Voor betrekkelijk eenvoudige onder houdswerkzaamheden als het schilderen van het houtwerk, het kappen van be groeiing op muren, het afbikken en aan brengen van pleisterlagen zouden uitste kend vrijwilligers ingezet kunnen wor den. In de discussie over monumenten zorg wordt wel veel gesproken over het financiële aspect, decentralisatie en toet singscriteria - weliswaar belangrijke za ken - maar over de feitelijke uitvoering van het werk wordt niet veel gehoord. Wie neemt de hamer in de hand, wie de troffel en wie de verfkwast? Er wordt te veel van uit gegaan dat het werk door (dure) vakmensen wordt gedaan, al dan niet gespecialiseerd. Gelden die uitgespaard worden door het inzetten van vrijwilligers zouden goed gebruikt kunnen worden voor de oplei ding van bouwvakkers, gespecialiseerd 179

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 33