donaties een persoonlijke gift van (toen nog) prinses Beatrix en een vorstelijk bedrag van de Bond-Heemschut. We gingen zowaar geloven dat er géén doem rustte op onze arme Manege. Actie voeren voor het behoud van waar devolle gebouwen en stadsgezichten is geen onverdeeld genoegen. Er zijn soms glorieuze momenten, maar meestal heb je geen flauw idee van het effect van je gezwoeg en blijft er uiteindelijk, ook als de actie geslaagd mag heten, iets aan je geluk ontbreken. De Hollandse Manege bijvoorbeeld, is nu eigendom van de ge meente Amsterdam, die enige reparaties heeft laten uitvoeren, zodat ruiter en paard niet meer van die ijskoude, van grote hoogte neerdalende druppels re genwater op hun hoofd krijgen. Met het consoliderende herstel zal op zijn vroegst in 1982 worden begonnen. De sociale woningbouw daarentegen ver loopt vlot. Het Witte Huis, Raadhuisstraat hoek Spuistraat, lijkt nu nog het meest op een eenzame holle kies, maar gaat betere tij den tegemoet. De villa Honthorststraat 9 is weliswaar geheel gerestaureerd, maar wordt weer bewoond door krakers. Ze mogen van de eigenaar blijven totdat hij een koper heeft gevonden, dus voorlopig zitten ze goed. Overigens werd de actie voor de villa gevoerd op initiatief van Dorien van der Waerden, die zo langza merhand een standbeeld heeft verdiend vanwege alles wat zij voor Amsterdam heeft gedaan. Een straat naar haar noe men mag ook. De Schiphollijn is niet doorgetrokken naar het Museumplein, maar het plan ligt nog ergens in een la en zal daaruit ongetwijfeld weer tevoorschijn komen, liefst als niemand erop verdacht is. Bond Heemschut, blijf waakzaam! Het voormalige hoofdkantoor van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, op de hoek van de Prins Hendrikkade en de Martelaarsgracht, wordt thans door Bre- dero Vastgoed N.V. gerenoveerd, maar het adembenemende interieur is verlo ren gegaan. Indien er al reden is voor enig beschei den gejuich, verstomt dat onmiddellijk wanneer de Vondelkerk ter sprake komt. Terwijl de hele natie toekeek is de mooiste kerk van P. J. H. Cuypers op een schandelijke manier verwaarloosd, vernield en leeggeplunderd. Voor vijftig cent kan de ontluistering (zie foto) tegenwoordig worden bezichtigd. Over nachten behoort ook tot de mogelijkhe den, is iets duurder, maar véél riskanter. Het is te hopen dat bij het verschijnen van dit tijdschrift verbetering in de situa tie zal zijn gekomen. Onze heem staat in de Vondelstraat zo jammerlijk voor schut. Weer lopen drie torens gevaar en dreigt het profiel van Amsterdam te worden genivelleerd. Steeds meer torens - ik be doel uiteraard de 'echte', geen woon- of kantoorflats - worden het kind van de rekening, terwijl er geen nieuwe bijko men. De kans op een mooie moderne toren is zeer gering. Ze zijn hun prakti sche en symbolische functie vrijwel kwijtgeraakt; het zijn inefficiënte dingen geworden, te duur in onderhoud om al leen om hun sierende rol gehandhaafd te worden. Als de R.K. Citykerk zijn zin krijgt, zullen binnenkort in het noord westen van Amsterdam, waar vroeger onder andere de Haringpakkerstoren en de watertoren van de Westergasfabriek hebben gestaan, de prachtige torens van de Posthoorn uit het stadsbeeld worden geschrapt. Met de zegen van de Raad van State. En dat terwijl men in Amster dam en in andere historische steden en dorpen niet zuinig genoeg kan zijn op torens; wat er aan hoogbouw verschijnt draagt doorgaans niet bij tot de karakter ristieke schoonheid ter plekke. Het is niet zonder betekenis dat in het vignet van de Bond Heemschut een torenspits voorkomt. De overwegend sombere toon'van dit stukje is misschien minder op zijn plaats in een lustrumnummer, maar staat toch wel degelijk in verband met de gelegenheid. De reden van het bestaan van de Bond Heemschut en het feit dat hij nog steeds niet overbodig is geworden zijn ook niet buitengewoon feestelijk. Ik wens de Bond de kracht, de wijsheid en het vertrouwen om in zijn streven te blijven volharden. Schandalig vernielde interieur van de Vondelkerk te Amsterdam. 169

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 23