Heemschut Van harte 70 jaar actief (1911-1981) Begrip en eerbied Schuttersmaaltijd 'Het gemeentebestuur van Willemstad wenst 'Heemschut' van harte geluk met 40-jarig jubileum', zo kon men in het februarinummer van Heemschut van het jaar 1951 lezen. Er waren meer gemeen tebesturen die op een voor advertenties bestemd strookje tussen de tekstpagina's een gelukwens uitspraken. Zoals Oirschot - 'waar de Heemschutvlag wappert' - Oisterwijk, Sittard, Soest, Weesper- karspel, Eist, Den Helder, Laren (Gooi), Zaltbommel. Weesperkarspel is nu geen zelfstandige gemeente meer- het grootste deel van het grondgebied is overgegaan naar Amsterdam: de Bijl mermeer. Ook het genootschap Niftarlake (Vecht streek), Oud Alkmaar en het Overijssels Landschap behoorden tot de gelukwen- sers. Het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem deed het met een rijm: Bij Heemschuts' heug'lijk Jubileum moog' ook het Openluchtmuseum 't Museum, dat het heem bewaart, aan de Bond Heemschut, die het spaart van hulde en goede wensen spreken: DA T HET AAN LEDEN NIET ONTBREKE! Tóen de Bond Heemschut het veertigja rig jubileum vierde in 1951 geschiedde dit in de Drucker-uitbouw van het Rijks museum. En wel op 2 februari. Voor deze gelegenheid was het in 1914 door Georg Rueter geschilderde portret van architect A. W. Weissman in de zaal op gehangen. Voorzitter van de Bond in het jubileum jaar was dr. J; A. Bierens de Haan, se cretaris Ton Koot, penningmeester mr. H. terMeulen. Van het dagelijks bestuur maakten verder deel uit H. Cleyndert Azn. te 's Gravenhage, A. A. Kok te Amsterdam, J. R. Koning te Amster dam en prof. dr. M. D. Osinga te Utrecht. Staatssecretaris Cals was verhinderd aan 'het zozeer gewaardeerde voornemen' om op de bijeenkomst te spreken gevolg te geven. In zijn plaats sprak de chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbe scherming van het ministerie van O.K. en W., E. A. Kuipers. 's Avonds was er een feestdis. Waar zo veel Heemschutters in vrolijke stemming rondom de dis verenigd waren kon een van de sprekers, ir. J. F. Van Hoytema niet nalaten de vergelijking met een schuttersmaaltijd op te roepen. Heb er begrip voor dat wij de erfgena men zijn van een oude beschaving, kent uw land, kent zijn schoonheid, zijn tradi tie, zijn stijl, in één woord - besef de aanwezigheid van een oude beschaving, heb begrip! Aldus de destijds zeer bekende kunsthis toricus dr. H. E. van Gelder die de feest rede hield bij het veertigjarig jubileum van de Bond Heemschut. Van prof. Van der Leeuw citeerde hij diens uitspraak; 'een volk dat leeft buiten zijn verleden omis op weg naar de ondergang. IX KI IX KT IX KI IX XI HXK 170

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 24