Heemschut Papierklodderaars 70 jaar actief (1911-1981) Vuilnis in de gracht Pand der Liefde x 'Die overtuiging was geboren uit dat be grip. En die overtuiging leidt tot het tweede, dat naast of misschien nog bo ven dat begrip moet worden hooggehou den het gebod 'hebt eerbied'. Eerbied voor de schoonheid van ons land', aldus dr. Van Gelder. A. G. M. Boost wees in Heemschut van 1949 over de grote ontsiering door een wilde plaklust op elk onbewoond object langs de weg aangebracht. In bijna alle gesignaleerde gevallen hebben de betref- fende instanties de 'boel schoongemaakt en een verbod om aan te plakken, ge grond op de politieverordening kenbaar gemaakt. Een verbetering was het gevolg. Maar elders blijkt nog heel wat plakkerij te geschieden en andermaal doet Boost een beroep op alle belanghebbende eige naren om de zaak schoon te maken en er een bordje aan te bevestigen: Verboden aan te plakken. Bij zijn artikel in Heem schut van oktober 1951 zijn foto's van ontsierende reclame op de weg Sassenheim-Haarlem. Met vuilnis had men het ook in 1924 al moeilijk. Te Montfoort staat aan de Stads gracht, zo berichtte het orgaan "Heem schut", een fraaie molen die zich sedert jaren spiegelde aan zijn beeltenis in het wateroppervlak. Maar het gemeentebe stuur van Montfoort heeft daar geen oog voor en dempt juist op deze aardige plek de gracht met vuilnis. Aan het gemeentebestuur van het stadje verzocht de bond Heemschut beleefd om dit vandalisme niet voort te zetten. Zou het geen mooie werkverschaffing zijn, ten bate van de werkeloosheid en van de schoonheid om de gracht weer gracht te maken? Groepsfoto van de aanwezigen op de algemene vergadering van de Bond Heemschut, 10 juni 1927 in Wassenaar. (Gegevens in het bondsarchiefzijn helaas ontoereikend om een volledige vermelding van namen van de op deze foto voorkomende personen te vermelden. Mochten er in dit verband hulpvaardigen in onze lezerskring zijn; de redactie houdt zich aanbevolen). x De Bond Heemschut was in 1923 blijk baar zeer getroffen door het feit dat in Hattem een huis, het Pand der Liefde ge naamd, in zo slechte staat verkeerde dat restauratie noodzakelijk was. De Bond verstrekte hiertoe dan ook een subsidie. Maar kopen - neen, dat deed de Bond niet. Een aanbod om het huis De Krake ling te Utrecht te kopen, zond men dan ook door naar de vereniging Hendrick de Keyser. Wel gaf men ook in 1923 adviezen over bouwplannen. Een aantal bouwprojecten werd beoordeeld of verbeterd. De belang rijkste waren bouwplannen te Alkmaar, Bergen op Zoom, Hoorn, Kootwijker broek, Lisse en Peize. x ixki ix ki IX XI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI X x X IX 171

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 25