Heemschut van 50 naar 70 door drs. H. Rowaan, kunsthistoricus verhonden aan het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg van Amsterdamoud-medewerkpr van Bond Heemschut Onze Bond bundelt nu 70 jaar acties voor 'behoud van bestaande en het scheppen van nieuwe schoonheid.' Zo luidde kortweg het doel in de statuten. Sinds kort is het streven nog nader om schreven met 'de bescherming van mo numenten': allerminst een nieuwe doel stelling maar een nadere toespitsing, no dig om bij een officiële afweging als be langhebbende te kunnen worden aange merkt en formeel ontvankelijk te zijn Maar wat in 1911 werd samengevat met 'de schoonheid van ons land' staat gelijk met 'een goed leefmilieu' thans. Een kroonjaar geeft aanleiding tot even terugzien en vergelijken met hoe vroeger de Bond werkte en stelling nam. In de laatste nummers van ons blad belichtte de serie 'Heemschut 70 jaar actief voor al de eerste decenniën. Mij staat het 50-jarig bestaan nog duide lijk voor ogen. In deze kolommen mocht ik indertijd mijn indrukken van het halve eeuwfeest weergeven. Ik maakte dat als administrateur van nabij mee. Ik herlees toch enigszins nieuwsgierig mijn verslag van de jubileum-vergadering in het Insti tuut voor de Tropen, met redes van de staatssecretaris voor 'O., K. en W' en een commissaris van de Koningin, met receptie voor alle 'gewone' leden (toen nog de oudheidkundige verenigingen) en de 'buitengewone' (de individuele). Over een 'banket' (zo heette dat blijk baar) in het Muiderslot, waarvan Bondssecretaris Ton Koot slotvoogd was. Hierop tracteerde het bestuur zijn speciale gasten, autoriteiten, de leden van-de 11 provinciale commissies 'Stad en dorp' en de buitenlandse genodigden. Compleet met minstreel. Niet te ontken nen élitairVervolgens werd er twee dagen in Amsterdam gecongresseerd met de vertegenwoordigers van verwante bui tenlandse organisaties, Naarden en Amersfoort bezocht en nog meer gedi neerd, o.a. in Dudok's toen gloednieuwe Havengebouw op uitnodiging van het Amsterdamse gemeentebestuur. Maar ook in 1961 werd al iets gedaan aan het gewone publiek. Een tentoonstelling 'Levend erfdeel' werd ingericht 'voor mensen van nu' in het Bouwcentrum in Rotterdam, geopend door prinses Irene. En Heemschut gaf weer een boek uit (7 jaar na het verschijnen van het 74ste en laatste deel van de 'Heemschut-serie') onder de titel 'Strijd om schoonheid', 'S.O.S.'. Dit boek bevat o.m. een goed overzicht van de eerste halve eeuw Heemschut werk, van de hand van Ton Koot, waar uit in de laatste nummers al meermalen werd geciteerd. Voorts een uitvoerige analyse van de monumentenzorg tussen 1911 en 1961 door ir. R. Meischke, toen directeur van de Rijksdienst. Hierin treft nu de volgende aanbeveling: 'Het eerste doel moet zijn zich te beper ken tot de noodzakelijke restauraties. De huidige gunstige conjunctuur bete kent een groot gevaar voor het proces van temporiseren (bedoeld: van de grote restauraties), omdat enerzijds het transformatie-proces sneller gaat, en an derzijds het eigen, vaak bescheiden aan deel van een eigenaar in een restauratie spoediger bij elkaar kan worden ge bracht, waaraan deze dan vaak een recht op overheidssubsidie meent te mogen ontlenen. Degene die meehelpt het moeilijke proces van temporiseren te doen slagen, en die bereid is in het be lang van de monumenten zijn particulie re verlangens op te schorten, dient de monumentenzorg het meest.'..'Wan neer de temporisering van het restaura tiewerk niet slaagt, zullen wij reeds voor het jaar 2000 onze belangrijkste monu menten hebben gerestaureerd doch onze schoonste steden hebben verloren.' Intussen zijn er twee maal zeven vette jaren geweest, waarin naast het steken van veel subsidiegeld in een aantal grote monumenten, ook via reservering in een zgn. woonhuispot practisch alle kleinere particuliere restauratie-initiatieven fi nancieel konden worden gesteund. Zo werden in Amsterdam bijna 3500 gewo ne woonhuis-monumenten gesubsi dieerd, de helft van alle panden op de lijst. De krenten èn de cake. De sindsdien ingezette, magere jaren zagen de honorering van nieuwe aanvragen drastisch getemporiseerd. Het hele brood dreigt nu te beschimmelen. Ter wijl de leefomgeving juist ook door veel jongeren als basis-voedsel wordt erva ren. De veel zuiniger middelen dienen met nog meer zorg te worden aangewend en verdeeld, in meerjarenprogramma's èn direct inspelend op particuliere eigena ren. Het jaar 1961 was ook een mijlpaal door het van kracht worden van de huidige monumentenwet. Door Heemschut werd deze met ongeduld èn wantrouwen tegemoet gezien. Met het tenslotte niet opgenomen worden van de verplichting voor de eigenaar zijn monument in goe de staat van onderhoud te houden ver viel de mogelijkheid om het verloren gaan van monumenten door al of niet moedwillige verwaarlozing te bestrijden. Aan de discussies nam de Bond actief deel, waarschuwende adressen werden gericht aan de leden van de Tweede Ka mer. De tenslotte tot stand gekomen wet achtte Heemschut toen de best mogelij ke die bereikt kon worden, niet de beste wet die mogelijk was (i«). In het mei nummer van dit jaar blijkt zij tijdens een gedachtenwisseling over het NIROV- 174

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 28