Vught Voorlopige regeling onderhouds subsidie Monumenten. HEEMSCHUT 70 HEEFT JUIST NÜ UW STEUN HARD NODIG POSTGIRO 124 326 Wijkse Poort is daar een voorbeeld van. Er is geen enkele functionele aanleiding toe, terwijl bovendien Blaeu de toren naast de poort tekende en niet er boven op. Op grond van deze kritische kantteke ningen kwam de Bond met een aantal concrete tegenvoorstellen en prioritei ten. Hiervan vermelden wij nog: - Het heropnemen van de bestemming stoep. In het aanwijzingsbesluit tot het be schermde gezicht 'werd immers terecht gesteld, dat bijzondere aandacht dien te worden besteed aan de profilering van de openbare ruimten, de in deze ruimten te gebruiken materialen en de te handha ven of aan te brengen beplantingen - Het opnemen van bepalingen tegen ontsierende reclame- en verkeersbor den. Ten slotte acht de Bond de vrijstel lingsbevoegdheden van B. en W. te ruim geformuleerd. Procedureel zou een vrij stelling niet een advies, maar de goed keuring van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg behoeven en verder een advies van de welstandscommissie naast een verklaring van geen bezwaar van Ge deputeerde Staten. Verder zouden voor alle beeldbepalende bebouwing geen vrijstellingen voor goot-, gebouwhoogte en dakhelling mo gen worden toegestaan. Volgend op het commentaar op het ontwerp-bestemmingsplan-Vesting schreven we een brief een B. en W. die alleen de plannen voor de realisering van een 'torengebouw' op de Wijkse Poort betreft. Dit is strijdig met het vigerende bestemmingsplan-stad, dat als leidraad dient bij de zorgvuldige restauratie, het herstel en de reconstructie van de ves ting. Het betreffende ontwerp van dit ge bouwtje in historiserende vorm is niet eens gebaseerd op historisch onderzoek en een in het verleden bestaande en op die grond te reconstrueren vorm en mist dus elke aanspraak op enige authentici teit. Wat dit bouwplan betreft is boven dien de verwachting gerechtvaardigd, dat een vervangende ruimte in een van de vele gerestaureerde of nog te restau reren panden in Heusden te vinden is. De Bond heeft zich tot de Monumenten- raad gewend met het verzoek Huize 'Voorburg' op te nemen op de Rijkslijst van beschermde monumenten. Dit hoofdgebouw van het complex be antwoordt niet meer aan de eisen waaraan psychiatrische inrichtingen nu moeten voldoen en dit zou wel eens kun nen resulteren in afbraak. Wij bena drukten bij deze aanvrage het sociaal historische belang van het complex waar toe 'Voorburg' behoort, een voorbeeld van de manier waarop het Rooms- Katholieke volksdeel in Noord-Brabant haar eigen medische instellingen gestalte gaf. Het hoofdgebouw, waarvoor met name de bescherming werd aange vraagd, dateert van ca. 1875 en is waarschijnlijk van de hand van architect H. J. van Tulder, van wie bekend is dat hij ook het omringende en met de be bouwing samenhangende park ont wierp. Het is een goed voorbeeld van eclecti sche bouwtrant en is zeer gaaf gebleven. Huize Voorburg te Vught. Foto: Felix Janssens, Berlicum. Eindelijk is officieel de onderhoudssub- sidieregeling - voorlopig voor de duur van vijf jaar - voor bepaalde categorieën beschermde monumenten vastgesteld, waarover al geruime tijd sprake was. De regeling gaat uit van de veronderstel ling dat door het stimuleren van regelma tig onderhoud dure restauraties óf wor den voorkomen óf van een. beperkter omvang kunnen zijn. Er wordt vanuit gegaan dat op de langere termijn een onderhoudsregeling besparend werkt. Uiteindelijk dient het effect te zijn, dat de zeer hoge kosten van grote restaura ties omlaag worden gebracht. Alleen in technisch goede staat verke rende beschermde monumenten kunnen voor toepassing van deze regeling in aan merking komen. Voor monumenten die in publiek-rechtelijke handen zijn of die in overwegende mate bedrijfsecono misch worden geëxploiteerd, kan geen subsidie worden gegeven. De subsidie kan jaarlijks worden ver leend. Wordt voor de eerste maal subsi die aangevraagd, dan dient een bouw kundig inspectie-rapport, opgemaakt door een onafhankelijke instantie, te worden overlegd. De keuze van deze in stantie moet worden goedgekeurd door de staatssecretaris van C.R.M. Voor het begrotingsjaar 1982 is voor de ze regeling 2,5 miljoen gereserveerd. De tekst van de regeling, met een toe lichting en een aanvraagformulier voor subsidie, kan na 1 september 1981 wor den aangevraagd bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist, telefoon 03404 - 2 81 22. 158

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 28