Heemschut in Woudrichem: 1971 -1981 door: dr. R. Hoegen, oud-voorzitter van Bond Heemschut; vice-voorzitter van de Stichting Stadsherstel Woudrichem. Toen het bestuur van onze Bond het hoofd boog over de vraag hoe het 60- jarig bestaan zou worden gevierd was men algemeen van oordeel dat een daad moest worden gesteld op eigen terrein en dat geen gelden en energie moesten wor den besteed aan feest vieren. De ge dachte kwam naar voren 'een object in zijn geheel' ter hand te nemen zonder zelf de rol van restaurateur te spelen. Besloten werd contact op te nemen met het Gemeentebestuur van de vestingstad Woudrichem, die dringend een impuls tot rehabilitatie nodig had en waar geza menlijk een belangrijk stuk werk zou kunnen worden verricht. Tijdens de bijeenkomst in de Amstel- kerk ter gelegenheid van de 60ste ver jaardag van de Bond kon worden meege deeld dat de gemeente Woudrichem, sa men met Heemschut en Menno van Coe- hoorn, de stichting Stadshersel Woudri chem had opgericht; voorzitter en vice- voorzitter respectievelijk de burgemees ter en de voorzitter van Heemschut. De overige bestuursplaatsen werden gelij kelijk over de drie partners verdeeld. De nieuwe stichting zou niet zelf gaan re staureren maar fungeren als adviesli chaam voor B. en W. van Woudrichem met betrekking tot herstel van de vesting in de ruimste zin des woords (dus ook wallen, grachten, bestratingen, beplan tingen, verkeer enz.) De bestuursverga deringen werden steeds bijgewoond door adviseurs, o.a. het bestuurslid van de Bond, architect G. Prins en de bouw- architect van de Gemeente. Het secre tariaat werd in handen gelegd van de gemeentefunctionaris de heer T. J. A. van Tilborg, terwijl het financiële beheer geschiedde door de penningmeester van Heemschut, drs. J. M. Hengeveld. Om de besluiten van de Stichting Stads herstel Woudrichem in practische zin ter plaatse uitvoering te geven richtte de Stichting een bouwbureau op waarvan ir. A. Gerritse, provinciaal adviseur van de Bond, directeur werd. Het mag hier gezegd worden dat de ontwikkelingen in Woudrichem zonder de ijver en kennis van deze laatste, nooit het resultaat zou den hebben opgeleverd dat nu is bereikt. Daarvoor is ook de constructieve mede werking van de diverse overheden van groot belang geweest zoals ten aanzien van bestemmingsplannen, subsidies e.d. Zo is ook de samenwerking met de ge meentefunctionarissen in het Bestuur en daarbuiten plezierig en vruchtbaar ge weest. Dat geldt ook voor de samenwer king met de vertegenwoordiger van Menno van Coehoorn. Om in den aanvang over voldoende mid delen te kunnen beschikken werd, voor al dankzij de inbreng van Ton Koot, een prachtige map met reproducties van his- Prins Claus en voorzitter Hoegen tijdens het feestelijke bezoek aan Woudrichem. Op de achtergrond de toren van de Grote Kerk. (foto: Nationaal Foto-Persbureau NV.Amsterdam) torische schilderijen en tekeningen van Woudrichem samengesteld en te koop aangeboden. Ook door middel van an dere activiteiten werd aan fondsenwer ving gedaan. Eén van de eerste problemen waarmee Heemschut werd geconfronteerd was dat het Arsenaal, een voor het stadje zeer karakteristiek monument, een verkeer de bestemming dreigde te krijgen. Om dit te voorkomen kocht Heemschut het aanvankelijk aan en verkocht het later weer opdat het als visserijmuseum kon worden ingericht. In de Noord-Oosthoek van de vesting werd een twintigtal aangepaste nieuwe woningen gebouwd met als gevolg dat ook particulieren hun huizen gingen ver beteren en met adviezen onzerzijds re noveren. Architecten waren o.a. J. van der Eerden, L. J. van den Boogert en A. 167

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 21