Sonnet Heemschut 70 jaar actief (1911-1981) Stadsarchitect Willem Springer in de leer te doen en des avonds de teekenlessen van August Allebé aan de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten te laten vol gen. Aldus geschiedde.' Lot besliste Wie kennis neemt van de gedetailleerde beschouwingen, die Weissman wijdt aan conspiraties, verdachtmakingen, kwes ties, uiteraard ook in politieke zin, er kent dat er niets nieuws onder de zon is. 'Ik solliciteerde naar de opengevallen betrekking van gemeente-architect. Half Februari van 1891 verscheen de voor dracht; aanbevolen werden J. A. Mu- lock Houwer, civiel en bouwkundig in genieur en gemeente-architect te Deven ter; A. W. Weissman, bouwkundige le klasse bij de afdeeling Publieke Werken te Amsterdam.' Bij de beslissing die de Raad moest ne men, staakten de stemmen! Er moest worden geloot en Weissman won. Hij is nauwelijks drie jaar stadsarchitect de Hongaarse regering (Jurylid voor een prijsvraag). Alleraardigst zijn de herin neringen van deze bouwmeester aan ko ninklijke bezoeken. Als hoge gemeente ambtenaar (destijds) was hem opgedra gen versieringen, tribunes, tenten, doe ken en tapijten aan te brengen. Ont vangst van koningin Wilhelmina met haar Moeder in de Nieuwe Kerk, als in leiding tot het leggen van een gedenk steen in het in aanbouw zijnde nieuwe Buiten Gasthuis (W.G.) Later het be zoek van de Duitse keizer aan Amster dam in aanwezigheid van de Koningin nen. De wijze waarop hij zijn vele al dan niet protocolaire hoofdbrekens onder woorden brengt, leest men met een glim lach. De Weissmanstraat in de Amsterdamse tuinstad Geuzenveld bestaat slechts uit een rijtje bejaardenwoningen van de woningbouwvereniging Rochdale. De eerste bewoners kwamen er negentien jaar geleden. geweest, het was niet zijn gelukkigste tijd. Hem werd eervol ontslag verleend, met dien verstande dat hij als particulier architect het Gemeentemuseum (Stede lijk museum) kon voltooien. Over zijn schepping is onder meer dit gezegd: het-bouwwerk is uitermate ge schikt voor een museum. Het is indruk wekkend hoog, licht, efficiënt van inde ling en praktisch in zijn bergplaatsen en circulatiemogelijkheden voor het pu bliek. (In 1935 is het aan de eisen des tijds aangepast). Koningin en keizer Zijn ontwerp voor het Stedelijk Museum heeft Weissman vooral internationale contacten opgeleverd, onder meer met Adriaan Willem Weissman, de 'vader van Heemschut', die Haydn, Mozart, Beethoven en Schubert waardeerde, zanger in het Wagner-koor, bibliofiel, schilder, tekenaar en publicist, een man die volop deel heeft gehad aan de cultuur van zijn tijd en sporen heeft nagelaten. Tot slot dit citaat van Weissman: 'In Oktober 1886 hield ik voor het Oudheid kundig Genootschap, hetwelk toen in 'de Geelvinck' op het Singel bijeenkwam een voordracht over 'Moderne Antiqui teiten', waarin ik het restaureeren van oude gebouwen, zooals het toen ge schiedde, veroordeelde. Mijn betoog werd wel met belangstelling aange hoord, doch het restaureeren bleef in zwang tot den huidigen dag.' J. R. Bij het veertigjarig bestaan van Heem schut schreef ds. A. L. Broer te Hilver sum die nog altijd publiceert over de schoonheid van eigen land het volgende sonnet: Vier maal tien jaren hebt gij 't schoon beschut Van 't lieve land. ons als domein gegeven. Viermaal tien jaren 't volk dat, ingedut Te weinig wachter bij zijn schat gebleven. Brak, dempte, schond, sloeg neer, bedierf, Naar beter pad geleid, door Holland's dreven, Om wat het van het voorgeslacht verwierf Zuiver aan hen die komen, door te geven. Nu mogen nieuwe jaren sieren gaan uw kroon. Tot zegen van het land, ons tot een woon. Door aller dingen Heer, z.ó rijk gegeven Land, water, stad, dorp, molen, kerk. Duin, poort en raadhuis, 't bos van beuk en berk Doe gij 't in schoonheid prijken, bloeien, leven! 173

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 27