A^ Heemschut De Geïllustreerde Beschrijving van de Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst Jaargang 58, no. 9 - september 1981 Heemschut verschijnt 10 keer per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: De succesvolle campagne van de Heidemaatschappij Monumentenzorg in Gelderland De huizen van Bonaire Bloemlezing uit jaarverslagen Hoorn - nieuws uit de provincies Heemschut-evenementen. Foto omslag: De Oosterpoort te Hoorn (foto: Klaas Laan) Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020 - 22 52 92 óf 020-230994 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Koggeschip Periodieken B.V. Postbus 1198, 1000 BD Amsterdam tel. 020 - 22 97 21 Dit jaar en het vorige kwamen er weer twee delen uit van de, in het begin van deze eeuw gestarte, 'Geïllustreerde Be schrijving', een onder verantwoording van de Rijkscommissie voor de Monu mentenbeschrijving tot stand komende serie. Het zijn Noordelijk Oostergo, deel I: Ferwerderadeel geschreven door Herma van den Berg en De gemeente Amster dam, deel II: Het R. C. Maagdenhuis en het St. Elisabethgesticht door R. Meischke. Deze twee beschrijvingen zijn zeer ver schillend van opzet, onder meer als ge volg van het behandelde onderwerp en de beschikbare (archief) bronnen. Ge constateerd kan worden dat bij deze uit gaven het accent steeds meer op zorg vuldig archiefonderzoek komt te liggen. Inventarissen en andere roerende zaken van historisch belang (liefdadige en ker kelijke instellingen zijn vaak in het bezit daarvan) worden vanwege hun informa tieve waarde ook steeds diepgaander bij het onderzoek betrokken. Vanzelfspre kend wordt ook in toenemende mate aandacht besteed aan de jongere bouw kunst. Zo dateert het in bovengenoemde titel genoemd St. Elisabethgesticht van 1886. Het resultaat van de huidige wijze van het bewerken van het materiaal heeft ertoe geleid, dat belangrijke gebouwen of instellingen op zich één heel deel in beslag zijn gaan nemen. Zoals de in 1965 verschenen beschrijving van de Utrecht se Dom, waarin voor het eerst ook afge broken gebouwen uitvoerig beschreven worden, omdat daardoor de ontwikke ling van deze kerkelijk instelling beter begrepen kon worden. Het eerste deel van de in 1975 versche nen beschrijving van Amsterdam is ge heel gewijd aan het Burgerweeshuis. Dit wordt verantwoord door de stelling dat de geschiedenis van dit gebouw exem plarisch is voor de geschiedenis van de stad. Het bovengenoemde, onlangs ver schenen, tweede deel is pas het eerste van een te verschijnen reeks van drie die de vier oudste Amsterdamse Rooms- Katholieke gestichten van liefdadigheid met hun filiaalstichtingen tot onderwerp heeft. Deze constatering is allerminst bedoeld als kritiek op deze schitterende, zeer uit gebreid en informatief geïllustreerde boe ken. Wel dringt zich de vraag op of en wan neer op deze manier de serie 'Geïllu streerde Beschrijving' bevredigend zal worden afgerond. De kwestie van de voortgang en afron ding van dit als basis voor het Neder landse Monumentenbeleid bedoelde on derzoek, heeft overigens al vanaf 1903, toen voor de inventaris en beschrijving van de monumenten een Rijkscommissie werd ingesteld, de betrokkenen bezig gehouden. De haar opgedragen, niet geringe, als volgt omschreven taak was: 'Het samen stellen en uitgeven eener geïllustreerde beschrijving van alle in Nederland aan wezige gebouwen en voorwerpen, dag- teekenend van vóór 1850, die belang be zitten als uiting van kunst of om ene er aan verbonden historische herinnering. Aldus zal worden verkregen een hand boek, waarin men over de aanwezigheid, de artistieke of historische waarde en den toestand der monumenten van ge schiedenis en kunst uitvoerige inlichting kan vinden en tegelijkertijd een volledi ge en betrouwbare bron voor de Neder- landsche kunstgeschiedenis.' Genoemde Rijkscommissie zag al snel de te grote omvang van deze taak in en is begonnen met het bewerken van voorlo pige lijsten waarin gebouwen en met ge bouwen samenhangende voorwerpen kort worden vermeld. In 1912 kwam eindelijk de eerste echte geïllustreerde beschrijving, die van de Baronie van Breda, uit. Maar daarna werd het stil. Ook de afdeling van de nieuwe in 1918 ingestelde Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg, die het werk professioneler zou (doen) aanpak ken, wist nauwelijks enige voortgang te bewerkstelligen en bloedde rond 1930 dood. Sinds het eind van de jaren twintig zijn er zo'n 20 delen verschenen, uiteenlopend van de gemeente Maastricht tot Oost- Groningen. Maar nog steeds is er ontzet tend veel te doen, ook het aantal te be schrijven jongere objecten in aanmer king genomen. Nu, bijna 80 jaar na de aanvang, zijn we nog lang niet met het werk klaar. J.B.R. 139

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 9