Dwarsligger met verdiensten! Noten 1. Er is van 16-18 februari een bijeenkomst geweest te Lunteren waar'technici uit het buitenland hun ervaringen hebben besproken met de Nederlandse betrokkenen! Van Nederlandse zijde is gewezen op de problemen die er zij'n met het brandschilderen, de mogelijkheden die er zijn voor diverse voorzetglazen en een nieuwe lijmtechniek voor gebroken gebrand schilderd glas. Vervolgens heeft op 13 mei te Zeist een symposium' plaats gehad waarbij in discussies en lezingen de stand van zaken aan de orde is geweest. Daarbij waren o.a. glazeniers, architecten en overige geïnte resseerden aanwezig. 2. Peter Gibson is leider van het glazeniers- en onderzoekscentrum dat is verbonden aan de kathe draal van York in Engeland. Hij stelde in Lunteren dat je enerzijds uiterst behoedzaam moet werken, anderzijds soms iets moet 'durven'. Hij toonde tij dens het congres fraaie voorbeelden van deze opvat ting. 3. C. Peeters. 'Behouden gaat voor vernieuwen'. Nieuws Bulletin van de K.N.O.B. jrg. '76, 1977) nr Iblz. 3-7 (Bevat veel literatuurgegevens). 4. T. Stambolov. 'Verwering van gebrandschilderde vensters* Syllabus studiedag Conservering gebrand schilderd glas, Zeist, 1981. Verder te noemen'Sylla bus'. 5. T. Stambolov en J.R.J. van Asperen de Boer. ,'The Deterioration and Conservation of Porous Building Materials in Monuments'. Rome 1976, Uit gave: International Centre for the Study of the Pre- servation and Restoration ofCultural Property. 13; Via di San Michele, 00135 Rome, Italv. 6. Francis Bacon was een Engels filosoof die in 1620 te Londen zijn belangrijkste werk "Novum Orga- nuni' het licht deed zien. Volgens hem was het doel van wetenschap niet het verschaffen van argumenten maar van kundigheden, geen formele bewijsvoerin gen. maar experimenten moesten tot dieper inzicht leiden in de natuurwetten, opdat men die vervolgens kon toepassen ter verkrijging van betere levensvoor waarden. 7. R. Newton. 'The Deterioration and Conserva tion of Painted Giass, a Critical Bibliography and three Researchpapers.' (Londen, 1974, British Aca- demv of Oxford). Roy Newton stelt vast dat tot in de late Middeleeuwen de ramen van sommige kathe dralen een wasbeurt kregen. Dit boekje mag gelden als een belangrijk overzichtswerk. Helaas is het moeilijk meer verkrijgbaar. 8. H. Janse, 'Onderzoek en documentatie'. (Sylla bus). 9. De inspirerende en informatieve rondleidingen die worden gegeven door koster N. Metselaar en zijn vrouw in de St. Jans-kerk hebben in binnen- en buitenland op niet geringe wijze bijgedragen tot be wondering van de glazen. Op verzoek wordt er ook aandacht gegeven aan de technische aspecten. Hl. P. A. Terwen. 'De verlijming van gebrandschil derd glas'Syllabus 1 IC. Boïto. 'La Ricostruzione del Patrinionio Ar- tistico Italiano', Rome 1950, blz. 15 en ook 'II Monu- mento per l'Uomo'. Records of the Second Interna tiona! Congress of Restoration, Venezia. 1964, 25-31 maart, blz. 29-46. Voor de syllabus van de studiedag te Zeist wende men zich tot de afdeling Voorlichting van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, Broederplein 41 Zeist, tel. no. 03404-28122 R. Crèvecoeur (Rijksdienst Monumen tenzorg) P. A. Terwen (Rijksmuseum) door mr. drs. R. Hotke, directeur-generaal voor culturele zaken van het Ministerie van C.R.M. 'Bond Heemschut vaart sinds kort pro gressieve koers' luidt een kop in NRC Handelsblad van 1 augustus van dit jaar. De man, die dat heeft neergeschreven, heeft er niet zoveel van begrepen. Was het soms niet vooruitstrevend, revo lutionair welhaast, om in 1911 te willen waken voor de schoonheid van Neder land, om je in te zetten voor het be houd en de bescherming van bestaan de en het scheppen van nieuwe schoonheid? Me dunkt. Het begrip 'ontsierende reclame' is door Heemschut geïntroduceerd lang voordat iemand er van had gehoord. Voor zover ik de wereld bereisd heb, ken ik geen land, dat zo 'reclameschoon' is als Ne derland. Let u maar eens op, wanneer u in het buitenland bent; hoe dichter u een groot internationaal vliegveld nadert, hoe meer het landschap verduisterd wordt door steeds grotere reclamebor den van alle denkbare verlokkingen, die u elders wachten. En rondom Schiphol? Niets daarvan. Nu wil ik niet zeggen, dat dat aan Heemschut te danken is. Maar het is wel Heemschut geweest, dat het Nederlandse volk en zijn bestuurders - tot vervelens toe zou ik bijna willen zeg gen - heeft ingehamerd, dat er grenzen zijn aan wat wij ons aan lelijkheid kun nen veroorloven. Een ander aspect. Al in 1911 schreef Heemschut, naast het behoud van de be staande, het scheppen van nieuwe schoonheid in zijn vaandel. Toch geen teken van pure behoudzucht, als je denkt, dat er vandaag de dag nog monu- mentenzorgers zijn, die kippevel krijgen bij de gedachte, dat er in een historische omgeving iets nieuws gebouwd zou kun nen worden (een hedendaagse boerderij hoeft het landschap niet perse te ontsie ren!). NRC Handelsblad doet de Bond Heem schut onrecht aan door het doen voorko men alsof hij tot voor kort alleen maar op de rem trapte en pas sinds kort af en toe ook een beetje gas geeft. Een sehpH ander verhaal is, dat Heem-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 17