1 r rapport zelfs een 'bar slechte wet' te wor den gevonden. Wet en uitvoering staan weer volop ter discussie, op 'hoger' ni veau gebundeld in de N.C.M. Naast ge noemd rapport 'Zorgen voor monumem ten' stelde de stichting 'Wonen' een ten toonstelling samen 'Zorg om monumen tenzorg', zoals in ons blad al is bericht: meerof minderobjectief. Een zeer daad werkelijk initiatief vormde de oprichting van de 'Monumentenwacht'. Tijdig onderhoud voorkomt duur restaureren. De wet vormde toch 20 jaar de basis voor het landelijk beleid waarin ook veel is tot stand gekomen. In art. 32 werd overi gens de mogelijkheid tot aanvullende provinciale en gemeentelijke verorde ningen, voor zover niet met de wet in strijd, uitdrukkelijk opgenhouden, hoe wel financieel niet ingevuld. Deze mogelijkheden worden thans meer concreet uitgewerkt ter opvanging van het nu getemporiseerde rijksbeleid. 'De centralisatie' is nu het parool. Nieuwe en vernieuwde provinciale en gemeentelij ke verordeningen beginnen de registra tie en bescherming te regelen van objec ten en structuren van meer regionaal en plaatselijk belang. Daaronder valt voor al ook de jongere bouwkunst van na 1850 tot voorlopig 1940. De provinciale en ge meentelijke lijsten zijn niet gebonden aan de door de wet voor rijksmonumen ten toegestane minimum-leeftijd van 50 jaar! Er zijn hieronder ook heel wat objecten en complexen te registreren die van landelijk niveau zijn en rijksbescher ming verdienen. In Heemschut worden de laatste jaren duidelijk heel wat meer voorbeelden ge signaleerd van bedreigde 'jongere monu menten' dan 20 jaar geleden. Toch is de Bond opgericht op initiatief van en ge dragen door toen modern bouwende ar chitecten, w.o. K.P.C. de Bazel, J.W. Hanrath, J.H.W. Leliman, J,F. Klink hamer, Jos.Th.J. Cuypers. Creativiteit in één richting sloot de andere niet uit! Men bekijke eens Jan de Meyers gere construeerde topgevel van het Make- laarscomptoir op de N.Z. Voorgburgwal 75 met zijn rederijkantoortje op steiger 10 achter het Centraal Station, beide uit 1932! Bijstelling in het streven van de Bond kende geregeld stroomversnellingen, die niet altijd rimpelloos verliepen. Het is uiteraard zaak 'bij te blijven' en in te spelen op de meest actuele visies en ont wikkelingen. Ook leert onze 70-jarige geschiedenis echter dat niet alles steeds zo nieuw is als het zich soms aandient. Tot nog toe zijn de zaken die Heemschut ter harte gaan ontkomen aan politieke polarisatie. Aanvulling van de monu mentenlijst met een aantal jongere mo numenten werd in de Amsterdamse ge meenteraad in 1972 bepleit of bestreden dwars door de partijen heen. Behoud van een aantal 19e eeuwse elementen in en om het Loo vond in 1975 uit overigens zeer verschillende hoeken pleitbezorg sters naast elkaar in de Tweede Kamer. En zo hoort het ook. De zorg voor de kwaliteit van ons leefmilieu gaat links, midden en rechts aan. Het beluisteren van hoe men die waarde beleeft en die mee laten wegen evenzeer. Laat Heem schut al naar de eisen van de tijd, gelijk in de afgelopen 70 jaren, conservatief èn progressief blijven meedenken en age ren. Receptie van het Dagelijks Bestuur van de vijftig-jarige Bond Heemschut op 2 februari 1961 in het Koninklijk Instituut voorde Tropen. foto: ANP-foto, Amsterdam 175

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 29